مرین‌پرس > آموزش و فناوری > ضرورت تعریف رشته‌های دانشگاهی میان‌رشته‌ای در حوزه دریا
کد خبر: 2899 تاریخ انتشار: مرداد 5, 1399

ضرورت تعریف رشته‌های دانشگاهی میان‌رشته‌ای در حوزه دریازمان مطالعه: 3 دقیقه

صنایع دریایی گستره عظیمی دارند که هر چقدر در آن پیش ‎می‎روی با عرصه‎های جدید و تخصص‎های تازه روبه‎رو می‎شوی. ورود به حوزه این تخصص‎های جدید و تازه به دانش و علم نیاز دارد که رفع این نیاز فقط و فقط از بستر دانشگاه و تحقیقات دانشگاهی برمی‌‏آید. دانشگاه‌های دریایی ایران با وجود موقعیت مناسبی که دارند و در رشته‎های فعلی پیشرفت‎های چشمگیری کرده‌اند، اما هنوز در راستای ایجاد رشته‎های جدید، میان‌رشته‎ای و تخصصی گامی برنداشته‌اند. تا جایی که دکتر عباس نوبختی، استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه در بخش صنعتی بعضی از این رشته‎های تخصصی از نیروی دریایی استفاده می‎شود هشدار داد که اگر آن‌ها هم بازنشسته شوند دیگر نیروی متخصص جایگزین نخواهیم داشت؛ بنابراین باید دانشگاه‎های دریایی به سمت تعریف و ایجاد رشته‎های تخصصی و میان‌رشته‌ای گام بردارند.

یک استاد حوزه دریا در گفت‌وگو با این خبرگزاری، با بیان اینکه جدایی صنعت و دانشگاه مختص رشته‎های دانشگاهی و صنایع دریایی نیست و در سطح کشور وجود دارد عنوان کرد: بنده همیشه از آن به‌عنوان یک مسئله آزاردهنده یاد می‎کنم زیرا هیچ‌گاه ارتباطی منطقی و ریشه‌دار بین این دو حوزه ایجاد نشده است البته این مسئله در حوزه دریا عمیق‌تر است زیرا مسائل دریایی خاص هستند.

عباس نوبختی با تأکید بر اینکه بخشی از این جدایی ناشی از کل سیستم آموزشی و صنعتی کشور است که هرکدام مسیر خود را در پیش‌گرفته‌اند و هیچ زمان صنعت به دانشگاه نیازی احساس نکرده و به‌صورت عمیق جایگاه دانشگاه را درک نکرده است تصریح کرد: صنعت ایران صنعتی مونتاژ بوده که تجار پایه‌گذار آن بوده‌اند. وقتی به سال‌های قبل از انقلاب می‎نگریم متوجه می‎شویم که تجار صنایع را وارد ایران کرده‌اند بنابراین زمانی که یک تاجر به دنبال صنعت می‎رود همه حلقه‎های آن را جمع نمی‎کند بلکه فقط به دنبال حلقه‎هایی است که زودتر و سریع‎تر او را به سود بیشتری برساند، می‎رود.

وی اضافه کرد: این‌طور است که صنعت به دانشگاه، هزینه کردن برای تحقیقات دانشگاهی و یا انتقال تکنولوژی نیازی نداشته است. درحالی‌که اگر به ترکیه نگاه کنیم درمی‌یابیم که صنعت آن‌ها از طریق مهندسان بنا نهاده شده است و هر شرکتی که تشکیل می‎شده است می‎بایست چند مهندس در هیئت‌مدیره خود می‌داشت و بدین طریق صنعت را با دانشگاه همراه کرد.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی تصریح کرد: همین موضوع موجب شده است که ما در بعضی امور موفق نباشیم به‌گونه‌ای که در بعضی حوزه‎های صنعتی 17 تا 18 بار یک مجوز را خریداری کرده‎ایم مثلاً جرثقیل سقفی، لیفتراک، کمپرسور، ماشین‌‌آلات راه‌سازی سنگین و … را خریده‌ایم زیرا زمانی که به ایران آمدند صنعت مونتاژ بودند بنابراین وقتی از ایران رفتند تکنولوژی ساخت آن‌ها به کشور منتقل نشده بود.

