مرین‌پرس > گردشگری > بندر دَیر؛ از صیادی تا بهشت پرندگان
کد خبر: 4305 تاریخ انتشار: مرداد 5, 1399

آشنایی با بنادر ایران؛

بندر دَیر؛ از صیادی تا بهشت پرندگانزمان مطالعه: 5 دقیقه

بندر تاریخی دیر، نگین بنادر صیادی ایران است. این بندر زیستگاه لاک‌پشت‌های پوزه‌ عقابی، پرندگان زیبا و گنبدهای نمکی است.

به گزارش مرین‌پرس، بندر دیر در استان بوشهر بزرگ‌ترین بندر صیادی ایران است که از دیرباز به‌عنوان یکی از بنادر تجاری و مهم ایران محسوب می‌شود. این بندر با دارا بودن جاذبه‌های تاریخی از دوره‌های مختلف، مکان‌های طبیعی و حیات‌وحش متنوع، یکی از شهرهای دیدنی جنوب ایران است.

بندر دیر

بندر تاریخی دیر که در متون تاریخی مختلف مانند فارسنامه‌ی ناصری و ابن بلخی با نام‌هایی چون بتانه، بردستان و نجیرم شناخته‌ می‌شود، بزرگ‌ترین بندر صیادی ایران به شمار می‌رود. بر اساس مطالعات باستان‌شناختی، آثار و شواهدی از دوران ساسانیان را می‌توان در تل‌ سوز مشاهده‌ کرد. حمدالله مستوفی، جغرافی‌دان قرن هشت هجری‌ قمری، در کتاب خود نزهه‌القلوب، از محصولات کشاورزی و دیرهای موجود در این بندر سخن‌ گفته و بیان‌ می‌کند: «ماندستان بیابانی است سی فرسنگ بر ساحل دریا و در آنجا دیرهاست و هیچ آب روان و کاریز ندارد و حاصلش جز غله و پنبه دیمی ندارد.»

این بندر تجاری، مرکز شهرستانی به همین نام است و در ۲۰۰ کیلومتری بوشهر قرار دارد. سواحل گرم و آفتابی، لنج‌سواری، جزایر زیبایی همچون نخیلو، گنبدهای نمکی و آثار تاریخی مانند مسجدجامع بردستان، از جاهای دیدنی بندر دیر به شمار می‌روند. ماهی‌های حلوا سفید، شیر، قباد و شوریده از صادارت این بندر است که از اسکله‌های تجاری آن صادر می‌شود.

 مُند؛ زیستگاه حیات

زیستگاه ساحلی حیات مُند برای پرندگان دریایی در بندر دیر

در سال ۱۳۵۳ خورشیدی سازمان محیط‌زیست کشور، جهت نگهداری گونه‌های نادر و در خطر انقراض حیوانات و مناطق طبیعی چهار منطقه‌ی: حفاظت‌ شده، پارک ملی، اثر طبیعی، ذخیره‌گاه حیات‌وحش ‌را ایجاد کرد. منطقه‌ی حفاظت‌‌شده‌ی مند با دو اکوسیستم آبی و خشکی در بخش بردخون از توابع شهرستان دیر در ۱۸۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر قرار دارد. قسمت‌های جنوبی مند در حاشیه رودخانه، پوشش گیاهی متنوع‌تری نسبت به نواحی مرکزی و شرقی آن دارد و دارای دو فصل زمستان نسبتا خشک و تابستانی گرم است. چهار جزیره‌ی خان، تهمادون، نخیلو و ام‌الکرم به زیبایی منطقه‌ی مند افزود‌ه‌ است.

یکی از زیبایی‌های این منطقه، وجود پرندگان بسیار باارزش و زیبای درنا است که از اواخر فصل پاییز تا اوایل فروردین در این منطقه هستند. زیباترین صحنه‌های حیات‌وحش مند مربوط به ده‌ها هزار پرستوی کاکلی کوچک و بزرگ دریایی است که در جزایر مند روی شن‌های داغ تخم‌گذاری‌ می‌کنند. این‌ منطقه نقش مهمی در حفظ و نگهداری انواع پرندگان، حیوانات و آبزیان دارد.

فلامینگو در زیستگاه ساحلی حیات مُند برای پرندگان دریایی در بندر دیر

جزیره‌ی نخیلو؛ بهشت پرندگان و پوزه‌ عقابی‌ها

جزیره‌ی غیرمسکونی و تحت حفاظت نخیلو یکی از جزایر چهارگانه منطقه‌ی مند است. این جزیره‌ی دریایی، زیستگاه پرندگان مختلف است و مهم‌ترین منطقه زادآوری پرندگان مهاجر در خاورمیانه و زیستگاه گونه‌ی نادری از لاک‌پشت‌ها به نام لاک‌پشت پوزه عقابی محسوب می‌شود.

لاک پشت پوزه عقابی در جزیره ی غیر مسکونی نخیلو در بندر دیر استان بوشهر
جزیره نخیلو مهم‌ترین منطقه زادآوری پرندگان مهاجر در خاورمیانه است.

لاک‌پشت پوزه عقابی که از خزندگان در خطر انقراض جهانی است، در آب‌های گرم خلیج‌فارس و دریای عمان زندگی‌ می‌کند. زیستگاه این لاک‌پشت، آب‌های کم عمق با بستر مرجانی و اسفنج دریایی است. این خزنده از اسفند تا اواخر اردیبهشت ماه، در سواحل ماسه‌ای تخم‌گذاری‌ می‌کند و از اوایل خرداد تا اواسط تیرماه، بچه‌های آن سر از تخم بیرون‌ می‌آورند. این نوع لاک‌پشت علاوه بر جزیره نخیلو، در جزایر لارک، قشم و هنگام نیز مشاهده‌ می‌شود.

زیستگاه لاک پشت پوزه عقابی در جزیره ی غیر مسکونی نخیلو در بندر دیر استان بوشهر

گنبد نمکی جاشک

گنبدهای نمکی، سازندهای گچی و نمکی‌ و بیرون‌زدگی نمک‌ها در درون لایه‌های آهکی هستند. فرسایش این‌ گنبدها بر اثر بارش‌های رگباری، پدیده‌های متنوع و رنگارنگی از توده‌های فرسایش یافته‌ی نمکی تشکیل‌ داده که در نوع خود بی‌نظیر هستند. این پدیده‌های زیبا را می‌توان در نواحی‌ای از ایران مرکزی و زاگرس جنوبی، در استان‌های بوشهر، هرمزگان و جنوب استان فارس به فراوانی مشاهده‌ کرد که تعداد آن‌ها به حدود ۱۴۴ گنبد می‌رسد.

در برخی از سطوح به دلیل بالا بودن غلظت نمک، تمام سطح زمین سفید پوش شده‌ است و رسوبات نمکی انباشته شده روی هم، یخچال‌های نمکی را به وجود آورده‌ است که فقط در جنوب ایران و کشور عمان دیده می‌شود. این گنبدها به صورت اشکال زیبا و متنوع از جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی به شمار می‌روند که می‌توان به آبشارهای نمکی، چشمه‌های نمکی‌، تخت دیو یا دودکش جن، دره گل‌کلم، نمک شارها و نمک شان‌ها است.

گنبد نمکی جاشک در بندر دیر استان بوشهر
گنبد نمکی جاشک از زیباترین گنبدهای نمکی ایران است.

گنبد نمکی جاشک به‌عنوان یک اثر طبیعی ملی یکی از بزرگ‌ترین، فعال‌ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران است که از مهم‌ترین خصوصیت بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک می‌توان به نوع نمک‌های این‌ کوه نمکی، گنبدها و غارهای منحصربه‌فرد، آبشارها و بلورها اشاره‌ کرد.

این گنبد نمکی در نزدیکی روستاهای جاشک و گنخک و در فاصله‌ی ۵۵ کیلومتری شهرستان دیر قرار دارد. برای رسیدن به این منطقه از فاصله‌ی سه کیلومتری بعد از روستای گنخک جاده خاکی را به سمت گنبد پیش‌ بروید تا به گنبد جاشک برسید.

سکوت بندر دیر

یادش به‌ خیر، چقدر ساکت و آرام بود و خموش، اگرچه لنجی که فقط صیادی است، و یکی – دو قایق شب ریچی، و بی‌تابی که پر از اعجاز است، با جاشوانی مهربان و صبور، و دیگر هیچ، به چه آسانی، همه‌چیز، مهربانی، ماهی‌گیری، دل زدن به دل امواج شبانگاهی…

منبع: کجارو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بررسی آیین‌نامه «انظباطی تخلفات فرمانده و خدمه کشتی» در دولت

س مهر 2 , 1398
وزارت راه و شهرسازی با همکاری وزارت دادگستری و معاونت حقوقی رئیس‌جمهور، آیین‌نامه «انضباطی تخلفات فرمانده، کارکنان و خدمه کشتی» را برای بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه کرده است.