آمونیاک، سوختی مناسب برای تحول در منابع انرژی کشتی ها

زمان مطالعه: 2 دقیقهمطالعات جدید حاکی از آن است که آمونیاک می تواند گزینه ای جذاب برای جایگزینی سوخت کشتی ها در راستای کاهش آلایندگی های زیست محیطی باشد.

بلومبرگ در آخرین گزارش چشم انداز سالانه انرژی خود اعلام کرد که صنعت حمل و نقل دریایی باید بر روی استراتژی های مشخصی کار کند و سرمایه گذاری های قابل توجهی انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که آمونیاک حاصل از هیدروژن سوخت اصلی در حمل و نقل کشتی های جدید ساخته شده پس از 2030 باشد.

انتظار می رود استفاده از آمونیاک به عنوان سوخت جایگزین کشتی ها به دو سوم کاهش انتشار آلاینده ها تا سال 2030 کمک کند و حدود 45 درصد کاهش در تولید کربن در بخش حمل و نقل تا سال 2050 را شامل شود.

در ادامه این گزارش آمده است: سوخت های زیستی و آمونیاک حاصل از هیدروژن کربن صفر هرکدام 18 تا 35 درصد در کاهش انتشار آلاینده ها موثر هستند. 

در این راستا سرمایه گذاری های زیادی در زیرساخت های انرژی برای جایگزین کردن این نوع انرژی مورد نیاز است؛ سرمایه ای که از سوخت های فسیلی فاصله گرفته و به سمت انرژی های پاک و سایر راه حل های کاهش آلاینده های مخرب محیط زیست متمرکز شود. 

طی سه دهه آینده، دنیا برای دستیابی به انتشار کربن صفر تا سال 2050 باید 173 تریلیون دلار در زیرساخت های انرژی سبزتر و تأمین منابع سرمایه گذاری کند. برای رسیدن به این هدف، حدود 53 درصد از کل سرمایه گذاری ها باید به تولید، ذخیره و حمل هیدروژن اختصاص پیدا کند.

استفاده از سوخت های جایگزین برای تامین انرژی ذاتاً نامطمئن هستند، با این حال سوخت های هیدروژنی، هسته ای و تکنولوژی های جذب کربن همگی می توانند نقش مهمی در کمک به رسیدن به آلایندگی صفر داشته باشند و هر یک از این فناوری ها در صورت تحقق توانایی های بالقوه خود باید در دهه آینده توسعه یافته و به بازار عرضه شوند.

صنعت حمل و نقل دریایی تحت فشار فزاینده ای برای کربن زدایی و دور شدن از اتکا به سوخت های فسیلی قرار دارد و آمونیاک در این میان به عنوان یک گزینه جذاب مطرح است. پیش بینی می شود اگر 30 درصد حمل و نقل از آمونیاک به عنوان سوخت استفاده کنند، تولید فعلی آمونیاک باید دو برابر شود؛ امروزه 80 درصد آمونیاک تولید شده به طور انحصاری برای تولید کود استفاده می شود.

منبع


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اختلال در صنعت کشتیرانی جهان در پی وقوع سیل در اروپا و چین

س مرداد 5 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه به گزارش مرین‌پرس به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، طبق آنچه متخصصان صنعت کشتیرانی می‌گویند سیل‌های اروپا و چین اختلالات بزرگی در زنجیرۀ تولید جهانی و صنعت کشتیرانی به وجود آورده‌اند. این در حالی است که صنعت کشتیرانی تا کنون در سال جاری با اختلالات بزرگی روبه‌رو شده بود. […]