راه اندازی حرکت کشتی‌های رو-رو در بندر انزلی تا دو ماه آینده

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: در حال آماده سازی ایجاد سرکنسولگری و سفارتخانه در ایران و عربستان هستیم. همچنین یک هیئت تجاری عربستانی نیز به ایران سفر خواهد کرد.

صفری با بیان اینکه یکی از اولویت‌های ما همکاری با کشورهای آسیایی، اروپایی، آمریکای لاتین، همسایه‌ها و … برای ارزآوری است، اظهار داشت: از مهر سال پیش با وزارت صمت برای برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران همکاری کردیم که در نهایت ۶۰ کشور آفریقایی، آسیایی و همسایه‌ها برای شرکت در این نمایشگاه اظهار تمایل کردند سقف شرکت کنندگان در این نمایشگاه دو هزار نفر است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه افزود: ۷۵۰ شرکت ستاره دار داخلی نیز در این نمایشگاه حضور خواهند یافت. این شرکتها پاسخگوی صادرات در سطح بالا هستند.

وی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های این نمایشگاه بخش خدمات همچون کشتیرانی است. این بخش ارزآوری بسیاری بالایی دارد. بیش از ۷۰ درصد ارزآوری برخی از کشورهای اروپایی از طریق خدمات است.

صفری اضافه کرد: برای حفظ و توسعه بازارهای صادراتی و جدید نیازمند برگزاری این دست از نمایشگاه‌ها هستیم.معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در مورد حضور کشور عربستان در این نمایشگاه، اظهار داشت: در اجلاس بانکداری اسلامی وزیر اقتصاد ما حضور می‌یابد. تجار عربستانی در این نمایشگاه حضور می‌یابند.

صفری در مورد انعقاد قرارداد در نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران تصریح کرد: در نمایشگاه روسیه ۷۵۰ میلیون دلار قرارداد منعقد شد و حدود ۱۰۰ میلیون دلار اجرایی شده است. حال در این نمایشگاه که ۶۰ کشور حضور می‌یابند انعقاد یک میلیارد دلار قرارداد دور از ذهن نیست.

وی در مورد تأمین زیرساخت‌ها با بیان اینکه باید روز به روز خود را توسعه دهیم، گفت: وضعیت نسبت به قبل بهتر شده است. خطوط کشتیرانی به آمریکای لاتین و غرب آفریقا کشیدیم.این مقام مسئول افزود: همچنین قبلاً تنها راه عبور کالاهای ایرانی به روسیه مسیر آستارا_ رشت بود که قدمت ۷۰ ساله داشت. هم اکنون مسیر دریای خزر راه افتاده و حرکت کشتی‌های رو_رو در بندر انزلی تا دو ماه آینده راه می‌افتد.گفتنی است، نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران ۱۷ اردیبهشت ماه تا ۲۰ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

مهدی ضیغمی نیز در این مراسم گفت: پنجمین دور از این نمایشگاه بعد از چند سال وقفه برگزار می‌شود.

معاون سازمان توسعه تجارت افزود: این نمایشگاه از آن دست از نمایشگاه‌هایی است که کشورهای در حال توسعه برای نمایش دستاوردهای صادراتی خود برگزار می‌کنند و دولت حداقل هزینه‌های اقامت و … را بر عهده می‌گیرد و از تجار برای حضور دعوت می‌کند و به تسهیل افزایش صادرات کمک می‌کند.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

(تصاویر) زنان ماهیگیر در جزیره هنگام

پ اردیبهشت ۱۴ , ۱۴۰۲
خبرگزاری آناتولی ترکیه با انتشار تصاویری از زنان ماهیگیر در جزیره هنگام نوشت: زنان ساکن جزیره هنگام در استان هرمزگان ایران به دلیل فرصت‌های شغلی محدود در این جزیره امرار معاش خود را از طریق ماهیگیری تأمین می‌کنند. با ورود به جزیره هنگام، یکی از اولین چیز‌هایی که توجه هر […]