پرهیز نفتکش‌ها از ورود به دریای سرخ

سه شنبه, ۲۶ دی ۱۴۰۲

حداقل شش نفتکش دیگر روز دوشنبه از جنوب دریای سرخ دور شدند، چراکه اختلالات در مسیر حیاتی حمل‌و‌نقل انرژی افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری ترابران به نقل از مانا، رویترز در گزارشی اعلام کرد که بر اساس گزارش روز گذشته سازمان نفتکش INTERTANKO، در پی این حملات، نیروی ترکیبی دریانوردی (CMF) مستقر در بحرین به همه کشتی‌ها هشدار داد که از روز جمعه به مدت چند روز عبور از تنگه باب‌المندب در انتهای جنوبی دریای سرخ را به تعویق بیندازند.

قبل از حملات ایالات متحده و بریتانیا به یمن، بیشتر کشتی‌های کانتینری از دریای سرخ دوری می‌کردند و ترافیک نفتکش‌ها در این دریا در ماه دسامبر تا حد زیادی بدون تغییر باقی ماند.

اما از زمان هشدار CMF، تعداد فزاینده‌ای از تانکرهای نفتی از منطقه دوری می‌کنند و احتمال اختلال در عرصه نفت شرق به غرب از طریق کانال سوئز را افزایش می‌دهند.

داده‌های ردیابی کشتی از LSEG و Kpler نشان می‌دهد که رویترز شش نفتکش را شمارش کرد که از زمان حملات روز دوشنبه مسیر خود را تغییر داده‌اند و در مجموع از زمان شروع حملات، حداقل ۱۵ نفتکش اقدام به تغییر مسیر خود کرده‌اند.

نفتکش‌هایی که روز جمعه توسط رویترز ردیابی شده‌اند یا تغییر مسیر داده یا متوقف شده‌اند، یا مسیر طولانی‌تر کیپ را طی کرده‌اند یا در خلیج عدن و شمال دریای سرخ توقف کرده‌اند. پیمودن مسیر طولانی‌تر در اطراف کیپ می‌تواند تا سه هفته زمان را اضافه کند.

اجتناب کشتی‌های نفتکش از ورود به دریای سرخ پیامدهای نگران‌کننده‌ای برای آینده قیمت سوخت و همین‌طور زنجیره تأمین خواهد داشت، در صورت ادامه‌دار بودن روند درگیری‌های دریای سرخ شاهد افزایش قیمت جهانی سوخت خواهیم بود که این امر به‌تنهایی می‌تواند عاملی فزاینده بر قیمت کرایه حمل دریایی داشته باشد، آیا فاجعه سوئز در حال تکرار است؟


منبع

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *