انتشار نخستین نقشه هوشمند ژئوشیمی رسوبی و آلاینده ‌های زیست ‌محیطی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

مدیرکل دفتر بررسی ‌های زمین ‌شناسی دریایی سازمان زمین ‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور از انتشار نخستین نقشه هوشمند ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌ های زیست ‌محیطی سواحل و مناطق دریایی خزر خبر داد و گفت: این نقشه در مقیاس یک‌ پنجاه ‎هزارم به همت کارشناسان دفتر زمین‌ شناسی دریایی تهران و مراکز کاسپین باختری و خاوری منتشر شده است.

به گزارش مرین‌پرس، مدیرکل دفتر بررسی ‌های زمین ‌شناسی دریایی این سازمان از انتشار نخستین نقشه هوشمند ژئوشیمی رسوبی و آلاینده ‌های زیست‌ محیطی سواحل و مناطق دریایی خزر خبر داد و گفت: این نقشه در مقیاس یک ‌پنجاه ‎هزارم به همت کارشناسان دفتر زمین ‌شناسی دریایی تهران و مراکز کاسپین باختری و خاوری منتشر شده است.

دکتر مسعود زمانی پدرام افزود: نقشه ‌های ژئوشیمی رسوبی و آلاینده ‌های زیست ‌محیطی در برگیرنده اطلاعات کامل از شرایط ژئوشیمیایی و میزان آلایندگی عناصر از مناطق ساحلی و کم عمق دریایی است.

وی خاطرنشان کرد: نمونه ‌برداری در یک شبکه منظم از رسوبات سطحی بستر دریا، تالاب ‌ها، آب ‌بندها، کانال‌ های آب و مسیل رودخانه‌ ها و زمین ‌های کشاورزی انجام می‌گیرد.

به گفته مدیرکل دفتر بررسی‌ های زمین ‌شناسی دریایی؛ در فاز نخست از تهیه نقشه ‌های ژئوشیمی و آلاینده ‌های زیست محیطی طول سواحل و مناطق کم عمق دریای خزر که با مشارکت دفتر مدیریت ‌های کاسپین باختری و خاوری این سازمان در سواحل استان ‌های گیلان، مازندران و گلستان در حال انجام است.

زمانی ‌پدرام ادامه داد: نخستین نقشه مربوط به منطقه لسکوکلایه از توابع استان گیلان تهیه شد و قرار بر است 7 نقشه آستانه، رشت، بابل، جویبار، محمود آباد، بندر ترکمن و شاه‌کیله تا پایان سال 1400 تهیه و به مرحله انتشار برسند.

وی با بیان این‌که تعداد 25 نقشه یک ‌پنجاه‌ هزارم طول سواحل و مناطق کم عمق دریای خزر را پوشش می ‌دهد، تصریح کرد: قرار است با همت کارشناسان سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور در دو سال آینده (پایان سال 1401) این تعداد نقشه به‏ شکل یکپارچه و منسجم در قالب ‌های استاندارد، در خدمت برنامه ‌ریزان و مسئولان قرارگرفته و امکان خدمت ‌رسانی برای سطوح مختلف کاربران، اعم از ارگان ‌های دولتی، دانشگاه‌ ها و بخش خصوصی و عموم مردم در این بستر فراهم شود.

مدیرکل دفتر بررسی ‌های زمین ‌شناسی دریایی سازمان زمین ‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور، ضمن اشاره به لزوم پایش، حفظ و صیانت از دریاها، تالاب‌ ها و رودخانه ‌ها، شناسایی آلودگی ‌های انسان ‌زاد و زمین ‌زاد را از اهداف تهیه این نقشه عنوان کرد و گفت: همکاری منسجم ‌تر سازمان‌ های مرتبط با علوم دریا چه از نظر فنی و لجستیکی به‌خصوص در پهنه‌ های دریایی می ‌تواند کمک قابل توجه ‌ای در تهیه این نقشه ‌ها داشته باشد.

به گفته زمانی ‌پدرام؛ البته این دفتر از بدو تاسیس، همکاری‌ های نسبتا خوبی با سازمان ‌ها و ارگان‌ ها از جمله سازمان حفاظت محیط ‌زیست، سازمان شیلات، بنادر و دریانوردی، نیروی دریایی سپاه و ارتش جمهوری اسلامی و نیز پژوهشگاه ملی اقیانوس ‌شناسی با برگزاری جلسات و تشکیل کمیته ‌های کارشناسی داشته است.

منبع


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آثار پاندمی کووید ۱۹ بر سیستم حمل و نقل دریایی و بنادر جهان (بخش نخست)

چ اسفند 20 , 1399
زمان مطالعه: 2 دقیقه مهدی رستگاریکارشناس ارشد بنادر و دریانوردی – شرکت پدیدآوران امید پارس در سال ۲۰۱۹، با ظهور بیماری نوپدیدی در شهری دوردست در جمهوری خلق چین، حیات انسان بر روی کره زمین وارد مرحله جدیدی از حیات خود شد. در ابتدای امر گمان بسیاری بر آن بود […]