وضعیت ارتباط دانشگاه و صنعت به‌گونه‌ای نیست که بگوییم روی غلتک افتاده‌ایم

نوبختی اضافه کرد: در حوزه صنایع دریایی این بحث عمیق‎تر و سرمایه‌گذاری موردنیاز سنگین‌تر است. بایستی مسئولان و جامعه دریایی راهکاری را پیدا کنند. البته اکنون نسبت به چند سال پیش، وضعیت بهتر شده است. سال‌های قبل همه هم‌وغم ما این بود که به مسئولان نشان دهیم دریا اهمیت دارد اما اکنون به‌واسطه فعالیت‎های انجمن مهندسی دریایی و فعالان دریایی مسئولان به این موضوع پی برده‎اند و این موضوع در آن‌ها نهادینه‌شده است اما هنوز هم کافی نیست. هنوز وضعیت ارتباط دانشگاه و صنعت به‌گونه‌ای نیست که بگوییم روی غلتک افتاده‌ایم، بایستی دلسوزان دانشگاه و جامعه دریایی خودشان ضعف صنعت را جبران کنند.

این استاد حوزه دریا عنوان کرد: اگر صنعت به سراغ دانشگاه نمی‌آید دانشگاهیان بروند پروژه‌های دانشگاهی را متناسب با مشکلات صنعت طرح کنند. آرام‌آرام رابطه ایجاد می‌شود. وقتی صنعت باور کند که دانشگاه فقط به دنبال انعقاد قرارداد برای یک پروژه نیست تا پول آن‌ را بگیرد بلکه با این پروژه‌های دانشجویی به دنبال رفع مشکلات صنعت است که حتی در مواردی هم رفع شده است، حاضر می‌شود آن پول را هم بدهد.

باید رشته‌های میان‌رشته‌ای در دانشگاه‌ها تعریف کنیم

نوبختی با اشاره به اینکه در دنیا رشته‌های دریایی گرایش‌های مختلف دارد تصریح کرد: فرض کنید ما مهندسی برق، مکانیک، سازه‌های دریایی و کشتی‌سازی داریم اما خود سازه دریایی به‌عنوان یک پلتفرم و آفشور تخصص‌های بی‌نهایتی دارد.

وی در ادامه افزود: مثلاً کسانی هستند که مدیریت عرشه سکو را به عهده دارند که ما این رشته را نداریم. افرادی هم که در این حوزه و یا حوزه‎های تخصصی دیگر کار می‌کنند یا از نیروی دریایی ارتش آمده‎اند یا قدیمی‌هایی هستند که تجربه‎های خاصی دارند و اگر بازنشسته شوند با مشکلات جدیدی در این حوزه‌ها روبه‌رو می‎شویم.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی ابراز کرد: علاوه بر آن دانشگاه‌های ما هنوز به رشته‌های کارهای تخصصی ورود نکرده‌اند. باید آرام‌آرام رشته‌های میان‌رشته‌ای در دانشگاه‌ها تعریف کنیم. البته دانشگاه علوم دریایی امام خمینی نوشهر گام‎های مثبتی به سمت ایجاد رشته‌های جدید برداشته است.

این استاد حوزه دریا عنوان کرد: متأسفانه در حوزه کشتی‎سازی فقط چند رشته سازه کشتی، هیدرواستاتیک و هیدرودینامیک داریم اما رشته‎ای درباره سیستم موتورخانه، رانش و … نداریم و گاهی مجبور شده‎ایم در دانشگاه از نیروی دریایی استفاده کنیم. این ضعف دانشگاه را می‎رساند که باید با ایجاد رشته‎های میان‌رشته‎ای زنجیره تخصص‌های دریایی را در دانشگاه کامل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ایجاد شرکت‌های پیمانکاری صنایع فراساحل از دستاوردهای مهم صنایع دریایی

د مرداد 28 , 1398
عضو هیئت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران گفت: از دستاوردهای مهم صنایع دریایی کشور، ایجاد شرکت‌های پیمانکاری صنایع فراساحل است.
بهمن حروفی ابراهیمی عضو هیئت مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران