مرین‌پرس > محیط زیست دریایی > افزایش ده سانتی‌متری سطح دریا تا پایان قرن
کد خبر: 10149 تاریخ انتشار: مهر 3, 1399

افزایش ده سانتی‌متری سطح دریا تا پایان قرن

تیم بین المللی محققان پیش بینی می‌کنند، با ذوب شدن یخ‌های گرینلند تا پایان این قرن، سطح دریا می‌تواند 10 تا 12.5 سانتی متر افزایش یابد.

ذوب یخ‌های قطب شمال
زمان مطالعه: 1 دقیقه

تیم بین المللی محققان، از جمله نمایندگان مؤسسه هواشناسی دانمارک پیش بینی می‌کنند، با ذوب شدن یخ‌های گرینلند تا پایان این قرن، سطح دریا می‌تواند ۱۰ تا ۱۲.۵ سانتی متر افزایش یابد. 

این محققان یادآوری می‌کنند: «اگر گرم شدن کره زمین مانند گذشته ادامه یابد، احتمالاً دمای هوا تا سال ۲۱۰۰ با ۴.۰ تا ۶.۶ درجه سانتیگراد افزایش مواجه خواهد شد؛ چنین افزایش دمایی به میزان قابل توجهی بیشتر از آنچه انتظار داریم است».

Ruth Mottram، محقق هواشناسی آلمان می‌گوید: درجه کلی گرمای جهانی در مدت مشابه زمانی افزایش می‌یابد و این نشان دهنده این واقعیت است که مناطق قطبی در برابر تغییرات آب و هوا بسیار آسیب پذیر هستند.

محققان با بررسی رابطه نادرست بین تغییر دمای تابستان در گرینلند و توازن انبوه سطح یخ، از جدیدترین ابزارهای مدل سازی اقلیمی جهانی و منطقه‌ای موجود برای محاسبه میزان ذوب یخ های داخلی گرینلند به سطح جهانی دریا استفاده می‌کنند. 

این محقق آلمانی افزود: تحقیقات ما نشان می‌دهد تا سال ۲۱۰، باید افزایش ۱۰ تا ۱۲.۵ سانتی متری آب سطح دریا را به عنوان نتیجه مستقیم افزایش ذوب یخ و از بین رفتن توده سطح از ورق یخ گرینلند انتظار داشته باشیم.

جان کاپلن، اقلیم شناس ارشد موسسه هواشناسی و عضو تیم تحقیقاتی، بر جدی بودن یافته‌های این پژوهش تأکید کرد و از پیروی از توافقنامه پاریس به عنوان راهی برای محدود کردن گرم شدن گرینلند حمایت کرد.

نتایج تحقیق اخیر در ژورنال بین المللی اقلیم شناسی منتشر شده است.


منبع: فارس

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

گسترش مناسبات منطقه‌ای با استفاده از ظرفیت منطقه آزاد انزلی

پ مرداد 30 , 1399
در دیدار وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک ایران و جمهوری آذربایجان با مدیرعامل منطقه آزاد انزلی بر گسترش مناسبات تجاری میان ایران و جمهوری آذربایجان را با محوریت این منطقه در زمینه‌های جدیدی چون گردشگری و تجارت دریایی مورد تأکید قرار گرفت.
بندر تجاری اقتصادی بندر انزلی در سواحل جنوب دریای کاسپین