بنادر آسیا کار‌آمدترین بنادر کانتینری جهان در شاخص‌ بهره‌وری

زمان مطالعه: 1 دقیقه

بنادر آسیا کار‌آمدترین بنادر کانتینری جهان در شاخص‌ بهره‌وری

 

به گزارش گروه بین‌الملل مرین‌پرس، شاخص‌های بررسی شده توسط بانک جهانی و IHS Markit نشان می‌دهد که بنادر آسیایی با تسلط بر ۵۰ مکان برتر در سال ۲۰۱۹ از همه بنادر کارآمدتر هستند.

در این میان بندر یوکوهامای ژاپن بالاتر از بندر شاه عبدالله در عربستان سعودی  و چینگدائو چین قرار گرفته است.

داده‌های بندر یوکوهاما نشان می‌دهد که این بندر از سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۲ هزار کشتی با ظرفیت حمل ۲.۹ میلیون TEU با صرف کمترین زمان برای تخلیه وبارگیری را مدیریت کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است زمان بارگیری و تخلیه کانتینر در بندر یوکوهاما ۱.۱ دقیقه می‌باشد این درحالیست که میانگین زمان تخلیه و بارگیری در سایر بنادر ۳.۶ دقیقه محاسبه شده است.

“مارتین همفریس” اقتصاددان برجسته حمل‌ونقل بانک جهانی در زمینه انتخاب شاخص‌های بهره وری در بنادر جهان گفت: این شاخص‌ها اولین نمونه در نوع خود و در مقایسه با عملکرد جهانی بنادر کانتینری است که هدف آن شناسایی شکاف‌ها و فرصت‌های بهبود در عملیات بنادر کانتینری است.

این شاخص‌ها نشان می‌دهد که بنادر آسیایی بالاتر از بنادر اروپایی  قرار دارند هرچند در میان آن‌ها بندر Algeciras اسپانیا نیز به چشم می‌خورد.

به گفتۀ وی این شاخص بنادر را در برابر معیار‌های مختلف قرار داده است با ارزیابی و استاندارد سازی اندازه‌های مختلف کشتی‌ها، حرکت کانتینر‌ها در موقعیت بارگیری و تخلیه مقایسه شده است و زمان سپری شده بین رسیدن کشتی به بندر تا خروج از اسکله پس از مبادله کالا تعریف شده است.

با بررسی داده‌های اساسی، پتانسیل صرفه‌جویی در مصرف سوخت در عملکرد بندر مانند محاسبه دقیقه در تخلیه و بارگیری هر کانتینر مورد بررسی دقیق قرار گرفته است.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

سواحل کیش مواج است

ی اردیبهشت 19 , 1400
زمان مطالعه: 1 دقیقه   به گزارش مرین‌پرس، براساس پيش بيني اداره كل هواشناسي استان پدیده شاخص در مناطق دریایی استان، وزش باد نسبتاً شدید (جنوب غربی- شمال غربی) و مواج شدن دریا خواهد بود.   در برخی نقاط ساحلی نیز احتمال گردوخاک و کاهش دید افقی دور از انتظار […]

همچنین بخوانید: