مرین‌پرس > محیط زیست دریایی > در برابر تهدید افزایش سطح آب دریاها آماده نیستیم
کد خبر: 11119 تاریخ انتشار: مهر 3, 1399

یک محقق استرالیایی:

در برابر تهدید افزایش سطح آب دریاها آماده نیستیم

اوا پلاگانی، محقق استرالیایی گفت: ما برای مواجهه با دمای هوای بالاتر ، خشکسالی و سیل بیشتر، ذوب شدن یخ ها و افزایش سطح آب دریاها که جوامع ساحلی و جزیره ای را تهدید می کند، کاملا آماده نیستیم.

افزایش تراز آب اقیانو‌س‌ها و دیاها و تغییرات اقلیمی آب و هوا
زمان مطالعه: 3 دقیقه

 به گزارش مرین‌پرس، محققان سازمان ملل در گزارشی ادعا کرده اند،  با توجه به تدابیر قرنطینه که امسال به دلیل همه گیری کرونا در جهان اتخاذ شد، انتظار می رود که انتشار سطح دی اکسید کربن در اتمسفر میان چهار تا هفت درصد کاهش یابد.  تنها در ماه آوریل، سطح انتشار دی اکسید کربن در جو  ۱۷ درصد کاهش یافت – اما با کاهش قرنطینه، دوباره سطح انتشار دی اکسید کربن دوباره به حالت عادی بازگشت و به اندازه سطح انتشار این گاز در سال ۲۰۰۶ است.  

بر اساس گزارش سازمان هواشناسی ملل متحد در مورد وضعیت آب و هوای جهان – تغییرات آب و هوایی در سراسر همه گیری کرونا به رغم کاهش چشمگیر فعالیت های انسانی، بدون وقفه ادامه دارد.

این گزارش نشان  از بروز  تغییرات آب و هوایی پیش رو خبر می دهد و به  رویدادهای جهانی – مانند موج های گرم در سیبری و ذوب شدن صفحات یخ در قطب جنوب برای اثبات آن اشاره می کند.

این گزارش هشدار می دهد که جهان در مسیر تلاش برای محدود کردن دمای هوای جهان به زیر ۲.۷ درجه فارنهایت (۱.۵ درجه سانتیگراد) نیست تا از بدترین تأثیرات تغییرات آب و هوایی جلوگیری کند.  

بر اساس این گزارش،  برای پائین نگه داشتن دمای هوا به زیر دمای هدف مورد توافق بین الملل، لازم است که در دهه آینده هر سال میزان آلودگی هوا بطور پایدار دست کم هفت درصد کاهش یابد.  

به گفته محققان، انتشار دی اکسید کربن در سال ۲۰۲۰ به دلیل کاهش فعالیت اقتصادی مرتبط با کووید-۱۹ کاهش یافته است، اما در میزان کل دی اکسید کربن موجود در جو زمین هیچ گونه کاهشی ایجاد نشده است.

به گفته «پپ کانادل»، یکی از نویسندگان این گزارش، به احتمال یک در چهار، دمای هوا دست کم در یک سال در طول پنج سال آینده به بالای ۲.۷ درجه فارنهایت افزایش خواهد یافت. یعنی در کمتر از هشت سال از اجرایی شدن توافق پاریس، ممکن است به اولین آستانه حساس دمای ۲.۷ درجه فارنهایت که ۱۸۹ کشور متعهد شدند از آن عبور نکنند، برسیم.

بر اساس گزارش سازمان ملل، غلظت دی اکسیدکربن و سایر گازهای گلخانه ای در جو که باعث گرم شدن کره زمین می شوند، در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ همچنان افزایش می یابد.  و سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ داغترین دوره پنج ساله ثبت شده بود. یخ های قطب شمال در حال کاهش است، افزایش سطح آب دریا در جهان در حال تسریع است و حوادث شدید آب و هوایی تأثیرات عمده ای ایجاد می کند.

این گزارش سازمان ملل هشدار می دهد،  یک احتمال ۲۴ درصدی وجود دارد که در عرض پنج سال در فاصله زمانی میان سال های  ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴، دست کم یک سال شاهد عبور دمای هوای جهان از آستانه ۲.۷ درجه فارنهایت بالاتر از سطح دمای هوای جهان در دوران پیش از صنعتی شدن زمین باشیم.

به گفته «اوا پلاگانی»، محقق سازمان مشترک المنافع تحقیقات علمی و صنعتی (CSIRO) در استرالیا، این تغییرات تأثیر فاجعه باری بر روی جمعیت انسانی خواهد داشت. در سطح جهان، ما برای مواجهه با دمای هوای بالاتر ، خشکسالی و سیل بیشتر، ذوب شدن یخ ها و افزایش سطح آب دریاها که جوامع ساحلی و جزیره ای را تهدید می کند، کاملا آماده نیستیم.

این محقق گفت: همه گیری کووید-۱۹ برای همه سخت بوده است اما باید زنگ خطری باشد که در آینده از طریق اقدامات هماهنگ و فوری جهانی از بروز شوک های سیاره ای جلوگیری کرد.


منبع: ایرنا

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تمرینات نظامی ترکیه در سواحل لیبی

ش شهریور 22 , 1399
وزارت دفاع ترکیه از انجام تمرینات نظامی نیروهای این کشور در سواحل لیبی خبر داد.
تمرینات نظامیان نیروی دریایی ترکیه در سواحل لیبی