مرین‌پرس > آموزش و فناوری > دانشگاه‌های دریایی > تعامل دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر با صنعت
کد خبر: 7604 تاریخ انتشار: تیر 22, 1400

رئیس دانشکده مهندسی دریا تاکید کرد:

تعامل دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر با صنعت

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه اعضای هیات علمی این دانشکده بسیار توانمند هستند و تاکنون نیز در اجرای پروژه های بزرگ تحقیقاتی در این حوزه مشارکت داشته اند، گفت: این دانشکده ارتباط خوبی با صنایع مرتبط دارد.

دکتر مهدی ایرانمنش رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر
زمان مطالعه: 5 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، دکتر مهدی ایرانمنش با بیان اینکه دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر سابقه فعالیت ۳۵ ساله دارد، گفت: درحال حاضر این دانشگاه دارای ۵۸ دانشجو دکتری، ۶۶ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۳۷ دانشجوی کارشناسی است.

وی افزود: همچنین این دانشکده دارای ۱۴ عضو هیات علمی در تهران و ۴ عضو هیات علمی در سایت بندرعباس است که برنامه داریم اعضای هیات علمی جدید در این دانشکده جذب کنیم.

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: این دانشگاه ابتدا در شهر بندرعباس راه اندازی شد پس از مدتی تصمیم گرفته شد تا دانشجویان این دانشکده دو سال در تهران و دو سال در بندرعباس تحصیل خود را ادامه دهند در نهایت تصمیم گرفته شد که این دانشکده در تهران اقدام به پذیرش دانشجو کند.

دکتر ایرانمنش گفت: براین اساس بستری فراهم شده تا دانشجویان این دانشکده در تابستان برای برگزاری دوره های کوتاه مدت و کارآموزی به صنایع کشتی سازی به بندرعباس اعزام شوند.

وی اظهار داشت: درحال حاضر این دانشکده در تهران قرار دارد اما لازم است فضای فیزیکی بیشتری به این دانشکده در سایت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اختصاص یابد و امیداوریم که فضای فیزیکی این دانشکده گسترش یابد.

فعالیت دو آزمایشگاه تخصصی دانشکده مهندسی دریا

رئیس دانشکده مهندسی کشتی سازی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: پایه آزمایش های این دانشکده مانند آزمایش های دانشجویان در دانشکده مهندسی مکانیک است بنابراین بخشی از نیازهای آزمایشگاهی این دانشکده در آزمایشگاه های دانشکده های مهندسی مکانیک و هوافضا تامین می شود.

دکتر ایرانمنش اظهار داشت: در این راستا دانشکده های مهندسی هوافضا و مهندسی مکانیک با دانشکده مهندسی دریا در زمینه اختصاص آزمایشگاه همکاری های بسیار خوبی انجام داده اند.

وی عنوان کرد: این دانشکده نیز دارای دو آزمایشگاه تخصصی مقاومت مصالح و انتقال حرارت است.

ارتباط موثر اساتید دانشکده مهندسی دریا با صنعت

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: اکثر اعضای هیات علمی این دانشکده قراردادهای صنعتی دارند و در مجموع این دانشکده بیش از ۱۰ قرارداد صنعتی با بخش های مختلف دولتی و خصوصی دارد.

دکتر ایرانمنش اظهارداشت: اعضای هیات علمی این دانشکده تا کنون ۲۶ هزار ۴۵۲ مقاله چاپ شده که ۱۹ هزار ۶۸۶ مقاله ISI، ۳ هزار۵۱ مقاله معتبر خارجی، ۴ هزار ۲۶۹ مقاله علمی پژوهشی و ۲۴۱ مقاله علمی ترویجی و ۳ هزار ۷۰۰ مقاله کنفرانسی چاپ کرده اند.  

وی ادامه داد: همچنین تاکنون اساتید این دانشکده ۲ هزار ۶۱۴ کتاب منتشر کرده اند.

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: رشته کشتی سازی و مهندسی دریا تنها رشته ای است که تعداد فارغ التحصیلان آن زیاد نیست بنابراین بازار کار برای فارغ التحصیلان این رشته اشباع نشده است.

جذب بسیاری از فارغ التحصیلان دانشکده مهندسی دریا در بازار کار


دکتر ایرانمنش با بیان اینکه طی سال های گذشته صنعت دریایی کشور رشد و توسعه زیادی داشته است، افزود: باتوجه به گسترش رشد این صنعت در کشور نیاز به نیروهای متخصص در این حوزه افزایش یافته و همین امر موجب شده تا فارغ التحصیلان این رشته بازار کار خوبی داشته باشند.

