صید ماهیان استخوانی با رشد ۵۴ درصدی از مرز ۲ هزار تن گذشت

صید انواع ماهیان استخوانی توسط پره‌های صیادی مستقر در سواحل گیلان(از آستارا تا چابکسر) با رشد ۵۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از مرز ۲ هزار تن گذشت.

به گزارش راد،  مدیر کل شیلات گیلان  از صید ۲ هزار و ۶۳ تن انواع ماهیان استخوانی در سواحل گیلان خبر داد و افزود: ۴۶ شرکت صیادی پره استان گیلان از ۲۲مهرماه ۱۴۰۱ تا پایان اسفندماه ۱۴۰۱ توانستند رشدی ۵۴ درصدی نسبت به سال قبل را در صید داشته باشند و هزار و ۱۹۶ تن ماهی کفال (معادل ۵۸ درصد) صید کنند.

کوروش خلیلی ادامه داد: از این مقدار ۸۳۲ تن نیز ماهی سفید (۴۰ درصد) و ۳۵ تن مربوط به سایر آبزیان(۲ درصد) در دریای خزر صید کردند که ارزش فروش ناخالص این مقدار صید سه هزار و ۵۲۷ میلیارد ریال بوده است.

وی علت اصلی افزایش صید را فزونی مرحله پره کشی (cpue) به میزان ۱۲۴ کیلوگرم عنوان کرد که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۶ درصد افزایش داشت.

صید پره به روش صید ساحلی روشی غیرفعال بوده که به مدیریت زمان و توان اقتصادی نیاز دارد لذا شیلات گیلان روش‌هایی را برای افزایش بهره‌وری در شرکت‌های تعاونی پره استان اعمال کرده‌ است.

گیلان از کانون‌های صیادی در شمال کشور است که چهار هزار صیاد در قالب ۵۰ شرکت تعاونی پره از ۲۰ مهر تا ۲۰ فروردین ماه سال بعد در ۳۰۰ کیلومتر آب های ساحلی استان به صید ماهی می پردازند.

روش صید پره، شیوه ای است که در آن تور آماده به کمک یک کرجی بصورت نیم دایره در فاصله مشخصی از ساحل تا عمق ۱۴ متری دریا پهن می شود.

تور مورد استفاده از ۱۱ تکه پره با اندازه‌های مختلف به هم دوخته شده، تشکیل شده و کشش و جمع کردن تور در گذشته توسط نیروی انسانی و در حال حاضر با استفاده از نیروی تراکتور انجام می شود.

منبع

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

گردشگران نوروزی در ساحل بندرگناوه

پ فروردین ۳ , ۱۴۰۲
بندر گناوه در استان بوشهر از مهم‌ترین شهرهای گردشگرپذیر در جنوب کشور است که سالانه میلیون‌ها مسافر بخصوص در تعطیلات نوروز به این بندر سفر می‌کنند و از جاذبه‌های بی نظیر آن از جمله ساحل بکر و زیبای آن بهره می‌برند. بندر گناوه در استان بوشهر از مهم‌ترین شهرهای گردشگرپذیر […]
گردشگران نوروزی در ساحل بندرگناوه