مرین‌پرس > سرخط خبرها > تصفیه آب دریا با یک سوم قیمت بین‌المللی توسط دانش بنیان ایرانی
کد خبر: 19413 تاریخ انتشار: فروردین 25, 1400

تصفیه آب دریا با یک سوم قیمت بین‌المللی توسط دانش بنیان ایرانی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش روز چهارشنبه مرین‌پرس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی اشرف مدرس مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: در برنامه ۵ ساله توسعه، مقرر شده است که بخش قابل توجهی از رشد اقتصادی از طریق بهره‌وری محقق شود. در این زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان پیشرو هستند و ما تلاش کردیم تا ارتقا بهره‌وری در بخش صنعت را در دستور کار قرار دهیم.

وی افزود: افزایش بهره‌وری در بویلرهای صنعتی یا همان دیگ‌های بخار مورد استفاده در برخی از صنایع، یکی از پروژه‌های این شرکت است که اجرایی شده است.

این فعال عرصه دانش بنیان ادامه داد:دیگ‌بخار یا بویلر عبارت است از یک مخزن بسته که در آن بخار آب برای استفاده در خارج از آن توسط گرمای ناشی از احتراق سوخت تولید می‌شود.

وی گفت: ما با افزایش بهره‌وری این دستگاه‌ها، مصرف سوخت آنها را کاهش و طول عمر دستگاه را نیز افزایش دادیم. این کار در بسیاری از پتروشیمی‌ها و دیگر واحدهای صنعتی استفاده کننده از این دستگاه انجام شد.

مدرس ضمن تاکید بر اهمیت بهره‌وری در صنعت، با اشاره به دیگر فعالیت‌های این مجموعه دانش‌بنیان در حوزه آب شیرین‌کن‌ها اظهارکرد: با کاهش منابع آبی متعارف و خشکسالی ناچار هستیم تا استفاده ار منابع آب غیرمتعارف مانند آب دریا را در نظر بگیریم.

تبلیغات

وی ادامه داد: بر این اساس این مجموعه دانش‌بنیان، فناوری طراحی و اجرای سامانه‌های آب شیرین کن را به صورت صددرصد انجام می‌دهد.

مدرس گفت: اکنون در حال اجرای یک پروژه آب شیرین کن در روستای هلیله در استان بوشهر هستیم که ظرفیت شیرین سازی ۱۲۵۰ متر مکعب از آب دریا را دارد و پروژه در حال پیشرفت است.

به گفته وی، یش از این نیز یک پروژه نیز در یکی از مناطق شهرستان شاهرود انجام شد و پروژه تصفیه و شیرین‌سازی آب به مقدار ۱۴۰۰ متر مکعب در روز انجام گرفت.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تصریح کرد: شیرین‌سازی هر لیتر آب دریا در خارج از کشور، به طور معمول یک دلار هزینه دارد، در حالی که ما این کار را با یک سوم قیمت بین‌المللی انجام می‌دهیم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نشست هم افزایی فرماندهان نیروی دریایی ارتش و سپاه

چ فروردین 25 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه به گزارش خبرگزاری مهر، نشست هم افزایی فرماندهان دو نیروی دریایی ارتش و سپاه با حضور امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش و دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه و جمعی از معاونان و فرماندهان دو نیرو، در محل ستاد فرماندهی نیروی […]