استخرهای غیرمجاز آبزی‌پروری خوزستان را نمی توان تخریب کرد

زمان مطالعه: 2 دقیقه

فتح الله ابوعلی در گفتگو با خبرنگار مهر به مزایایی استفاده از روش متراکم پرورش و استفاده از آب کمتر در مقایسه با روش سنتی آن اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های ما تأمین آب برای بحث آبزی‌پروری است.

وی به حوضچه‌های غیرمجاز پرورش ماهی در سطح استان اشاره کرد و افزود: قریب ۱۶ هزار هکتار سطح زیر کشت استخرهای غیرمجاز در خوزستان ساخته شده است؛ همچنین در استان سطوح غیرمجاز پرورش ماهی وجود در استان دارد که تلاش شده است که این استخرهای پرورشی هویت دار شوند چرا که فقط در شهر شوشتر فعالیت‌های شیلاتی، باعث اشتغال سه هزار نفر شده‌اند و نمی توان این استخرها را تخریب کرد.

مدیرکل شیلات خوزستان با بیان اینکه آب این استخرهای غیرمجاز در اختیار بهره‌برداران قرار گرفته است و وزارت نیرو حقابه را با لحاظ کردن جرائم از آنها اخذ می کند، اظهار کرد: پیشنهاد ما این است که سازوکارهایی در این راستا ارائه شود تا با یکسری الزامات و تعهدات قانونی روش‌های جدید آبزی‌پروری توسط این بهره‌برداران استخرهای پرورش ماهی غیرمجاز، اجرایی شود تا به بحث تولید و اشتغال آبزی‌پروری در استان خدشه‌ای وارد نشود.

ابوعلی تصریح کرد: انتظار می رود که همکاران ما در سازمان آب و برق در این زمینه کمک کنند تا بتوانیم ضمن انجام روش‌های جدید آبزی‌پروری، نسبت به افزایش سرانه مصرف آبزیان در کشور کمک کنیم.

وی یادآور شد: با وجود همکاری خوب اداره کل محیط زیست استان، انتظار ما این است که برای ایجاد تنوع گونه‌ای آبزیان و توسعه صنعت آبزی‌پروری در استان با ما همراه شود تا بتوانیم در صنعت آبزی‌پروری شیلات کشور جایگاه بالاتری را پیدا کنیم.

مدیرکل شیلات خوزستان اظهار کرد: طبق آمار سازمان شیلات ایران در سال ۹۸، ۶۰ درصد تولیدات شیلاتی کشور از محل صید و صیادی و ۴۰ درصد آن از محل آبزی‌پروری است اما در خوزستان با تلاش سالیان گذشته و برنامه‌های توسعه‌ای توانسته‌ایم در حوزه آبزی‌پروری اقدامات خوبی را انجام دهیم.

ابوعلی با اشاره به اینکه در هفته دولت نیز یک هزار و ۱۰۰ هکتار مزارع پرورش آبزی در خوزستان کلنگ زنی شد، بیان کرد: در هندیجان ۳۹۵ هکتار مزارع پرورش میگو وجود دارد که مراحل نهائی ساخت آن در حال انجام است و امید می رود که سال آینده به مرحله تولید برسد.

وی با بیان اینکه برنامه‌های خوبی در ماهشهر در نظر گرفته شده است، در پایان گفت: دو هزار هکتار زمین برای پرورش میگو به زودی در این شهر به مناقصه می رود که احتمالاً به چهار هزار هکتار برسد.

منبع


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

گام های مازندران در توسعه اقتصادی شیلات

ی آذر 9 , 1399
زمان مطالعه: 2 دقیقه مرین‌پرس/مازندران ماهی و سایر گونه های آبزی در ذائقه و فرهنگ بخش عمده ای از مردم به عنوان غذایی لذیذ و اصلی مطرح هستند، به علاوه صنعت شیلات برای مناطقی که به دریا دسترسی دارند یکی از صنایع سودآور محسوب می شود و مازندران نیز یکی […]