مرین‌پرس > انرژی و فراساحل > بخش نخست دومین خط‌ لوله صادرات میعانات گازی سایت دو پارس جنوبی تکمیل شد
کد خبر: 9852 تاریخ انتشار: مهر 3, 1399

قائم مقام طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی:

بخش نخست دومین خط‌ لوله صادرات میعانات گازی سایت دو پارس جنوبی تکمیل شد

قائم مقام طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی از تکمیل بخش نخست دومین خط‌ لوله صادرات میعانات گازی فازهای سایت دو پارس جنوبی خبر داد.

دومین خط‌ لوله صادرات ميعانات گازي سایت دو پارس جنوبی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، سید حسین عظیمی با اشاره به برنامه صادرات میعانات گازی سایت دو پارس جنوبی با استفاده از دو سامانه گوی شناور(SPM) گفت: هم اکنون گوی شناور شماره یک در مدار بهره برداری است و با توجه به ورود گوی شناور دوم به ایران در اردیبهشت امسال، احداث خط‌ لوله و نصب این سامانه در شرح کار قرارداد بخش فراساحل طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی درحال اجرا است.

عظیمی ظرفیت بارگیری میعانات گازی توسط گوی شناور دوم را ۷ هزار متر مکعب در ساعت عنوان کرد و گفت این سامانه در موقعیت جنوب اسکله آسیای آرام (حدفاصل مجتمع‌های پالایشگاهی فازهای 14 و 12 پارس جنوبی) نصب خواهد شد.

قائم مقام فاز ۱۹ پارس جنوبی درباره مشخصات و محل احداث خط لوله دومین گوی شناور بارگیری میعانات گازی فازهای پارس دو گفت : خط لوله ۳۶ اینچ مربوط به این سامانه به طول ۷.۶ کیلومتر، از میترینگ مشترک سایت دو واقع در ضلع جنوب غربی پالایشگاه فاز ۱۲ آغاز و پس از تقاطع با خطوط لوله فاز ۱۴ به SPM دوم متصل خواهد شد.

دومین خط‌ لوله صادرات میعانات گازی سایت دو پارس جنوبی

وی با بیان اینکه در این پروژه از روش جدیدی برای کشش خط‌لوله دریا از ساحل (Shore Pulling) استفاده خواهد شد، گفت: در این روش لازم است لوله‌گذاری در دو مرحله انجام شود که در مرحله نخست جوشکاری و لوله‌گذاری ۱۳۰۰ متر خط‌ لوله در بستر دریا توسط شناور سی مستر متعلق به شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران انجام شد و پس از کشیدن لوله از ساحل، ادامه لوله‌گذاری اجرا خواهد شد.

به گفته قائم مقام فاز ۱۹ پارس جنوبی، مرحله دوم لوله‌گذاری دومین SPM بارگیری میعانات گازی فازهای سایت دو پارس جنوبی، شهریورماه امسال تکمیل می‌شود.


منبع: شرکت نفت و گاز پارس

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

یک شناور در نزدیکی خارک از غرق شدن نجات یافت

ی مرداد 26 , 1399
کارکنان شرکت پایانه نفتی خارک موفق به نجات سرنشینان و محموله یک فروند لنج باری در نزدیکی این جزیره شدند.
شناور و کشتی یدک‌کش هفت تیر