حرکت بنادر ایران در مسیر “بنادر سبز”

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، محمدرضا اله یار با اشاره به اینکه حرکت بنادر ایران در مسیر “بنادر سبز” به عنوان یکى از گام هاى اساسى و بسیار مهم از سوى این سازمان مدنظر قرار گرفته است، اظهار داشت: این بنادر کمترین آلودگى زیست محیطى را دارند و در این راستا یکى از اقدامات مهم و در حال انجام، مقوله مربوط به برق رسانى کشتى ها است.

وى ادامه داد: این کشتى ها مى توانند شامل کشتى‌های مراجعه کننده به بنادر جهت تخلیه و بارگیرى یا شناورهای خدماتى باشند که در بنادر فعالیت کرده و یا شناورهایى که اقدامات مربوط به ایمنى دریایى را بر اساس وظایف حاکمیتى بر عهده دارند.

 

کاهش آلودگى زیست محیطى با برق رسانى از ساحل به شناورها

 

معاون مهندسى و توسعه امور زیربنایى سازمان بنادر و دریانوردى با اشاره به اینکه به طور عمده این کشتى ها در صورت فعالیت، همچون سایر وسایط نقلیه ممکن است آلودگى هاى ناشى از سوخت فسیلى را با خود به همراه داشته باشند، عنوان کرد: یکى از موضوعات در نظر گرفته شده به منظور کاهش آلودگى هوا مربوط به این کشتى ها که در حوضچه بندر قرار دارند این است که از برق مربوط به ساحل استفاده کنند تا آلودگى کمترى ایجاد شود.

اله یار بیان کرد: در این راستا مطالعاتى از سوى سازمان بنادر و دریانوردى انجام شد و توصیه هاى سازمان جهانى دریانوردى (آیمو)، اتحادیه بنادر و لنگرگاه ها و انجمن زیرساخت هاى مهندسى دریایى (پیانک)مورد توجه قرار گرفت.

 

انجام مطالعات مربوط به برق رسانى شناورها در ٨ بندر کشور 

 

وى با اشاره به اینکه کاهش آلودگى زیست محیطى در بنادر کشورهاى پیشرفته مدنظر قرار گرفته است، گفت: خوشبختانه این رویه به طور ویژه در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردى قرار گرفته و مطالعات مربوط به برق رسانى به شناورها در هشت بندر کشور شامل بنادر انزلى، امیرآباد، نوشهر، خرمشهر، آبادان، بوشهر، شهیدباهنر و بندر لنگه آن مدنظر قرار گرفته است و مطالعات مربوط به سه بندر نوشهر، امیرآباد و باهنر به اتمام رسیده و با تصمیم هیئت عامل سازمان بنادر به عنوان پایلوت انتخاب شده اند.

 معاون مهندسى و توسعه امور زیربنایى سازمان بنادر و دریانوردى ادامه داد: سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه حفظ محیط زیست دریایی و ساحلی پیشگام بوده و امیدواریم روز به روز شاهد افزایش نقش مجموعه دریایى و بندرى کشور در این حوزه باشیم.

 

پیشرو بودن ایران در حوزه مهندسى دریا، سواحل و بنادر منطقه

 

اله یار با تاکید بر اینکه ایران جزء کشورهاى پیشرو در منطقه تلقى مى شود که قرار است مقوله برق رسانى به شناورها از طریق برق ساحلى را مدنظر قرار دهد، عنوان کرد: هر چند این اقدام در بنادر پیشرفته دنیا مدنظر قرار گرفته، اما در منطقه از سابقه کمى برخوردار است و امیدواریم ایران همچنان در حوزه مهندسى دریا، سواحل و بنادر  پیشرو باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

رونمایی از برنامه اقدام و حفاظت از دلفین گوژپشت خلیج فارس

د خرداد 17 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه فرهاد قلی‌نژاد در گفتگو با خبرنگار مرین‌پرس در بوشهر با اشاره به جایگاه استان بوشهر در عرصه زیست محیطی جانوری دریایی اظهار داشت: استان بوشهر با داشتن مناطق مهم حفاظت شده نقش مهمی در حمایت، زاد و ولد و جلوگیری از انقراض آنها دارد. وی با […]