مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

عایدی ۲ میلیارد دلاری کشور از توسعه میدان مشترک یاران

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: عایدی ناشی از توسعه میدان نفتی مشترک یاران دو میلیارد دلار خواهد بود.

مسعود کرباسیان - مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران
زمان مطالعه: 2 دقیقه

«مسعود کرباسیان» در مراسم امضای قرارداد توسعه میدان نفتی مشترک یاران، ‌ با اشاره به برنامه ابلاغی وزارت نفت در قالب اقتصاد مقاومتی برای تعیین و تکلیف میادین مشترک در دولت دوازدهم، ادامه داد: با وجود مشکلات ناشی از تحریم، ‌ کرونا و کمبود منابع مالی،  برنامه توسعه میادین مشترک در حال انجام است.

وی به فاز ۱۱ پارس جنوبی اشاره کرد و افزود:‌نخستین جکت این فاز، ‌حدود یک ماه پیش در دریا نصب شد. در فاز ۱۴ نیز توسعه دریایی تکمیل شده و امیدواریم در بخش خشکی نیز به نتیجه برسیم.

کرباسیان به توسعه میادین مشترک در غرب کارون اشاره کرد و گفت: توسعه در آزادگان و یادآوران در دستور کار است و خبرهای خوبی اعلام خواهد شد.

امضای قرارداد فرزاد B در آینده نزدیک

وی تاکید کرد: قرارداد در میدان مشترک بلال منعقد شده و فرآیند اجرای آن در حال انجام است. قرارداد توسعه میدان فرزاد B نیز در آینده‌ای نزدیک امضا می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: در ۳۳ پروژه نگهداشت تولید و ازدیاد برداشت، چند مورد مربوط به میادین مشترک تعریف شده است.  یک مورد نفت‌شهر است که کار اجرایی آن دنبال می‌شود. مورد دیگر در میادین فروزان و رشادت است که در هفته‌های آینده عملیاتی خواهد شد.

به گفته کرباسیان در حال حاضر سه قرارداد آی پی سی در میادین مشترک در دستور کار بوده که منتظر تایید سازمان برنامه و بودجه است که شامل میادین چنگوله، ‌ سهراب و لایه های نفتی پارس‌جنوبی می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه قرارداد توسعه میدان مشترک یاران، ‌ ششمین قرارداد آی پی سی در نفت است، ‌ افزود: توسعه این میدان در ۱۳۰ کیلیومتری اهواز و در نقطه صفر مرزی انجام می‌شود. این میدان ۱.۵۵ میلیارد بشکه نفت درجا دارد و با میدان مجنون در عراق مشترک است.

وی با بیان اینکه توسعه این میدان ۲۳۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم و در مجموع ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری لازم دارد، ‌ گفت: دو میلیارد دلار عایدی دولت از این قرارداد است.

منبع: ایرنا - مهر

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

بازگشت هزاران ملوان به خانه پس از ماه‌ها سرگردانی در دریا

ش تیر 21 , 1399
بیش از دهها کشوری که هاب‌های مهم کشتیرانی دارند، موافقت کردند مقررات مرزی و بندری را برای ملوانان تسهیل کرده و به تعویض بیش از ۲۰۰ هزار ملوانی که ماههاست به دلیل شیوع ویروس کرونا نتوانسته اند به خشکی برگردند، کمک کنند.
بازگشت هزاران ملوان به خانه پس از ماهها سرگردانی در دریا