مرین‌پرس > محیط زیست دریایی > بررسی عوامل گسترش و نابودی تالاب‌های دریای کاسپین و تالاب گمیشان
کد خبر: 7534 تاریخ انتشار: تیر 22, 1400

طی تحقیقاتی مشخص شد؛

بررسی عوامل گسترش و نابودی تالاب‌های دریای کاسپین و تالاب گمیشان

محققان کشور عوامل گسترش و نابودی تالاب های دریای کاسپین و گمیشان را مورد بررسی قرار دادند.

تالاب بین‌المللی گمیشان بندر ترکمن
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، شناسایی عوامل کنترل کننده تالاب‌ها تاثیر بالایی در مدیریت بهتر آنها دارد. زمانی که عوامل موثر در ایجاد یا خشک شدن آنها مشخص شود می‌توان با کنترل موارد برای بقای بیشتر کمک کرد.

 در همین راستا محققان دانشگاه تهران، عوامل موثر در گسترش و نابودی تالاب‌های دریای کاسپین و تالاب گمیشان را با انجام پژوهشی بررسی کردند. صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با توجه به اهمیت این موضوع از انجام این پژوهش پشتیبانی کرد. آنها عوامل موثر در ایجاد و خشک شدن تالاب گمیشان را بررسی کردند.  فرصتی که دریا در اختیار این محققان قرار داد تا با کمک آن مدیریت سواحل را بهتر عملی کنند.

تالاب‌ها محیط‌های دینامیکی منطقه ساحلی محسوب می‌شوند. آنها به شدت تحت تاثیر تغییر تراز دریا، محیط‌های خشکی و به ویژه میزان ورودی رودخانه‌ها و اثرات انسانی قرار دارند. از سویی نقش آنها در زیست بوم و اثرات محیطی، ناحیه‌ای و حتی جهانی غیر قابل انکار است.

تالاب‌ها را می‌توان جزء اشکال ثانویه منطقه ساحلی بر شمرد که توسط ماسه‌های سدی، جزایر سدی و نیز در آب‌های آزاد توسط جزایر مرجانی تشکیل می‌شوند. محیط تالابی در دریای کاسپین محیط حساس اکولوژیکی محسوب می شوند که تحت تاثیرات تغییرات سیستم‌های خشکی و دریایی قرار می‌گیرند. به دلیل تغییرات شدید دریای کاسپین تحول این اشکال نزدیک به ساحل نیز آسیب پذیرتر و تحولات مورفولوژیکی آنها نسبت به تالاب های دریای آزاد سریع‌تر است.

تالاب گمیشان در منتهی الیه سواحل شرقی ایران به عنوان تنها منطقه بکر دریای کاسپین محسوب می‌شود که چندین بار و در ترازهای مختلف تشکیل و نیز به طور کامل از بین رفته است. تصاویر ماهواره ای در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که متاسفانه تالاب گمیشان به طور کامل خشک شده است. شواهد زمینی و داده های ماهواره ای نشان می دهد که این تالاب از سال ۱۸۵۰ میلادی تا کنون حداقل ۳ بار تشکیل و خشک شده است.

در این پژوهش ابتدا جلگه ساحلی بخش شرق دریای کاسپین با استفاده از تصاویر ماهواره و بازدید میدانی مورد مطالعه دقیق قرار گرفت و سپس مراحل بعدی گسترش و نابودی تالاب گمیشان بررسی شد. نقشه برداری زمینی، نمونه برداری و پردازش تصویر از جمله برنامه‌های مورد نظر در انجام این پروژه بود.

تالاب‌ها در زیست بوم ۳ مقیاس محلی، ناحیه‌ای و جهانی نقش دارند و آنها پالس‌های قوی از شرایط آب و هوایی را بروز می‌دهند بنابراین اجرای چنین طرحی ضروری است.

کاربرد این پژوهش با توجه به نقش و اهمیت دریای خزر جنبه‌های مختلف را در برگیرد. از آنجا که تغییرات دریای کاسپین بر همه فعالیت‌های کنونی ساحلی از جمله سکونتگاهی، زیستی، ارتباطی، توریستی، تفریحی تاثیر می‌گذارد، بنابراین زمینه‌های استفاده و کاربرد نتایج آن گسترده است.


منبع: مهر

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

قایق کیلکاگیران به گِل نشست

س تیر 31 , 1399
یک ماه از آغاز صید ماهیان کیلکا می‌گذرد اما به دلیل آنچه که اقتصاد و معیشت نامیده می‌شود، هنوز برخی از کیلکاگیران دل به دریا نزده اند و تعدادی از کارخانه های فرآوری نیز راکد هستند.
قایق صیادی و ماهیگیری کیلکا