مرین‌پرس > شیلات > ایران، سومین کشور تولیدکننده ارقام SPF قزل آلا در جهان
کد خبر: 6551 تاریخ انتشار: مرداد 5, 1399

رئیس مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور:

ایران، سومین کشور تولیدکننده ارقام SPF قزل آلا در جهانزمان مطالعه: 2 دقیقه

رئیس مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور گفت: جزو سومین کشور تولیدکننده ارقام SPF قزل آلا در جهان هستیم.

به گزارش مرین‌پرس، نجار لشگری با بیان اینکه مرکز تحقیقات ایستگاه ماهیان سردآبی زیر نظر پژوهشکده اکولوژی دریای خزر فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: این مرکز علاوه بر اینکه مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور است به عنوان مرکز راهبری آسیا و اقیانوسیه در زمینه ماهیان سردآبی هم فعالیت دارد که در این زمینه مشاوره هایی از خارج و داخل کشور برای کشورهای نیازمند مطالعه برای ماهیان سردآبی ارایه می‌شود.

وی اهداف مهم این مرکز را شامل انجام فعالیت‌های تحقیقاتی در طول دوره پرورش، بهداشت و بیماری‌ها، فیزیولوژی، ژنتیک، اصلاح نژاد، اکولوژی ماهیان سردآبی با تاکید بر گونه بومی ماهی آزاد دریای خزر، دستیابی به فناوری‌های نوین برای افزایش تولید در واحد سطح، اهداف اصلاح نژادی و ماهیان سالم و پایه‌گذاری بانک اسپرم در زمینه آزاد ماهیان عنوان کرد.

رئیس مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور بیان کرد: طی تفاهم نامه‌ای در سال 94  برای اجرای طرح کلان ملی فناوری های تولید ماهی قزل آلا رنگین کمان عاری از عوامل بیماری های خاص در کشور بین معاونت علم و فناوری رئیس جمهور، استاندار مازندران و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی منعقد شد و این مرکز برای انجام تولید قزل آلا عاری از بیماری در کشور فعالیت خود را آغاز کرد.

این مسؤول اظهار کرد: جزو سومین کشور تولیدکننده ارقام SPF قزل آلا در جهان هستیم.

نجار لشگری خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی در سال 86 به طور رسمی فعالیت‌های تحقیقاتی خود را آغاز کرد و تاکنون 79 مقاله آی اس آی، 84 مقاله علمی پژوهشی، 236 مقاله کنفرانسی و 44 پروژه تحقیقاتی مصوب سازمان تحقیقات و 52 پروژه دانشجویی داشته ایم.

وی بیوتکنیک پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان که در سال 88 در وزارت جهاد کشاورزی به عنوان پروژه شاخص انتخاب شد را جزو دستاوردهای مهم این مرکز اشاره کرد.

رئیس مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور اظهار کرد: این مرکز بعنوان مرکز راهبردی ماهیان سردآبی در کشور در زمینه گیاهان دارویی مطالعات خوبی انجام داده است که تولید محصول آویشید را در بازار داشته که جایگزین مانشید قزل آلای رنگین کمان که دارویی بسیار خطرناکی است شد و آویشید به عنوان داروی ضد قارچ توسط مرکز شیلات ایران وارد بازار شد.

این مسؤول ادامه داد: پرورش آزادسازی ماهیان آزاد دریای خزر یک طرح بسیار مهم مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی است که این ماهی بومی کشور ایران است اما ماهی قزل آلا جزو ماهیان وارداتی دریای خزر است و تلاش کشورهای پیشرفته در زمینه آبزی پروری تاکید بر روی گونه های بومی، اصلاح نژاد گونه های بومی و تولید این گونه‌هاست.

نجار لشگری گفت: طرحی با عنوان حفظ و بازسازی ماهی آزاد دریای خزر را با کشورهای حاشیه دریای خزر داشتیم که در این راستا 100 هزار عدد ماهی در رودخانه های محل صید مولدین در استان‌های مازندران و گیلان رهاسازی شد.

رئیس مرکز تحقیقات ماهیان سردآبی کشور تصریح کرد: برای اولین بار در خرداد ماه سال گذشته در ایران تولید تخم چشم زده و تولید بچه ماهی قزل آلا ساری را شناسنامه دار کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ترکیه رزمایش بزرگی را در سواحل لیبی برگزار می‌کند

پ تیر 19 , 1399
یک رسانه ترکیه ای اعلام کرد که آنکارا تصمیم دارد رزمایش دریایی بزرگی را در سواحل لیبی به منظور آمادگی برای ورود به نبرد احتمالی در دریای مدیترانه، برگزار کند.