آغاز صید پره در آستارا و تالش زودتر از سایر مناطق شمال کشور

فصل صید ماهیان استخوانی از آب های دریای کاسپین، در واپسین روزهای تابستان، در دو شهر آستارا و تالش در غرب استان گیلان آغاز شد.

صید پره ماهیان استخوانی در سواحل جنوبی دریای کاسپین در شمال کشور
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، صادق خاصی‌پور، رئیس اداره شیلات بندر مرزی آستارا اظهار کرد: طی چند سال اخیر و با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی، فصل صید در دو شهر آستارا و تالش در غرب استان گیلان، ۱۰ تا ۲۰ روز زودتر نسبت به سایر شهرهای شمالی آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه فصل صید تا نیمه فروردین‌ماه سال ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت، افزود: سرمای زودرس در مناطق غربی استان گیلان سبب شده است تا برای استفاده بهینه صیادان از زمان، یک فرجه برای صیادی آنها در نظر گرفته شود.

خاصی پور با اشاره به اینکه ۲۴۹ صیاد عضو ۵ شرکت تعاونی پره در دو شهر آستارا و تالش فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: تنها یک شرکت در شهرستان آستارا با ۴۹ نفر عضو فعالیت دارد که متأسفانه سال گذشته به حالت نیمه تعطیل درآمد.

وی با تأکید بر اینکه آغاز فصل صید در دو شهرستان غربی گیلان پس از چندین سال مطالعه صورت می‌پذیرد، خاطرنشان کرد: صدور مجوز صید در این دو منطقه در راستای حمایت از صیادان، پس از مطالعه کارشناسان بخش تخصصی و تحقیقاتی شیلات محقق شده است.

رئیس اداره شیلات آستارا، گونه های کفال و سفید را بیشترین ماهی صید شده به روش پره در این منطقه برشمرد و تصریح کرد: ماهیانی همچون کپور، اردک ماهی، کولمه، انواع کولی، آزاد ماهی و خاویار در این روش شامل صید ضمنی می‌شوند.

به گزارش مارین‌پرس، صید پره یا تور گستر یکی از قدیمی‌ترین روش‌های صید ماهیان استخوانی از جمله ماهی سفید در حاشیه جنوبی دریای کاسپین (استان گیلان و مازندران) می‌باشد که قدمتی چند صد ساله دارد.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تفاهم برای گسترش تجارت با کشورهای شمالی از طریق کاسپین

ش شهریور 22 , 1399
مدیرکل ترانزیت، لجستیک و توافقنامه‌های بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی از دست یابی به توافقات مهمی بین بخش های مختلف دولتی و غیر دولتی کشورمان برای تقویت ناوگان حمل و نقل کالاهای یخچالی و حمل کانتینری کالا خبر داد.
بندر تجاری اقتصادی بندر انزلی در سواحل جنوب دریای کاسپین

شاید برای شما جالب باشد