مرین‌پرس > آموزش و فناوری > استخراج دیتاسنتر زیرآبی مایکروسافت از اعماق دریا پس از ۲ سال
کد خبر: 11276 تاریخ انتشار: مهر 3, 1399

استخراج دیتاسنتر زیرآبی مایکروسافت از اعماق دریا پس از ۲ سال

مایکروسافت نخستین دیتاسنتر زیر آبی خود را که در سال 2018 به عمق ۳۵ متری دریای اسکاتلند فرستاده بود از آب بیرون کشید.

استخراج دیتاسنتر زیرآبی مایکروسافت از اعماق دریا
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، شاید ایجاد یک دیتاسنتر در اعماق اقیانوس کاری عجیب به نظر برسد، اما مایکروسافت دو سال قبل این کار را انجام داد و اکنون بعد از گذشت این بازه زمانی، ردموندی‌ها برای بررسی بیشتر شرایط، دیتاسنتر را از اعماق اقیانوس بیرون کشیده‌اند. به‌نظر می‌رسد ایده عجیب ردموندی‌ها موفقیت آمیز بوده و همه چیز به خوبی پیش رفته است.

در سال ۲۰۱۸ مایکروسافت نخستین دیتاسنتر زیر آبی خود را به عمق ۳۵ متری دریای اسکاتلند فرو فرستاد. این دیتاسنتر بخشی از پروژه چندین ساله «ناتیک» (Project Natick) مایکروسافت است که حدود ۱۲ متر طول داشته و شامل ۱۲ رک سرور بوده و در مجموع ۸۶۴ سرور را در خود جای داده است. حجم ذخیره‌سازی این سرورها به ۲۷.۶ پتابایت می‌رسد.

ایجاد مرکز داده روی زمین ممکن است با مشکلات مختلفی اعم از خوردگی ناشی از اکسیژن رطوبت و تغییرات دما روبرو شود. اما در یک محیط کاملا قرنطینه شده که دما به صورت کامل و دقیق کنترل می شود، مسائل بسیار کمتری ایجاد خواهد شد.

ایده اصلی مایکروسافت این بود که سرورهای مختلف در اندازه و ابعاد کوچک و بزرگ در نزدیکی مناطق ساحلی مستقر شوند و به این ترتیب امکان دسترسی بیشتر و راحت تری نیز به سرورها میسر خواهد بود. مایکروسافت معتقد است که تقریبا نیمی از جمعیت جهان در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری سواحل زندگی می‌کنند. با قراردادن دیتاسنتر در نزدیکی شهرهای ساحلی،‌ این کاربران به خوبی می‌توانند از خدمات استفاده کنند.

بر اساس اعلام مایکروسافت، ایجاد مرکز داده زیر آب فواید بسیاری دارد. ردموندی ها معتقدند که سرورهای زیرآبی تقریباً یک هشتم سرور‌های زمینی دچار خرابی و مشکل می شوند که این ارقام می‌تواند پیشرفت بزرگ و چشمگیری را در طراحی دیتا سنترها نشان دهد.

از سال ۲۰۱۵ تا کنون مایکروسافت در حال بررسی ایده دیتاسنترهای زیر آبی است. تیم تحقیقاتی پروژه، ابتدا در سال ۲۰۱۵ یک مرکز داده را در سواحل کالیفرنیا به مدت چند ماه به صورت آزمایشی به اعماق دریا فرستادند. آنها می‌خواستند متوجه شوند که آیا امکان انتقال سرور در زیر آب وجود دارد یا خیر.

اکنون بعد از گذشت چند سال از اولین آزمایش انجام شده روی دیتاسنترهای زیر آبی، تیم پروژه متوجه شدند که ایده‌ای که دنبال کرده بودند، کارآمد بوده است.


منبع: دیجایتو

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

حل مسائل مهندسی در سواحل ایران به عنوان ماموریت حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی

س شهریور 25 , 1399
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: سازمان بنادر و دریانوردی ایران به عنوان مرجع اصلی امور مربوط به دریاها و سواحل این کشور، به حل مسائل مهندسی در سواحل ایران به عنوان ماموریت حاکمیتی خود، پرداخته است.
محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی