ظرفیت بنادر در دولت تدبیر و امید به ۲۸۵ میلیون تن رسید/بهره‌مندی از ۲ لایروب در بنادر جنوب کشور بعد از ۵۰ سال/ بنادر کشور به سمت بنادر نسل سوم با ظرفیت و تجهیزات پیشرفته‌تر حرکت کرده‌اند

زمان مطالعه: 3 دقیقهوزیر راه و شهرسازی در آیین بهره‌برداری از طرح های ملی وزارت راه و شهرسازی با فرمان رییس‌جمهور از بهره‌برداری از دو لایروب در بنادر جنوب کشور بعد از ۵۰ سال خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد اسلامی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت راه و شهرسازی در بخش‌های حمل و نقل که با دستور رییس جمهوری به افتتاح رسید، گفت: ظرفیت بنادر کشور از ۱۸۰ میلیون تن درسال ۹۲ امروز به بیش از ۲۸۵ میلیون تن در پایان دولت تدبیر و امید رسیده است که افزایش ۱۰۰ میلیون تنی را خواهد داشت؛ در عین حال بنادر کشور به سمت بنادر نسل سوم با ظرفیت و تجهیزات پیشرفته‌تر حرکت کرده‌اند که این خود وجه تمایز دولت تدبیر و امید است. 

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت پهلوگیری، بارگیری و تخلیه با مکانیزم های توسعه‌ای افزایش یافته و مدت انتظار کشتی‌ها به حداقل رسیده است؛ این در حالی است که در گذشته بیش از دو هفته کالاها در کشتی معطل می‌ماند تا بار آن تخلیه شود اما امروز ظرف ۶یا حداکثر ۷ روز بار تخلیه می‌شود.

 

سرمایه گذاری ۱۷ هزار میلیاردتومانی برای ورود به بنادر نسل سوم 

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در این دوره برای رفتن به سمت بنادر نسل سوم ۱۷ هزار میلیاردتومان سرمایه‌گذاری شد که حدود ۱۴ هزار میلیاردتومان سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی در این دوره مدیریت دولت تدبیر و امید اتفاق افتاده است که حکایت از رویکرد مثبت و سازنده دارد.

به گفته اسلامی، رفتن به سمت بنادر نسل سوم با ایجاد ظرفیت تولید بار در بنادر، ایجاد صنایع، ایجاد ظرفیت‌های فناوری مواد و بازفرآوری اتفاق می‌افتد و کمک می‌کند تا قدرت ترانزیت نیز افزایش پیدا کند.

 

توسعه بنادر در دستور کار

وی با بیان اینکه توسعه بنادر در دستور کار است، تصریح کرد: توسعه بندر چابهار هم اکنون به ۸.۵ میلیون تن رسیده است و در برنامه هدف‌گذاری شده تا به سمت ۲۰ میلیون تن برسد.

اسلامی در خصوص لایروبی در بنادر کشور و بهره برداری از دو‌لایروب در بنادر جنوبی کشور، اعلام کرد: امروز  بعد از ۵۰ سال دو لایروب بسیار مجهز  تحت اختیار ما قرار گرفت، از اینرو لایروبی های مستمر کمک می کند تا آب‌خور مناسب کشتی‌های بزرگ فراهم شود و ظرفیت تخلیه وبارگیری به اضافه تجهیزات و دستگاه های خریداری شده ارتقا پیدا کند.

وی افزود: با این دو لایروب قادر هستیم آب خور موردنیاز ظرفیت اسمی بنادر را ثابت نگه داریم.

توسعه سرمایه گذاری در بخش لجستیک

وزیر راه و شهرسازی در خصوص نظام جامع حمل و نقل نیز گفت: قدرت اقتصادی هر کشوری دو پایه اساسی دارد یکی قدرت برند و دیگری قدرت لجستیک است که چنانچه این دو قدرت به خوبی شکوفا شوند و کارآیی داشته باشند، حتما آن اقتصاد به پویایی مدنظر خواهد رسید. 

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی برای ارتقای سهم خود برای قدرت سازی لجستیکی هم در زیرساخت هم در نظامات و هم در سامانه‌های حمل و نقل، کارهای بزرگ مطالعاتی، سازماندهی و ایجاد شیوه‌نامه‌ها، کارهای موثری انجام داده است؛ بدین معنا سازوکارهایی ایجاد شد تا بتوان به سهولت سرمایه‌گذاری را توسعه داد.

 

منبع

آخرین اخبار دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

کشتی لایروب مکران‌٢ به ناوگان تجهیزات دریایی بندرامام (ره) پیوست

پ تیر 24 , 1400
زمان مطالعه: 3 دقیقه به گزارش مرین‌پرس، کشتی لایروب مکران‌٢ که با سرمایه‌گذاری سازمان بنادر و دریانوردی تامین شده است، از نوع هایپر(مخزن‌دار) با گنجایش چهار هزار متر مکعب است که در عملیات‌های لایروبی قدرت مانور بالایی خواهد داشت. این کشتی با طول ٨۶ متر و وزن دو هزار و […]

همچنین بخوانید: