آمادگی کامل سازمان بنادر برای انجام فعالیت های مشترک در زمینه های علمی و مطالعاتی با کمیته منطقه ای اقیانوس هند مرکزی

زمان مطالعه: 2 دقیقه



معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پیامی به هشتمین نشست بین دولتی کمیته منطقه ای اقیانوس هند مرکزی کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو به میزبانی جمهوری اسلامی ایران، گفت: سازمان بنادر و دریانوردی برای انجام فعالیت های مشترک در زمینه های علمی، مطالعاتی و تجاری با این کمیته آمادگی کامل دارد.

اهمیت اقیانوس ها با توجه به نقش حیاتی آنها در چرخه زندگی، حمل و نقل و توسعه فعالیت های تجاری، شیلاتی بر کسی پوشیده نیست در این میان جمهوری اسلامی ایران با توجه به مجاورت با اقیانوس هند توجه ویژه ای به ظرفیت های این پهنه آبی دارد. 

سازمان بنادر و دریانوردی در سال های اخیر با انجام مطالعات دقیق و جامع از جمله مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور( ICZM) و پایش و شبیه سازی سواحل مکران و همچنین بررسی و رصد دقیق امواج و طوفان های حاره ای اقیانوس هند و پدیده سونامی، ایجاد شبکه های گسترده اندازه گیری مشخصه های دریایی( موج، جریان، جزرومد و هواشناسی بندری)، دانش و توانمندی بسیاری در این زمینه کسب کرده است.

 سازمان بنادر و دریانوردی بر پایه مطالعات یاد شده و ایجاد بانک اطلاعات متنوع و غنی مشخصه های دریایی و اقیانوسی زمینه برای توسعه پایدار سواحل و همچنین رونق حمل و نقل ایمن دریایی در اقیانوس هند را فراهم کرده است.

نگاه ویژه و راهبردی جموری اسلامی ایران به بندر چابهار با سرمایه گذاری های گسترده در توسعه این بندر، به عنوان بزرگترین بندر اقیانوسی کشور و همچنین توسعه بنادر کوچک مردمی در مجاورت اقیانوس هند نشان دهنده اهمیت توسعه این مناطق و بهره برداری بهینه وپایدار از منابع و ظرفیت های این منطقه است.

لازم است از این فرصت استفاده کرده و آمادگی این سازمان برای انجام فعالیت های مشترک در زمینه های علمی و مطالعاتی، تجاری را اعلام نمایم چرا که اعتقاد داریم با توجه به گستردگی این منطقه انجام مطالعات با رویکرد مشارکت کشورهای همجوار و تاسیس شبکه های پایش بین المللی و برقراری امکان تبادل داده ها و تاسیس سامانه های منطقه ای در زمینه های پایش و ثبت پارامترهای محیطی و یا سیستم های هوشمند و تسهیلگر حمل و نقل دریایی می تواند گام موثری در بهره برداری بهینه و پایدار و تامین ایمنی دریانوردی و شکوفایی اقتصاد منطقه باشد.

در پایان ضمن آرزوی موفقیت، لازم می دانم از جناب دکتر Atmanand از کشور هند که ریاست دو دوره متوالی این کمیته  را برعهده داشته است و همچنین دکتر Troisi  از کشور آرژانتین رئیس دوره‌ای IOC  و دکتر ولادمیر ربابینین مدیر اجرایی IOC در یونسکو پاریس و همچنین جناب ابطحی ریاست پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی که میزبانی هشتمین نشست بین دولتی کمیته منطقه ای اقیانوس هند مرکزی کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسک را بر عهده دارد و همه دست اندرکاران و اعضای اجلاس را کمال قدردانی را داشته باشم.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

ضرورت سرعت‌بخشیدن به تحول دیجیتال در کسب‌ و کارها/ تقویت توسعه فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات

د اردیبهشت 27 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه دبیر کل اتحادیه جهانی مخابرات و ارتباطات راه دور در پیامی به مناسبت روز جهانی جامعه اطلاعات و مخابرات با شعار «سرعت‌ بخشیدن به تحول دیجیتال در دوران چالش‌ برانگیز»، تصریح کرد: اکنون فرصت مناسبی است تا جهان در جهت ایجاد تحول دیجیتال در […]
ضرورت، سرعت‌بخشیدن، تحول دیجیتال، کسب‌ و کارها