مرین‌پرس > محیط زیست دریایی > جزئیات علت موافقت محیط زیست با انتقال آب دریای کاسپین
کد خبر: 6933 تاریخ انتشار: تیر 22, 1400

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست شرح داد؛

جزئیات علت موافقت محیط زیست با انتقال آب دریای کاسپین

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست درباره علت موافقت این سازمان با انتقال آب دریای کاسپین به سمنان توضیحاتی داد.

طرح انتقال آب دریا از دریای کاسپین و دریای عمان به کویر مرکزی ایران
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در رابطه با موافقت سازمان محیط زیست با انتقال آب دریای کاسپین به سمنان اظهار کرد: براساس قانون، متولی رفع نیاز هر منطقه‌ای دستگاه اجرایی ذی ربط است که باید هر طرح و پروژه مورد نظر را تأیید کند، بنابراین انتقال آب از دریای کاسپین به سمنان توسط وزارت نیرو انجام می‌شود که تمام راهکارهای این انتقال توسط این وزارتخانه در نظر گرفته شده است.

وی افزود: بر اساس گفته وزارت نیرو سمنان هم اکنون با ناپایداری آب شرب مواجه است و تنها راه تأمین آب در این منطقه انتقال است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان محیط زیست طبق قانون موظف است طی دو ماه موضوع را بررسی و نتیجه را اعلام کند.

تجریشی تصریح کرد: سازمان محیط زیست نمی‌تواند بگوید که مخالف انتقال آب است، باید الزامات زیست محیطی در نظر گرفته شود، چراکه اگر این الزامات رعایت نشود مخالف خود را اعلام می‌کند.

وی افزود: قطع درختان جنگل‌های هیرکانی و برداشت و برگرداندن آب به محیط زیست برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به محیط زیست از جمله الزامات زیست محیطی هستند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در مسیر انتقال خط لوله ریل نکا زمانی لوله کشی انجام می شود که تخریبی صورت نگیرد که بنا به گفته سازمان محیط زیست ضوابط این موضوع باید بررسی شود.

تجریشی تصریح کرد: وزارت نیرو اعلام کرده که اگر قرار بر انتقال باشد، احداث تونل در جنگل‌ها از زیرزمین انجام می‌شود و در صورت انتقال از روی زمین الزامات زیست محیطی رعایت خواهد شد.

وی افزود: برخی می‌گویند که این انتقال از رودخانه رد می‌شود و از کجا معلوم که وزارت راه و شهرسازی این موضوع را قبول کند که از خط راه آهن رد شود؟ این موضوع را جز الزامات قرار دادیم که وزارت نیرو مکلف است تمام این الزامات را در نظر گیرد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: محیط زیست دریایی برای برداشت آب از دریا مخالفتی نکرده است، بلکه گفته که باید ضوابط رعایت شود، یعنی زمانی که آب به دریا باز می‌گردد در عمق و فاصله‌ای باشد که به شوری کمترین اثر منفی را بگذارد، بنابراین این موضوع نیز جزء الزامات وزارت نیرو است.

تجریشی گفت: مجوز زیست محیطی در تمام طرح‌ها الزامی است، براساس موافقت، پیمانکار می‌تواند فعالیت خود را انجام دهد که اگر این گونه نباشد از اجرای طرح جلوگیری می‌شود.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ماهیگیران کنگانی نجات یافتند

د تیر 23 , 1399
سه سرنشین قایق ماهیگیری که قایقشان دچار نقص فنی شده بود، در چهار مایلی اسکله بندر کنگان نجات یافتند.
نجات ماهیگیران کنگانی