ساخت ربات ویژه جمع آوری زباله از اقیانوس

محققان دانشگاه مونیخ از ساخت ربات‌های خودرانی خبر داده اند که می‌توانند زباله‌های سرگردان در اقیانوس را جمع آوری کنند. تولید این ربات با بودجه اتحادیه اروپا انجام شده است.

ربات سی کلیر - ربات زباله خوار و جمع آوری زباله از دریا و اقیانوس
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، ربات‌های آشغال جمع کن از اقیانوس متشکل از یک پهپاد هوایی، دو ربات زیردریایی کنترل از راه دور و یک ربات خودران سطحی هستند که ربات آخر وظیفه مدیریت کل فرایند جمع‌آوری زباله را بر عهده دارد. این ربات از طریق کابل به ربات‌های زیردریایی متصل است و دارای یک رایانه برای پردازش داده‌ها و انتقال آنها نیز هست.

سیستم یادشده قرار است به خصوص در سواحل پرتردد و توریستی مورد استفاده قرار بگیرد که از جمله مراکز اصلی تولید زباله و انتقال آنها به اقیانوس‌ها محسوب می‌شوند. استفاده از پهپاد هوایی به منظور افزایش دقت این سیستم در زمان جمع‌آوری زباله‌ها صورت می‌گیرد. ربات‌های سطحی مجهز به چنگک‌ها و دستگاه‌های مکش برای جمع‌آوری زباله‌ها هستند.

برای افزایش دقت کل این مجموعه از یک الگوریتم هوش مصنوعی نیز استفاده شده که به ربات‌ها کمک می‌کند بین زباله و آبزیان و حیوانات ساکن در دریا تمایز قائل شوند.

نمونه اولیه این ربات که سی‌کلیر نام دارد، در بهار گذشته در سواحل شهر هامبورگ و نیز در سواحل شهر دوبروونیک واقع در کرواسی برای پاکسازی انواع زباله با موفقیت مورد استفاده قرار گرفت.

یوهانس اوفنر” مدیر این پروژه اظهار داشت:

پس از پایان این آزمایش، یک قدم به حل مشکل دفع زباله از بستر دریاها نزدیک خواهیم شد.

وی افزود:

با توجه به تخمین تولید چهار برابری پلاستیک تا سال ۲۰۵۰، در صورت عدم انجام اقدامات لازم این چنینی به یک مشکل بزرگ دچار خواهیم شد. زیرا طبق گفته مجمع جهانی اقتصاد، نسبت وجود پلاستیک به ماهی ها در سال ۲۰۱۴ یک به پنج بوده است و تا سال ۲۰۵۰ می تواند به تعداد ماهی های موجود در اقیانوس ها زباله پلاستیکی وجود داشته باشد.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

کوسه‌های عهدباستان 60 فوت طول داشتند

د شهریور 17 , 1399
محققان دانشگاه بریستول در انگلیس با انجام یک بررسی جدید بر روی کوسه‌های عهد باستان به این نتیجه رسیده اند که نمونه‌های بالغ آنها 60 فوت (بیش از ۱8 متر) طول داشته‌اند.
کوسه های دریایی 18 متری یا 60 فوتی عهد باستان

شاید برای شما جالب باشد