دریا یار صیادان/ رویاهایی که به امواج سپرده می شود

تنها چند ساعت به پایان فصل صید و صیادی باقی مانده و هنوز چشم صیاد به راه دوخته شده تا وعده های هرساله مسئولان رنگ بگیرد.

به گزارش راد،  تنها چند ساعت به پایان فصل صید و صیادی دریای مازندران باقی مانده است اما مرد ماهیگیر یک چشمش به دریا و چشم دیگرش به راه دوخته شده تا وعده‌های هرساله مسئولان در وقت اضافه صیادی رنگ بگیرد

چهار هزار صیاد از ۶ ماه پیش در هوای گرگ و میش پاییزی تورهایشان را به آب انداختند و تنها چند ساعت دیگر مهلت دارند در وقت اضافه روزی خود را از دل امواج خروشان کاسپین صید کنند.

امسال برای صید و صیادی بهتر از سال‌های قبل بود اگرچه دریا و آسمان گاهی یار نبود اما در مجموع سبد صیادان پرتر از دیگر سال‌ها بود با این حال هنوز یک چشم صیاد به دریا و چشم دیگر به جاده و راه دوخته شده تا و عددهای هرساله مسئولان به بار می‌نشیند.

چند سالی می‌شود که هر سال را به سالی دیگر وعده می‌دهند که سال دیگر اوضاع بهتر می‌شود اما هر سال دریغ از پارسال.

جوانی بود که با هزار شوق و شور به دل دریای خروشان زد و رویاهایش را به موج‌های خروشان خزر گره زده بود تار و پود زندگی اش را با آن رج می‌زد اما اینک بیش از یک دهه گذشته دیگر از آن جوان پور شور و شوق که به میانسالی رسیده خبری نیست و ثمره‌اش از سال‌ها صید و صیادی رنج‌ها و دردها و تن رنجور و خسته است.

دریا یار صیادان/ رویاهایی که به امواج سپرده می شود

خودش یارمحمد معرفی می‌کند دلش غم دارد، همانند غروب ساحل و دریا که دردهایش را با آسمان آبی و قرص ماه قسمت می‌کند، وی می‌گوید: با پایان فصل صید و صیادی باز روز از نو و روزگار از نو و دوباره باید به فکر کار دیگری باشیم تا شش ماه اول سال شکم زن و بچه‌ها را سیر کنیم.

آهی می‌کشد و می‌گوید: کار صیادی بگیر نگیر دارد، یک روز وضع صید خوب و روزی دیگر، دخل و خرج کارگران و ماهیگیران در نمی‌آید و سنگینی کار و خستگی آن بر تن صیاد می‌نشیند اما با این حال صیاد امیدش را از دست نمی‌دهد و دوباره تورها را در دریا پهن می‌کند.

شعارهای رنگارنگ مسئولان محقق نشد

دلش از مسئولانی که هر سال شروع فصل برای عکس یادگاری می آیند پر است، ادامه می‌دهد: چندسالی است که وعده می‌دهند خواسته‌های صیاد محقق می‌شود اما تاکنون هیچیک از شعارهای رنگارنگ آنان عملی نشد و نه شغل صیادی زیان آور شده و نه حق بیمه کاهش پیدا کرده است.

نوای ربنا از کومه صیادی که بلند می‌شود، زیر لب نجوا می‌کند و آرزو دارد سفره هیچکس از جمله صیادان و ماهیگیران خالی نباشد.

دریای مازندران همدم و غمخوار روزهای تلخ و شیرین ماهیگیران است، گاه تورها و سبدهایشان مملو از گونه‌های رنگارنگ ماهی بود و زمانی هم دست خالی به کومه ها و خانه‌هایشان برگشتند. اعتقاد دارند، هربار که انسان به طبیعت زخم زد و آلاینده‌ها و آلودگی‌ها را به رودخانه‌ها و دریا رها کردند، دریا نیز غضب می‌کند و دردانه هایش را از تورهای صیادان دور می‌کند.

محمدعلی دیگر صیاد مازندرانی در حالی که آرام آرام بساط و وسایلش را از داخل کوکه صیادی جمع می‌کند، می‌گوید: دیگر وقت رفتن و دل کندن از دریا رسیده است و تا پاییز دیگر معلوم نیست دوباره بتوانیم به ماهیگیری بیاییم یا نه.

وی ادامه می‌دهد: هر سال شمار صیادان کم و کمتر می‌شود و قدیمی‌ها رغبتی برای آمدن به صیادی ندارند و جوانان نیز بی انگیزه تر از هر زمانی هستند چرا که با شغل صیادی نمی‌تواند، آرزوهای فرزندان و اهل خانه را رنگین کرد.

محمد علی می‌گوید: فصل صیادی امسال هم به پایان رسید و تعدیل شغل صیادی به نتیجه نرسید و مجبوریم همچنان منتظر تحقق این وعده لحظه شماری کنیم.

هر سال فصل صید و صیادی از نیمه مهرماه شروع می‌شود و ۱۵ فروردین ماه به پایان می‌رسد و امسال با تصمیم کمیته صید سازمان شیلات، دو روز به فصل صید اضافه شد و صیادان مازندران امروز و فردا وقت دارند، روزی خود را در دریا صید کنند.

دریا یار صیادان/ رویاهایی که به امواج سپرده می شود

مدیرکل شیلات مازندران گفت: با تصمیم کمیته صید سازمان شیلات و تمدید دو روزه، فصل صید ماهیان استخوانی ۱۷ فروردین در دریای خزر پایان می‌یابد.

قاسم کریم زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار اینکه فصل صید ماهیان استخوانی ۱۷ فروردین به پایان می‌رسد، افزود: فصل صید ماهیان استخوانی که از نیمه مهرماه شروع شده بود، دو روز دیگر پایان می‌یابد.

۳۲۰۰ تن ماهی صید شد

وی با اظهار اینکه ۵۴ شرکت تعاونی پره در استان فعالیت دارد، گفت: در فصل صید جاری حدود سه هزار و ۲۰۰ تن انواع ماهیان استخوانی در سبد جامعه صیادی صید شد که رشد ۹۸ درصدی نسبت به فصل قبلی صید دارد.

وی ارزش اقتصادی ماهیان صید شده را ۶۴۰ میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: از این نظر نیز رشد ۲۱۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم.

کریم زاده ۴۶ درصد ماهیان صید شده را سفید، ۵۰ درصد فال و چهار درصد کپور ذکر کرد و گفت: سالانه میلیون قطعه بچه ماهی تکثیر و در رودخانه‌ها رهاسازی می‌کنیم از این رو شاهد افزایش صید ماهیان سفید هستیم.

وی گفت: میزان صید ماهی سفید نسبت فصل صید قبلی ۵۹ درصد رشد یافته است و طبق مصوبه کمیته صید سازمان شیلات ایران و استان‌های شمالی روزهای صید ماهیان استخوانی دو روز تمدید شده است.

نفس‌های صید و صیادی در کرانه دریای کاسپین به شماره افتاد و صید در وقت اضافه در دل موج‌های خروشان ادامه دارد اما همچنان ماهیگیران منتظر تحقق وعده‌های مسئولان هستند.

منبع

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اقامت ۲۰ میلیون نفر شب اقامت مسافران نوروزی در مازندران

پ فروردین ۱۷ , ۱۴۰۲
  صادق برزگر در گفتگو با خبرنگار مانا با اشاره به کسب رتبه نخست کشوری استان مازندران در جذب گردشگران نوروزی گفت: بر اساس آخرین آمار اخذ شده از ۱۶ اسفند سال گذشته تا پایان تعطیلات نوروزی ۲۰ میلیون و ۳۳۱ هزار و ۹۹۰ نفر شب اقامت در مازندران ثبت […]