صید بی‌رویه منابع آبزی بزرگترین ضرر را نصیب خود صیادان خواهد کرد

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا با بیان اینکه صیادان باید قوانین صیادی و مرزی را رعایت کنند، گفت: باید به صیادان عزیز موضوع صید بی رویه را یادآور شد که منابع شیلات بی‌انتها نیست، واقعیت این است که اگر صید بیش از حد داشته باشیم بزرگترین ضرر و زیان نصیب خود صیادان خواهد شد.

مراسم تکریم و معارفه فرمانده یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات

به گزارش مارین‌پرس، سردار جلال ستاره در مراسم تکریم و معارفه فرمانده یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات با تأکید بر اهمیت حوزه شیلات گفت: یک سوم از مرزهای جمهوری اسلامی ایران را مرزهای دریایی در برگرفته که علاوه بر دریا، بخش دیگر از نوار مرزی نیز، مرزهای رودخانه‌ای است، از این رو فرماندهی مرزبانی مفتخر بوده که با یگان حفاظت سازمان شیلات همکاری و مأموریت مشترک دارد.

وی با اشاره به پوشش و تاثیرات همکاری دو طرف افزود: باید به صیادان عزیز موضوع صید بی رویه را یادآور شد که منابع شیلات بی‌انتها نیست، واقعیت این است که اگر صید بیش از حد داشته باشیم بزرگترین ضرر و زیان نصیب خود صیادان خواهد شد.

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا ادامه داد: بنده بارها با صیادان به دریا رفتم و با آنها زندگی کردم، این عزیزان از سالم‌ترین و زحمتکش‌ترین اقشار جامعه هستند که با تلاش به دنبال رزق و روزی حلال هستند، بنابراین باید مسئولان بیشتر به این عزیزان توجه داشته باشند.

سردار ستاره با تأکید بر اینکه صیادان باید بخشنامه و قوانین صیادی را رعایت و از صید بی رویه اجتناب کنند، تصریح کرد: منابع آبزی نسبت به گذشته به تحلیل رفته، بخشی از این موضوع مربوط به صید بی رویه، آلودگی دریا و رودخانه و نشت نفت در آب است که به این موضوع باید به صورت تخصصی پرداخته شود.

وی با بیان اینکه باید قانون بازدارنده برای صیادان غیرمجاز و متجاوزان مرزی تعریف شود، اظهار داشت: مرزبانی برای احقاق حقوق صیادان ایرانی و وظایف محوله مرزی، با صیادان و متجاوزان مرزی کشورهای همسایه برخورد می‌کند، از طرفی دیگر صیادان ایرانی نیز باید پروتکل های صیادی و مرزی را رعایت کنند تا دچار مشکلات قضائی نشوند.

این مقام عالی مرزبانی خاطرنشان کرد: در حوزه مبارزه با آلودگی دریا، مرزبانی، محیط زیست و شیلات؛ باید همکاری لازم را با یکدیگر داشته باشند تا قانون مزبور اصلاح و مشکلات آلودگی دریا برای صیادان مرتفع شود.

سردار ستاره بر ایمنی شناورها و استفاده از لباس مخصوص صیادی تأکید و بیان کرد: ایمنی و تجهیز شناورها به تجهیزات نوین از اهمیت بالایی برخوردار است، با به کارگیری ردیاب و gps در شناورها، می توان با اخطارهای لازم از خروج غیرقانونی صیادان از مرزهای آبی کشور جلوگیری کنیم.

جانشین فرمانده مرزبانی ناجا بر صرفه جویی و بهره برداری بهینه از امکانات موجود سازمانی در آب‌های کشور تأکید کرد.

در این مراسم، سردار جلال ستاره جانشین فرمانده مرزبانی ناجا، سرهنگ هادی دیده‌ور را به عنوان فرمانده یگان حفاظت منابع آبزی سازمان شیلات معرفی و از زحمات سرهنگ اکبر شاه ولی پور قدردانی کرد.

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

معاون نوآوری نیروی دریایی سپاه به درجه سرداری نائل شد

د مرداد 27 , 1399
احمد راستی معاون نوآوری و پژوهش نیروی دریایی سپاه به درجه سرداری نائل شد.
سردار احمد راستی - معاونت نوآوری توسعه و پژوهش نیروی دریایی سپاه

شاید برای شما جالب باشد