۱۰طرح تحقیقاتی شیلات سیستان و بلوچستان در حال انجام است

رییس مرکز تحقیقات شیلات سیستان و بلوچستان( آب‌های فراساحلی) گفت: هم‌اینک ۱۰ طرح تحقیقاتی و ۲طرح ترویجی با اعتبار پژوهشی ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال توسط این مرکز تحقیقاتی در حال اجراست.

بندر صیادی زرآباد شهیدرضایی بندر کنارک شیلات سیستان و بلوچستان
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، اشکان اژدری اظهارداشت: این طرح‌ها در حوزه ارزیابی ذخایر آبزیان تجاری و سایر آبزیان بهره‌برداری نشده مانند خیار دریایی و برآورد میزان قابل برداشت(صید) از دریا، مطالعات بیولوژی ماهیان با ارزش تجاری، استخراج مواد با ارزش صنعتی و دارویی از ریز جلبک‌ها و ماکرو جلبک‌های دریایی از جمله بتاکاروتن و آلژینات، معرفی پروبیوتیک و واکسن بومی به آبزی پروری کشور و پایش فنی مراکز تکثیر و پرورش میگو در منطقه توسط محققان این مرکز و با پشتیبانی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در حال اجراست.

وی افزود: عمده این طرح‌ها با تامین اعتبار از سوی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور به منظور بالفعل کردن ظرفیت‌های منطقه مکران و ترویج یافته‌های تحقیقاتی انجام شده اجرایی می‌شود. 
رییس مرکز تحقیقات شیلات سیستان و بلوچستان گفت: علاوه‌بر طرح‌های تحقیقاتی داخلی، با توجه به ذخایر مشترک با کشورهای همسایه در آبهای دریایی عمان بویژه در مورد آبزیانی مانند تن ماهیان و لابستر پیگیری و مکاتبات لازم جهت اجرای پروژه‌های مشترک با سازمان IOTC و کشورهای عمان و پاکستان انجام شده و در دست اقدام است. 
وی بیان کرد: هم‌اینک ۱۵نفر به عنوان هیات علمی و محقق در این مرکز مشغول فعالیت هستند و تا کنون بیش‌از ۱۲۰ طرح تحقیقاتی و ۱۵پروژه دانشجویی را اجرا کرده است.

به گزارش مارین‌پرس، سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای ۲ اداره کل شیلات در شمال و جنوب استان است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان(آبهای داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آبهای دریای عمان فعال است.

چابهار و کنارک به عنوان بنادر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله حدود ۷۰۰ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده‌اند.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

گردشگری صید و صیادی راه‌اندازی می‌شود

د مرداد 6 , 1399
رئیس شیلات کیش با اشاره به جاذبه‌های زیبای دریا گفت: در صدد هستیم مجوزهای لازم برای دریاروی و صید خانوادگی را فراهم کنیم.
موسی احمدی رئیس شیلات کیش

شاید برای شما جالب باشد