وی اظهار داشت: سازمان بنادر، کارخانجات کشتی سازی و بخش خصوصی در حوزه کشتی سازی از توانمندی و ظرفیت فارغ التحصیلان دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر استفاده می کنند.

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: باتوجه به اینکه هنوز بازار کار رشته مهندسی دریا اشباع نشده تعدادی از فارغ التحصیلان این دانشکده به عنوان هیات علمی و تعدادی نیز در صنایع مختلف دریایی مشغول به کار می شوند.

دکتر ایرانمنش خاطرنشان کرد: فارغ التحصیلان این دانشکده در صنایع آب شرب، اسکله دریایی، صنایع دریایی و کارخانه های کشتی سازی مشغول به کار می شوند.

وی گفت: در شهر تهران نیز شرکت های طراحی کشتی ایجاد شده است که فارغ التحصیلان این دانشکده می توانند در این شرکت ها نیز مشغول به فعالیت شوند بنابراین می توان گفت میزان بیکاری میان فارغ التحصیلان این رشته نسبت به دیگر رشته های دانشگاهی بسیار کمتر است.

راه اندازی اولین دانشکده مهندسی دریا ایران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: اولین دانشکده کشتی سازی ایران مربوط به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و پس از آن گروه مهندسی دریا در دانشگاه صنعتی شریف ایجاد و درحال حاضر نیز برخی از دانشگاه های دیگر شهرها نیز اقدام به راه اندازی دانشکده مهندسی دریا کرده اند.

دکتر ایرانمنش گفت: در این دانشکده گرایش های سازه و هیدرومکانیک و ساخت و طراحی کشتی و سازه های دریایی تدریس می شود.

وی ادامه داد: در یک کارخانه کشتی سازی حدود ۳۷ حرفه مشغول به فعالیت می شوند بنابراین تنوع حرفه وشغل در این حوزه بسیار زیاد است.

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از توان و ظرفیت نیروهای جوان متخصص کشور، گفت: در سال های اخیر به دلیل تحریم هایی که علیه کشور ایجاد شده در حوزه صنایع دریایی از توان و ظرفیت دانشگاه های داخلی و متخصصان و فارغ التحصیلان بسیار استفاده شده است.

دکتر ایرانمنش اضافه کرد: درحال حاضر شرکت ملی نفت ایران ساخت سکوهای نفتی را به شرکت های داخلی واگذار می کند و این موضوع  یک فرصت خوب برای دانشگاه های کشور و فارغ التحصیلان دانشگاهی بشمار می رود.

وی ادامه داد: ایران طی سال های گذشته در همه حوزه ها پیشرفت های چشمگیری داشته که این پیشرفت ها دشمنان را به حیرت می اندازد.

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به تخصص اساتید و فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور گفت: اکنون به کمک متخصصان داخلی نیازهای کشور در تمامی صنایع تامین می شود.

دکتر ایرانمنش گفت: رئیس یکی از کارخانجات کشتی سازی فارغ التحصیل دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعت امیرکبیر است و قرار است همکاری دانشکده با این کارخانه شکل گیرد.

وی افزود: این دانشکده در ساخت شناورهایی در آبادان، بندرعباس و قشم فعالیت می کند که اطلاعات آنها به زودی اعلام خواهد شد.

رئیس دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه لازم است موضوع ارتباط با صنعت در حوزه مهندسی دریا بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد، گفت: اعضای هیات علمی این دانشکده بسیار توانمند هستند و تاکنون نیز در اجرای پروژه های بزرگ تحقیقاتی در این حوزه مشارکت داشته اند.

دکتر ایرانمنش تاکید کرد: این دانشکده در شهر بندرعباس مرکز نوآوری راه اندازی کرده که پروژه های تحقیقاتی خوبی در این مرکز رشد درحال انجام است.


منبع: دانشگاه صنعتی امیرکبیر

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

پروتکل بهداشتی پهلودهی نفتکش‌ها تدوین و ابلاغ شد

چ مرداد 1 , 1399
مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران از تهیه، تدوین و اجرای پروتکل بهداشتی ویژه عملیات صادرات و بارگیری نفت خام در دریا با در نظر گرفتن الزام‌های ملی و بین‌المللی خبر داد.
پروتکل بهداشتی پهلودهی نفتکش‌ها در شرکت پایانه‌های نفتی ایران