مرین‌پرس > شیلات > لرستان پتانسیل تولید بیش از ۱۰۰ هزار تن انواع آبزیان را دارد
کد خبر: 6854 تاریخ انتشار: تیر 22, 1400

لرستان پتانسیل تولید بیش از ۱۰۰ هزار تن انواع آبزیان را دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: یکی از مهمترین اولویت‌های توسعه اقتصادی استان شیلات و صنعت آبزی‌پروری است.

آبزی‌پروری و پرورش شیلات در لرستان
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، اسفندیار حسنی‌مقدم در دیدار با مدیرکل و معاونین شیلات لرستان که ۲۱ تیرماه صورت گرفت، اظهار کرد: با یک برنامه‌ریزی پنج ساله می‌توانیم ظرفیت فعلی تولید آبزیان در استان را به دو برابر افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: توسعه شیلات در استان دارای توجیه اقتصادی بسیار زیادی است و با انجام برنامه‌ریزی منسجم و دقیق می‌بایست بتوانیم بهره‌وری حداکثری از هر متر مکعب مزارع پرورش ماهی و مجتمع‌های آبزی پروری داشته باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اضافه کرد: در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و تحقق شعارسال، در راستی جهش تولید در بخش کشاورزی لازم است برنامه‌ریزی‌های انجام شده مبتنی بر افزایش تولید در واحد سطح و افزایش عملکرد  محصولات مختلف کشاورزی باشد که با توجه به پتانسیل‌های بالفعل و بالقوه لرستان،یکی از اولویت‌های توسعه اقتصاد استان شیلات و آبزی‌پروری است.

حسنی‌مقدم بیان کرد: با استفاده مناسب و حداکثری از منابع آب استان و افزایش تولید در واحد سطح می‌توانیم به نحو چشمگیری در افزایش درآمد بهره‌برداران در صنعت آبزی‌پروری و اشتغال‌زایی سهیم باشیم.
 
کیارش بیرانوند مدیرکل شیلات لرستان نیز در این دیدار، اظهار کرد: استان پتانسیل تولید بیش از ۱۰۰ هزار تن انواع آبزیان را دارد،  شیلات لرستان ویترین استان‌های غیرساحلی تولید انواع آبزیان کشور است.

وی ادامه داد: وجود ۲۴۵۰ کیلومتر رودخانه زمینه مساعدی را برای پرورش انواع آبزیان از جمله ماهیان گرمابی و سردآبی، ماهیان زینتی، میگو، آزاد ماهی و ….فراهم کرده است.

مدیرکل شیلات لرستان عنوان کرد: در حال حاضر ۵۶۵ مزرعه پرورش ماهی در استان حدود  ۲۸ هزار تن انواع آبزیان را تولید می‌کند و با توجه به شرایط ویژه این پتانسیل وجود دارد که تولید را به بیش از ۱۰۰ هزار تن افزایش دهیم و این مهم در حمایت از صنعت شیلات و تعامل بین بخشی محقق خواهد شد.

بیرانوند به برنامه‌های در دست شیلات اشاره کرد و گفت: پروژه پرورش ماهی سپیدشت با ظرفیت تولید ۶۰۰۰ تن در دست  احداث است، همچنین در راستای منویات مقام معظم رهبری و تحقق شعار سال ۱۰۰ مزرعه پرورش ماهی ژئوممبران که طرح‌های زودبازده هستند راه‌اندازی می‌شود و از پرورش ماهی در قفس در حال حاضر ١٠٠٠ تن تولید خواهد شد.

وی اظهار کرد: پیش‌بینی شده است در سال جاری، ۳۰۰۰ تن به ظرفیت تولید آبزیان لرستان اضافه شود.

مدیرکل شیلات لرستان افزود: با توجه به پتانسیل خوب لرستان، آزاد ماهی دریای خزر را به استان آورده‌ایم و بومی سازی کرده‌ایم؛ همچنین استان ١٠٠٠ تن ظرفیت تولید ماهیان خاویاری را دارد و زمینه‌های لازم فراهم شده که خاویار استحصال شود.

بیرانوند تصریح کرد: روی سرانه مصرف آبزیان در  لرستان فرهنگ‌سازی شده و از چهار کیلوگرم در سال به بیش از ۷ کیلوگرم رسیده است که این میزان نیز از طریق آموزش، ترویج، فرهنگ‌سازی و با برگزاری کلاس‌های طبخ آبزیان قابل افزایش است.


منبع: ایرنا

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نیروی دریایی ایران نیروی راهبردی است

ی تیر 22 , 1399
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران به دلیل ایفای نقش راهبردی دست برتر را در دریا‌ها دارد.
ناوشکن سهند