شناور خارک غرق شد / کارکنان نجات یافتند

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به دنبال گسترش حریق در شناور خارک و پس از انتقال کارکنان به ساحل، تلاش شناورها و دستگاه های کشوری و لشکری برای اطفاء حریق و نجات این شناور بی‌ نتیجه ماند و این شناور غرق شد.

به گزارش مرین‌پرس، شناور پشتیبانی آموزشی نیروی دریایی به نام خارک که چند روز قبل عازم ماموریت دریانوردی آموزشی در آبهای آزاد شده بود، ساعاتی قبل در حوالی بندر جاسک در یکی از سامانه‌ ها دچار حریق شد که با حضور تیم کنترل صدمات ناو، ضمن مبارزه با حریق تمامی کارکنان تحت آموزش به سلامت از ناو پیاده و به ساحل منتقل شدند.

روابط عمومی منطقه دوم دریایی جاسک گزارش داد، با وجود بیست ساعت تلاش همه جانبه و استفاده از امکانات امداد دریایی، به دلیل گسترش آتش در بخش ‌های مختلف، عملیات نجات شناور پشتیبانی آموزشی خارک بی نتیجه ماند و این شناور در آب های محدوده جاسک آرام گرفت.

شناور خارک در بیش از ۴ دهه عمر خدمتی خود در ماموریت های عملیاتی در حوزه های آموزشی به کار گرفته شده بود.

جزئیات کامل حادثه

حجت‌الاسلام و المسلمین بهزاد جهانیان مسئول روابط عمومی منطقه یکم نداجا به تسنیم گفت: متاسفانه روز گذشته ناو لجستیکی آموزشی خارک که در حال انجام یک ماموریت آموزشی با حدود 400 نفر از خدمه و دانشجویان بود در نزدیکی آب‌های بین المللی و در آب‌های داخلی دچار مشکل می‌شود.

وی افزود: این ناو متاسفانه ساعت 11 روز گذشته دچار حریق شد و به سرعت نیروهای امدادی به محل حادثه اعزام شدند و با اقدام به موقع و سرعت عمل توانستند جان همه خدمه و دانشجویان را نجات دهند.

مسئول روابط عمومی منطقه یکم نداجا گفت: این دانشجویان و خدمه ناو به جاسک منتقل شدند و خوشبختانه حادثه تلفات جانی نداشت و تنها 20 نفر با مصدومیت جزئی و سوختگی سطحی هستند. 

وی تصریح کرد: صبح امروز در حدود ساعت 8:30 دقیقه نیز تلاش‌ها برای مهار حریق کارساز نشد و این ناو متاسفانه غرق شد. 

جهانیان گفت: علت حادثه هنوز مشخص نیست و به محض انتقال نیروها از جاسک به بندرعباس در این زمینه نیز اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. 

مسئول روابط عمومی منطقه یکم نداجا گفت: این کشتی یکی از پیشرفته‌ترین شناورهای نظامیان ایران است و گاهی ناو هلیکوپتربر هم نامیده می‌شد.

وی ادامه داد: ناو خارک پس از ناو بندر مکران دومین ناو بزرگ خاورمیانه است و با سیستم بخار آب حرکت می‌کند، برق آن از طریق ژنراتورهای با توان 500 کیلو وات تامین می‌شد.

جهانیان گفت: این ناو می‌توانست برق شهری مثل بندرعباس را با ژنراتورهای خود تامین کند به‌طوری که با در مدار گرفتن تمام ژنراتورها و سیستم بخار می‌توانست به تولید برق 6000 کیلوات ساعت برسد، بخش زیادی از تجهیزات خارک طی سالیان اخیر توسط مهندسین نداجا بومی سازی و اورهال شده‌ بود.

منبع


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تولید بیش از ۲۳۰۰۰ تن ماهی در کرمانشاه طی سال ۹۹

چ خرداد 12 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه فرزاد افضلی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: طبق طرح جمع‌آوری آماری، در سال زراعی ۱۳۹۹ میزان تولید ماهی در استان کرمانشاه ۲۳ هزار و ۶۰۰ تن بود. وی با اشاره به افزایش سرانه مصرف ماهی نسبت به سال‌های گذشته در استان کرمانشاه افزود: سرانه […]