مرین‌پرس > محیط زیست دریایی > تدوین برنامه‌ای برای جلوگیری از آلودگی نفتی دریایی
کد خبر: 10794 تاریخ انتشار: مهر 3, 1399

تدوین برنامه‌ای برای جلوگیری از آلودگی نفتی دریایی

معاون محیط‌زیست دریایی و تالابی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: در حال تدوین برنامه مشخصی برای جلوگیری از آلودگی‌های نفتی در دریاها هستیم که تهیه آن بطور قطع تا حد بسیار زیادی از آلودگی در پهنه‌های آبی کم خواهد کرد.

لکه نفتی میدان ابوذر
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، احمدرضا لاهیجان زاده افزود: در تهیه این برنامه از توان شرکت های دریایی استفاده خواهیم کرد،  یکی از شرکت های دریایی توانسته مجوز مرکز اضطراری رفع آلودگی های نفتی در حوضه خلیج‌فارس و عمان مرکز امداد رسانی‌های زیست محیطی (میمک)  را اخذ کند که با این مجوز این شرکت می تواند در منطقه فعالیت کند.

معاون محیط‌زیست دریایی و تالابی سازمان حفاظت محیط‌زیست اظهار داشت: هر ساله حوادث مختلفی منجر به آلودگی نفتی در دریاها می شود،  برخی از این حوادث، به محیط زیست دریایی و فعالیت های مرتبط صدمه وارد می کند که با تدوین این برنامه جلوی این آلودگی ها گرفته خواهد شد.

وی گفت: همچنین درصدد استفاده از توان شرکت های دانش بنیان برای رفع آلودگی های دریایی هستیم بر این اساس از تعدادی شرکت های دانش بنیان چهار طرح دریافت کردیم که از آنها حمایت خواهیم کرد.

لاهیجان زاده درباره این طرح ها توضیح داد: با حمایت از این طرح ها، شرکت‌ها می توانند موادی تولید کننده که برای رفع آلودگی های نفتی در دریاها مورد استفاده قرار گیرند، اکنون در حال اخذ مجوزهای بین المللی برای استفاده از این مواد هستیم،  این مواد اکنون مشمول تحریم های ظالمانه است که با تولید داخل و بهره گیری از آن مشکل ما در این زمینه رفع خواهد شد. 

به گزارش مرین‌پرس، یکی از زمینه های همکاری منطقه ای برای حفاظت از محیط زیست خلیج‌فارس و دریای عمان، مرکز منطقه ای مقابله با آلودگی دریا با نام میمک است،  این مرکز شرکت های فعال در امر مقابله با آلودگی دریا را به کشورهای منطقه معرفی می کند تا در صورت نیاز از توان آنها استفاده شود.

شرکت های توانمند ایرانی نیز می توانند با تمهیدات سازمان حفاظت محیط زیست ایران و تکمیل مدارک و طی فرایند ممیزی، از سوی مرکز میمک به منطقه معرفی شوند.


منبع: ایرنا

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

سازمان بنادر و دریانوردی با ساخت ۲۲ اسکله تفریحی در مازندران موافقت کرد

د شهریور 17 , 1399
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران از موافقت سازمان بنادر و دریانوردی با جانمایی و ساخت ۲۲ فقره اسکله تفریحی در سواحل این استان خبر داد.
اسکله تفریحی و گردشگری مازندران