تدوین دستورالعمل غواصی در زیستگاه‌های حساس ساحلی- دریایی

زمان مطالعه: 1 دقیقه

تدوین دستورالعمل غواصی در زیستگاه‌های حساس ساحلی- دریایی

داوود میرشکار در گفتگو با خبرنگار مرین‌پرس اظهار داشت: با توجه به گردشگری و غواصی ناپایدار در خلیج فارس و دریای عمان دستورالعمل غواصی در زیستگاه های حساس تدوین شده است.

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم‌‎های دریایی و سواحل دریایی سازمان محیط ‌زیست، اذعان داشت: دستورالعمل ایجاد زیستگاه های مصنوعی در کشور را  به منظور انجام فعالیت های غواصی و توریستی نهایی کردیم.

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست، عنوان کرد: به علت عوامل طبیعی و غیرطبیعی از جمله گرم شدن زمین، عدم آگاهی و عدم توجه در زمان صید و صیادی و لنگراندازی، استحصال زمین از دریا، حمل و نقل و ورود آلاینده‌های مختلف شیمیایی و صنعتی در سال‌های اخیر صدمات شدیدی به زیستگاه‌های دریایی وارد شده است.

میرشکار با تاکید بر اینکه سالانه بخش زیادی از این اکوسیستم ها رو به تخریب است، خاطرنشان ساخت:  یکی دیگر از مهمترین تهدیدات در زیستگاه‌های حساس دریایی‌، گردشگری غیرمسئولانه و غواصی مخرب در زیستگاه‌های حساس دریایی است.

وی بیان داشت: به منظور نیل به توسعه گردشگری پایدار که حفظ محیط زیست دریایی جزء جدایی ناپذیر آن محسوب می شود، دستورالعمل غواصی در زیستگاه های حساس ساحلی- دریایی جهت حفاظت بهتر از زيستگاه هاي حساس‌، توسط سازمان حفاظت محیط زیست تدوین شده است.

 مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم‌‎های دریایی و سواحل دریایی سازمان محیط ‌زیست، تصریح کرد: این دستورالعمل شامل استانداردهای اساسی در خصوص انجام غواصی تفریحی در زیستگاه‌های حساس ساحلی و دریایی است.

به گفته وی، همچنین این دستورالعمل شرایط لازم برای غواصی تفریحی و حفاظت از محیط زیست دریایی را فراهم آورده و اثرات زیست محیطی عملیات غواصی تفریحی را در اکوسیستم‌های دریایی شکننده‌، به ویژه صخره‌های مرجانی، پهنه‌های جلبکی، جنگل‌های مانگرو، مناطق حضور و تغذیه ای لاک پشت‌ها و محیط‌های ساحلی مرتبط  را به حداقل می رساند.

منبع

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ایمن‌ سازی رایزر سکوی ۲S۱۹ میدان سلمان

ش فروردین 14 , 1400
زمان مطالعه: 1 دقیقه عملیات نصب کلمپ‌ ها، مهار رایزر و خط لوله سکوی ۲S۱۹ میدان نفتی سلمان با تلاش همکاران متخصص تعمیرات زیرآب، کارگاه جوشکاری و تعمیرات ساختمانی منطقه لاوان با موفقیت انجام شد. به گزارش مرین‌پرس، در عملیات بازرسی فنی از سکوی ۲S۱۹ میدان نفتی سلمان از سوی […]

همچنین بخوانید: