صید کیلکای دریای کاسپین آغاز شد

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: صید کیلکای دریای خزر در سال ۹۹ با ۷۳ فروند شناور در آب‌های دریای خزر توسط صیادان استان‌های گیلان و مازندران آغاز شد.

صید ماهی کیلکا با شناور در مازندران

به گزارش مارین‌پرس، مختار آخوندی اظهار داشت: صید کیلکای دریای خزر هر ساله در فصل بهار به دلیل تخم‌گذاری این گونه ماهیان به صورت خودجوش توسط صیادان این گونه ماهی تعطیل می‌شود.

وی با اشاره به این که صید کیلکای دریای خزر در سال ۹۹ با ۷۳ فروند شناور در آب‌های دریای خزر توسط صیادان استان‌های گیلان و مازندران آغاز شد، بیان داشت: تعداد شناورهای صیادی مشابه فصل صید سال گذشته است.

این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران عنوان کرد: ۴۳ فروند از شناورهای کیلکاگیر به صیادان استان مازندران و ۳۰ فروند به استان گیلان اختصاص دارد.

به گفته وی، شناورهای کیلکاگیر استان مازندران در بندر بابلسر و و کیلکاگیران استان گیلان در بندر انزلی استقرار دارند.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به این که شیوع کرونا صید کیلکا ماهیان را تعطیل نکرده است، بیان داشت: این شناورها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط کارکنان آن‌ها نسبت به صید اقدام می‌کنند.

وی اذعان داشت: سال گذشته حدود ۲۳ هزار تُن کیلکا در مجموع دریای خزر صید شد که امیدواریم امسال این رقم با افزایش رضایت جامعه صیادی بومی را به همراه داشته باشد.

این مقام مسئول ادامه داد: در سال ۹۸، ۸۰ درصد سهم صید استان مازندران و ۲۰ درصد سهم صید استان گیلان بوده است.

آخوندی، سرانه صید هر فروند شناور کیلکاگیر در سال ۹۸ را به طور میانگین ۳۰۰ تُن اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: این آمار در حالی است که در سال ۹۷ در مجموع در استان‌های گیلان و مازندران، ۲۶ هزار تُن ماهی کیلکا صید شده بود.

وی عنوان کرد: عمده فصل صید کیلکا ماهیان از اوایل مرداد ماه آغاز خواهد شد و تا حدودی وضعیت صید سالانه مشخص می‌شود.

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات با بیان این که بخش عمدۀ کیلکاماهیان دریای خزر، جهت تبدیل شدن به پودر ماهی در اختیار کارخانه‌های صنایع شیلاتی قرار می‌گیرد، یادآور شد: از آنجا که کیلکاماهیان در اعماق بیش از ۴۰ متر صید می‌شوند لذا از خاصیت غذایی بسیار بیشتری در مقایسه با سایر آبزیان حتی ماهیان استخوانی برخوردارند، اما متأسفانه به دلیل عدم آگاهی عموم مردم از این امر، قیمت کیلکا همچنان پایین است.

وی با اشاره به این که می‌توان با فرآوری ماهیان کیلکا و ایجاد تنوع غذایی با استفاده از این محصول مشتریان بیشتری پیدا کرد، اذعان داشت: در سال‌های اخیر تلاش تشکل‌های صیادی بر افزایش مصرف انسانی کیلکاماهیان است تا سود بیشتری عاید صیادان شود.

آخوندی با اشاره به این که از سال ۷۹ با ورود مهاجم شانه‌دار به آب‌های خزر شاهد کاهش چشمگیر ماهیان کیلکا بودیم، اظهار داشت: این گونه شانه‌دار با از بین بردن غذای اصلی ماهیان کیلکا باعث کاهش ذخایر این گونه ماهیانِ با ارزش دریای خزر شد.

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

غرق شدن ۱۲ نفر در سواحل اسکندریه مصر

ش تیر 21 , 1399
اداره گردشگری استان اسکندریه مصر اعلام کرد دستکم ۱۲ نفر روز جمعه در ساحل النخیل در منطقه العجمی این کشور غرق شدند.
غرق شدن در دریا

شاید برای شما جالب باشد