مرین‌پرس > استان‌های ساحلی > سیستان و بلوچستان > جاذبه‌های طبیعی و تاریخی سواحل مکران قابلیت ثبت جهانی را دارد
کد خبر: 10686 تاریخ انتشار: مهر 3, 1399

جاذبه‌های طبیعی و تاریخی سواحل مکران قابلیت ثبت جهانی را دارد

مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور گفت: جاذبه‌های طبیعی و تاریخی سواحل مکران نظیر روستای درک و تنگ، کوه‌های مریخی، مجموعه درختان انجیر معابد، گل فشان‌ها و سواحل بکر چابهار قابلیت ثبت جهانی را دارد.

اتصال صحرا و دریا در روستای درک سواحل مکران
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، دکتر سید هادی احمدی روئینی هدف از سفر خود به جنوب سیستان و بلوچستان را بازدید میدانی برای امکان سنجی ظرفیت‌های طبیعی و گردشگری این منطقه عنوان کرد.

وی با دعوت از مردم ایران برای سفر به سواحل مکران و لذت بردن از جاذبه‌های بی نظیر آن، گفت: ظرفیت‌های تاریخی ‌و طبیعی حاشیه سواحل مکران نه تنها در کشور بلکه در جهان بی‌نظیر و نیازمند تامین زیرساخت‌ها برای جذب گردشگر داخلی و خارجی است.

مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور از دیگر اهداف سفر خود به این منطقه را برنامه ریزی جهت مرمت و احیای بناهای تاریخی، واگذاری بناهای شاخص به سرمایه گذاران بخش خصوصی، ایجاد فرصتی برای کسب و کارهای گردشگری،امکان سنجی جاذبه‌های واقع در حاشیه سواحل مکران جهت ثبت و تعیین ضوابط عرصه و حریم در مقیاس میراث ملی و بین المللی عنوان کرد.

 آثار قبل از اینکه به ثبت جهانی برسند می‌بایست به ثبت ملی برسند

مسئول دفتر ثبت پرونده‌های پیشنهادی برای ارائه و ثبت در آثار جهانی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز گفت: آثار قبل از اینکه به ثبت جهانی برسند می‌بایست به ثبت ملی برسند که خوشبختانه ثبت آثار مهم سواحل مکران در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

فیروزه سالاری افزود: سواحل مکران با جاذبه‌های بکر و بی‌نظیر می‌تواند به عنوان ژئوپارک جهانی نیز ثبت شود تا شاهد جذب گردشگران بیشتری باشیم.

وی بیان کرد: امیدوارم با تلاش همه مسئولان استانی و ملی منظر طبیعی، فرهنگی و تاریخی سواحل مکران در ردیف آثار جهانی در یونسکو به ثبت برسد.

مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: این هیئت در سفر سه روزه خود به جنوب سیستان و بلوچستان از بناهای تاریخی بقعه سید غلام رسول،  قلعه‌های پرتغالی‌ها و پارگ، جاذبه‌های طبیعی حاشیه سواحل مکران شامل تلاقی صحرا و دریا درک و تنک، گل‌فشان‌ها، مجموعه درختان انجیر معابد، سرای در بلوچ، سواحل جذاب و دیدنی بریس و گواتر، تالاب صورتی،  باغات زیبای استوایی با میوه‌های گرمسیری و کوه‌های مریخی بازدید کردند.

عدنان حسینی تصریح کرد: در ایران ۲۴ اثر جهانی وجود دارد که در سطح استان سیستان و بلوچستان ۲ اثر مهم شهرسوخته و بیابان لوت به ثبت جهانی رسیده است.

وی بیان کرد: در شهرستان‌های سواحل مکران محدوده استان سیستان و بلوچستان ۳۵ اثر ثبت شده و ۱۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده وجود دارد.


منبع: ایرنا

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

صدور مجوز صید برای صدها فروند لنج و قایق در سواحل مکران تسریع شود

ش شهریور 15 , 1399
عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی و نماینده حوزه انتخابیه تهران گفت: صدور مجوز صید به صدها فروند لنج و قایق موجود در بنادر چابهار و کنارک واقع در سواحل مکران تسریع شود تا صیادان بتوانند علاوه بر اشتغال در دریا و تامین معاش خانواده، به صید آبزیان و عرضه آن در بازار کمک کنند.
خلیج پزم تیاب بندر کنارک