مرین‌پرس > محیط زیست دریایی > طرح اقدام و عمل حفاظت از دلفین گوژپشت خلیج فارس تدوین شد
کد خبر: 10083 تاریخ انتشار: مهر 3, 1399

طرح اقدام و عمل حفاظت از دلفین گوژپشت خلیج فارس تدوین شد

طرح اقدام و عمل حفاظت از دلفین گوژپشت خلیج فارس تدوین شده و قرار است با مشارکت بین سه استان ساحلی خلیج فارس اجرا شود.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

 به گزارش مرین‌پرس، در اجرای برنامه‌های حفاظت از گونه‌های زیستی استان بوشهر و با حمایت شرکت پتروشیمی نوری، کارگاهی آموزشی با عنوان حفاظت از دلفین گوژپشت خلیج‌فارس در شهر بوشهر و با حضور کارشناسان ادارات مرتبط برگزار شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در این کارگاه گفت: فعالیت موثری در این زمینه با مشارکت انجمن طرح سرزمین و شرکت پتروشیمی نوری صورت گرفته و طرح اقدام و عمل حفاظت از دلفین گوژپشت خلیج‌فارس تدوین شده است.

فرهاد قلی نژاد افزود: این طرح که حاصل سال‌ها تلاش و پایش دلفین این انجمن در اکوسیستم خلیج‌فارس بوده، در نهایت به بار نشسته است.

او ادامه داد: مصوب شده است برنامه حفاظتی از دلفین گوژپشت بین سه استان ساحلی خلیج‌فارس (بوشهر- خوزستان-هرمزگان) هماهنگ شود. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر عنوان کرد: در این برنامه مصوب در تلاش هستیم علاوه بر پایش این گونه که به صورت معمول اجرا می‌شود، به حفظ و پایش زیستگاه گونه نیز اقدام کنیم.

قلی نژاد گفت: مساله اولویت دار ما در حفاظت محیط زیست کشور، پایش و حفاظت زیستگاه گونه‌های زیستی است که ناشی از تخریب شدید و گسترده زیستگاه گونه‌ها بوده است.

او افزود: تخریب زیستگاه‌های طبیعی به طور غیرمستقیم مرتبط با آلودگی‌های زیست محیطی گسترده‌تر مانند پسماند‌ها و پساب‌های صنعتی و شهری می‌شود و از همین رو تدوین یک برنامه اقدام و عمل گسترده در این زمینه به امری بسیار مهم و حیاتی مبدل شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در خصوص تخریب زیستگاه‌های دلفین در خلیج‌فارس، نشت نفت از خطوط فرسوده انتقال در خلیج‌فارس و سایر آلاینده‌هایی که به خلیج‌فارس ریخته می‌شود مانند فاضلاب شهری و صنعتی و تردد گردشگران را در این زمینه موثر دانست و بیان کرد:  با توجه به تمام این شرایط تهدیدکننده زیستگاهی، به نظر می‌رسد که باید در طرح اقدام و عمل بی شک به مساله پایش زیستگاه‌های گونه‌ای نیز توجه اکید شود.

قلی نژاد از نقش بسیار مهم و حیاتی جوامع محلی و سازمان‌های مردم نهاد و رسانه‌ها در حفاظت از گونه دلفین گوژپشت خلیج‌فارس یاد کرد و از همه دغدغه‌مندان در این زمینه خواست که در طرح اقدام و عمل مشارکت کنند.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

پنگوئن‌ها هنگام شکار در زیر آب آواز می‌خوانند

چ مرداد 29 , 1399
مطالعات نشان می‌دهند پنگوئن‌ها هنگام شکار در زیر آب، از خود صدا ساطع می‌کنند. ممکن است این صداها معنای خاصی داشته باشند.