مرین‌پرس > انرژی و فراساحل > بخش نخست دومین خط‌ لوله صادرات ميعانات گازي سایت دو پارس جنوبی تکمیل شد
کد خبر: 9852 تاریخ انتشار: مهر 3, 1399

قائم مقام طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی:

بخش نخست دومین خط‌ لوله صادرات ميعانات گازي سایت دو پارس جنوبی تکمیل شد

قائم مقام طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی از تکمیل بخش نخست دومین خط‌ لوله صادرات ميعانات گازي فازهای سایت دو پارس جنوبي خبر داد.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، سيد حسين عظيمي با اشاره به برنامه صادرات ميعانات گازي سايت دو پارس جنوبي با استفاده از دو سامانه گوي شناور(SPM) گفت: هم اکنون گوي شناور شماره یک در مدار بهره برداری است و با توجه به ورود گوی شناور دوم به ايران در ارديبهشت امسال، احداث خط‌ لوله و نصب این سامانه در شرح كار قرارداد بخش فراساحل طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی درحال اجرا است.

عظیمی ظرفیت بارگیری میعانات گازی توسط گوی شناور دوم را ۷ هزار متر مكعب در ساعت عنوان کرد و گفت این سامانه در موقعيت جنوب اسكله آسيای آرام (حدفاصل مجتمع‌هاي پالايشگاهي فازهاي 14 و 12 پارس جنوبي) نصب خواهد شد.

قائم مقام فاز ۱۹ پارس جنوبی درباره مشخصات و محل احداث خط لوله دومین گوی شناور بارگیری میعانات گازی فازهای پارس دو گفت : خط لوله ۳۶ اينچ مربوط به این سامانه به طول ۷.۶ كيلومتر، از ميترينگ مشترك سايت دو واقع در ضلع جنوب غربي پالايشگاه فاز ۱۲ آغاز و پس از تقاطع با خطوط لوله فاز ۱۴ به SPM دوم متصل خواهد شد.

وی با بیان اینکه در این پروژه از روش جديدي براي کشش خط‌لوله دریا از ساحل (Shore Pulling) استفاده خواهد شد، گفت: در اين روش لازم است لوله‌گذاري در دو مرحله انجام شود که در مرحله نخست جوشکاری و لوله‌گذاری ۱۳۰۰ متر خط‌ لوله در بستر دریا توسط شناور سی مستر متعلق به شرکت مهندسي و ساخت تاسیسات دریایی ايران انجام شد و پس از كشيدن لوله از ساحل، ادامه لوله‌گذاری اجرا خواهد شد.

به گفته قائم مقام فاز ۱۹ پارس جنوبی، مرحله دوم لوله‌گذاري دومین SPM بارگیری میعانات گازی فازهای سایت دو پارس جنوبی، شهريورماه امسال تکمیل می‌شود.


منبع: شرکت نفت و گاز پارس

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

یک شناور در نزدیکی خارک از غرق شدن نجات یافت

ی مرداد 26 , 1399
کارکنان شرکت پایانه نفتی خارک موفق به نجات سرنشینان و محموله یک فروند لنج باری در نزدیکی این جزیره شدند.