سهم بندر کاسپین در تجارت آسیانه میانه

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی گفت: عمده کشورهای مورد تجارت بندر کاسپین، کشورهای آسیای میانه و به‌ویژه روسیه هستند که بیش از ۳۵ درصد تجارت آسیای میانه از طریق بندر کاسپین انجام می‌شود.

به گزارش راد، عیسی فرهادی، مناطق آزاد را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و اظهار کرد: منطقه آزاد انزلی یکی از مناطق آزاد منحصر به فرد کشور با سابقه ۱۶ سال فعالیت است.

فرهادی با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی توانسته با امکانات در اختیار و به کمک بخش خصوصی برای ۲۳ هزار نفر شغل ایجاد کند، افزود: علاوه بر بخش اداری و تجاری و بازار، ۱۶۴ کارخانه در منطقه آزاد انزلی وجود دارد.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری خارجی ۲۵۰ میلیون دلاری در این منطقه، تصریح کرد: با افزایش سرمایه‌گذاری خارجی، ظرفیت توسعه منطقه آزاد انزلی وجود دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، منطقه آزاد انزلی را تنها منطقه دارای بندر دانست و ادامه داد: همه بنادر کشور تحت مدیریت سازمان بنادر و دریانوردی هستند، اما بندر کاسپین در منطقه آزاد انزلی واقع شده و ۱۴ اسکله دارد؛ البته چهار اسکله فعال بوده که دو اسکله توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود.

عیسی فرهادی اسکله‌های بندر کاسپین را دارای امکانات پس‌کرانه دانست و عنوان کرد: بندر کاسپین به‌عنوان بندر نسل سوم نقش به‌سزایی در توسعه تجارت دارد؛ ۱۵۰ کارخانه از ۱۶۴ کارخانه در پس‌کرانه این بندر فعال بوده و شاهد سرمایه‌گذاری خارجی و مشترک داخلی و خارجی و ایرانیان خارج از کشور هستیم.

فرهادی، عمده کشورهای مورد تجارت بندر کاسپین را کشورهای آسیای میانه به‌ویژه روسیه دانست و خاطرنشان کرد: بیش از ۳۵ درصد تجارت آسیای میانه از طریق بندر کاسپین انجام می‌شود که سهم قابل‌توجهی است.

وی منطقه آزاد انزلی را دارای دو بندر دانست و اضافه کرد: بندر انزلی سابقه ۳۰۰ ساله دارد، اما بندر کاسپین جدیدالاحداث بوده و به‌سرعت در حال توسعه است. به زودی با اتصال راه‌آهن رشت به بندر کاسپین و تکمیل راه‌آهن رشت – آستارا، منطقه آزاد انزلی به هاب کالاهای روسی تبدیل می‌شود.

تامین ۳۰ درصد از روغن کشور در بندر کاسپین

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه سالانه ۳۰ درصد روغن کشور از طریق بندر کاسپین وارد می‌شود، تاکید کرد: واردات کالاهای اساسی، مواد اولیه، غلات، چوب و قطعات یدکی در کنار صادرات مواد پتروشیمی و میوه و پوشاک و… انجام می‌شود.

عیسی فرهادی با اشاره به افزایش واردات و صادرات در بندر کاسپین، افزود: در ۹ ماهه امسال بیش از ۴۰۰ هزار تن واردات و صادرات از طریق دو اسکله انجام شده. در آینده نزدیک نیز دو اسکله دیگر با پس‌کرانه و انبار غلات و مخازن روغن و مخازن سوخت جهت تامین نیازمندی‌های کشور احداث می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، از رشد ۱۶۰ درصدی فعالیت های منطقه آزاد انزلی خبر داد و بیان کرد: امسال ۱۲ هیئت روسی به منطقه سفر کردند که منجر به سرمایه گذاری خواهد شد؛ همچنین سامانه صدور کارت بازرگانی و ثبت شرکت را راه اندازی کردیم.

فرهادی با اشاره به شرایط خاص صادرات میوه و محصولات کشاورزی، گفت: با ایجاد سردخانه و حمل‌ونقل کانتینری یخچالی شرایط برای صادرات محصولات کشاورزی فراهم می‌شود که در حال حاضر سرمایه گذاران بخش خصوصی آماده ورود به بخش سردخانه‌ای و خرید کانتینرهای یخچالی هستند.

فرصت مناسب گردشگری در بندر انزلی و کاسپین

وی با بیان اینکه در ۹ ماهه امسال بیش از هشت میلیون نفر ورودی به منطقه آزاد انزلی داشتیم، اضافه کرد: باید ظرفیت ماندگاری گردشگر را فراهم کنیم و لذا تا اوایل سال آینده گردشگری دریایی و مارینای جدید را فعال خواهیم کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، فاصله ۱۰ کیلومتری دو بندر انزلی و کاسپین را فرصت مناسب گردشگری دانست و متذکر شد: دومین آکواریوم ایران در منطقه آزاد انزلی است و ۴۱ هتل در کنار بوم‌گردی و واحدهای اقامتی ارزان قیمت داریم.

عیسی فرهادی با اشاره به ساخت یک هتل، یک بیمارستان تخصصی و یک پارک آبی، عنوان کرد: در دهه فجر امسال یک سالن ورزشی با زیربنای ۱۷ هزار و ۵۰۰ مترمربع را افتتاح خواهیم کرد.

فرهادی از افتتاح ۱۰ پروژه با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۹۱۵ میلیارد تومانی بخش خصوصی و اشتغالزایی ۱۱۲۵ نفری در دهه فجر خبر داد و بیان کرد: همچنین عملیات اجرایی پنج پروژه با سرمایه‌گذاری ۱۸۵۸ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۴۱۵ نفر در منطقه آزاد انزلی آغاز می‌شود.

وی در پایان از پیشرفت ۸۳ درصدی راه‌آهن ۳۵ کیلومتری رشت – کاسپین خبر داد و اضافه کرد: با دستور رئیس‌جمهور عملیات اجرایی این پروژه شتاب می‌گیرد تا بتوانیم بندر کاسپین را به شبکه ترانزیت ریلی کشور متصل کنیم. / ایسنا

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نظارت جامع بر اطلاعات کشتی از پل فرماندهی تا «خن» کشتی

د بهمن ۱۰ , ۱۴۰۱
به گزارش مرین‌پرس، مهدی خراسانچی از محققان این طرح  با اشاره به پایش مصرف سوخت و بهینه سازی سوخت کشتی‌ها با عنوان “Ship Insight” را از محصولات این شرکت ذکر کرد و گفت: با استفاده از این سامانه هر لحظه می‌توان همه جزئیات کشتی را به صورت آنلاین مشاهده کرد، ضمن […]