«هرمزگان» توان بالایی در پرورش «ماهی در قفس» دارد

مدیرکل شیلات هرمزگان با اشاره به اینکه خوشبختانه استان هرمزگان توان بالایی در پرورش ماهی در قفس دارد، گفت: مناطقی هم‌چون قشم، هرمز، بندرلنگه، ابوموسی، جاسک و سیریک از ظرفیت‌های ویژه‌ای برخوردار هستند.

پرورش ماهی درقفس طرحی برای تنفس دریا
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، عبدالرسول دریایی از پرورش ماهی در قفس به‌عنوان یکی از طرح‌های مهم و موفق اقتصاد مقاومتی یاد کرد و گفت: پرورش ماهی در قفس(دریا) در دهه ۸۰ از جزیره هنگام آغاز شده و در سال‌های اخیر با حمایت دولت، توسط بخش خصوصی بالغ بر ۵۰  قفس در استان خوشبختانه به چرخه تولید وارد شده است.

وی افزود: در فاز اول مطالعات بالغ بر ۱۲ هزار هکتار اراضی پشتیبانی پرورش ماهی در دریا شناسایی شده که خوشبختانه توانسته‌ایم توفیقات خوبی در این زمینه داشته باشیم.

دریایی با بیان اینکه بیشترین ظرفیت این صنعت بین استان‌های جنوبی کشور است که برای استان هرمزگان تا پایان برنامه ششم توسعه، بالغ بر ۴۰ هزار تن پیش‌بینی شده است.

این مسئول تصریح کرد: تا کنون برای تولید  بالغ بر ۱۰۵ هزار تن پرورش ماهی در قفس(ردیا) در استان هرمزگان مجوز صادر شده است.

مدیرکل شیلات هرمزگان با باین اینکه تا انتهای سال ۹۸ حدود ۶۰ مجوز پروش ماهی در دریا و یازده مجوز تکثیر ماهیان دریایی در استان صادر شده است، افزود: همچنین گونه‌های سوکلا، صبیتی، سی‌باس، حلوا سفید ، شانک اروپایی، هامور و راشگو را مناسب پروش ماهی در قفس برای خلیج فارس خواند.

وی نیازمند بودن این صنعت به تخصیص ارز دولتی را یکی از الزامات امروز این صنعت خواند و گفت: توسعه و خودکفایی این صنعت نیازمند تخصیص ارز دولتی و همچنین حمایت همه‌جانبه مسئولان دولتی است که در صورت تحقق این مهم شاهد اتفاقات خوبی در مسیر جهش تولید و خودکفایی صنعت پرورش ماهی در دریا خواهیم بود.

دریایی، عدم تخصیص ارز دولتی، اعطا نشدن نشان تسهیلات بانکی کم‌بهره، مقررات سخت‌گیرانه بانکی برای اعطای تسهیلات، تخصیص ناکافی اعتبارات عمرانی مورد نیاز برای مطالعات و ایجاد زیر ساخت‌ها، مقررات سخت‌گیرانه وزارت صمت در قبال این پروژه اقتصاد مقاومتی برای واردات بخشی از تجهیزات و کالاهای مورد نیاز این صنعت، عدم پوشش بیمه‌ای مناسب و … را از  اهم مشکلات و چالش‌های پیش روی صنعت تکثیر و پروش ماهیان دریایی در استان هرمزگان خواند.

مدیرکل شیلات هرمزگان همچنین در پایان ورود جامعه صیادی به صنعت آبزی‌پروری استان را موفقیت‌آمیز خواند و خاطرنشان ساخت: هرمزگان علاوه بر برخورداری از تعاونی‌های نمنونه صیادی در کشور، خوشبختانه توانست نمونه‌های خوبی نیز در زمینه آبزی‌پروری به خود اختصاص دهد که بعضأ از صیادانی هستند که به آبزی‌پروری ورود کرده‌اند.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

کارشناس ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

حادثه در رزمایش نیروی دریایی آمریکا

ج مرداد 10 , 1399
یک زره پوش خاکی-آبی متعلق به واحد پانزدهم نیروی دریایی آمریکا در سواحل کالیفرنیا در یک رزمایش دریایی دچار حادثه شد و تاکنون یک کشته و هشت مفقودی برجا گذاشته است.
زره پوش آبی-خاکی آمریکا - Assault Amphibious Vehicle

شاید برای شما جالب باشد