هند دومین محموله تجهیزات را به بندر چابهار تحویل می‌دهد

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس؛ مانداویا وزیر حمل و نقل بنادر و راه های آبی هند در پیام توییتری نوشت: در راستای تعهد ما برای توسعه بندر چابهار، دومین محموله تجهیزات به پایانه شهید بهشتی می‌رسد.

ماه گذشته “سانجی باندوپادیایا” معاون وزیر بنادر، آبراه‌ها و حمل و نقل (MoPWS) هند گفته بود که دو جرثقیل دیگر برای بارگیری در نزدیکی بندر ونیز است که تا پایان ماه مارس (فروردین) به بندر چابهار می‌رسد.

“باندوپادیایا” گفت: که پس از تحویل جرثقیل‌های سیار بندری، برنامه‌هایی برای تهیه جرثقیل های نصب شده روی ریل در نظر گرفته شده است که مناقصه آنها ادامه دارد.

هند پیش از این در ماه ژانویه (دی‌ماه) دو جرثقیل بندری متحرک را به بندر چابهار تحویل داده بود که ارزش قرارداد آنها بیش از ۲۵ میلیون دلار بود.

ششم ماه مه (خرداد) ۲۰۱۵ یادداشت تفاهمی در باره اسکله شهید بهشتی بندر چابهار در سطح وزیران مربوطه میان هند و ایران امضا شد و این توافق تاریخی روز ۲۳ مه (خرداد) ۲۰۱۶ در جریان سفر نارندرا مودی نخست وزیر هند به تهران اجرایی شد.

تبلیغات

مطابق شروط قرارداد، هند باید دو پایانه را در فاز اول به هزینه ۸۵ میلیون دلار تجهیز و بهره برداری کند و پس از فعال شدن قرارداد اصلی، هند برای مدت ۱۰ سال از بندر شهید بهشتی چابهار بهره برداری خواهد کرد.

در پی خروج آمریکا از برجام وزارت امورخارجه هند روز ۲۹ اکتبر (آبان) ۲۰۱۸ به وزارت کشتیرانی توصیه کرد که دو بندر یاد شده هند را از تاثیر احتمالی تحریم‌های آمریکا مستثنی سازد.

توسعه بندر چابهار به گسترش روابط اقتصادی و دوجانبه میان هند و ایران کمک خواهد کرد و همچنین تجارت دریایی میان این کشورها را بیشتر تقویت خواهد کرد.

موقعیت بندر چابهار یک مزیت راهبردی و پتانسیل بالایی برای ایجاد پیوستگی میان هند، ایران، افغانستان، ازبکستان و سایر کشورهای مستقل مشترک‌المنافع CIS به خصوص کشورهای شرقی مستقل مشترک‌المنافع و تقویت تجارت به همراه دارد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رشد ۳۸۱ درصدی صادرات از بندر چابهار / ثبت رکورد روزانه بارگیری کالا به کشتی به میزان ۱۵,۵۰۰ تن در روز/ رشد ۸۲ برابری ترانزیت کالا از بندر چابهار

س فروردین 3 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه مرین‌پرس   مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در تشریح اقدامات مهم بندری و دریایی این استان در سال ۹۹، اعلام کرد: رشد ۳۸۱ درصدی صادرات کالا و رشد ۸۲ برابری ترانزیت کالا از بندر چابهار را می‌توان از جمله مهم‌ترین دستاورها برشمرد.   به […]