پرورش ماهی ‌شیزوتوراکس زارودنی در سیستان و بلوچستان در حال افزایش است

زمان مطالعه: 1 دقیقه

عیسی میرانی شاهرودی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به سیاست گذاری های صورت گرفته در جهت توسعه فعالیت های شیلاتی استان و تنوع بخشی به گونه های پرورشی و نیز حفظ ذخایر آبزیان استراتژیک سیستان و بلوچستان، توسعه پرورش ماهی شیزوتوراکس زارودنی (سفید سیستان) در سراسر استان مورد توجه و در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت: ماهی سفید سیستان گونه بومی منطقه شمال استان بوده که دارای ارزش و پتانسیل تولیدی و زیست محیطی است.

مدیرکل شیلات آبهای داخلی سیستان و بلوچستان افزود: این گونه از ماهیان خاص تالاب بین المللی هامون بوده که با توجه به خشکسالی های متمادی بیش از ۲۰ سال گذشته در معرض خطر انقراض قرار داشت که با تلاش کارشناسان فنی اداره کل شیلات استان در سنوات گذشته ضمن دستیابی به تکنولوژی تکثیر آن در مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر آبزیان بومی و گرمابی زهک از انقراض آن پیشگیری و جهت بازسازی ذخایر در تالاب هامون، چاه نیمه های سیستان و منابع آبی سطح استان رهاسازی شده است.

وی بیان کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته، ترویج و توسعه پرورش این گونه ماهی در استخرها در دستور کار قرار دارد و برهمین اساس تعدادی الگوی پایلوت پرورش ماهی سفید سیستان در حوزه این شهرستان و شهرستان های تفتان و زاهدان در حال انجام است.

به گزارش ایرنا، سیستان و بلوچستان به سبب گستردگی منابع آبی دارای ۲ اداره کل شیلات مستقر در زابل و چابهار است که اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان (آب‌های داخلی) مستقر در زابل واقع در شمال استان وظیفه کنترل و حمایت از منابع آبی داخلی و اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان مستقر در بندر چابهار واقع در جنوب استان در حوزه آب‌های دریای عمان فعال هستند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

تشریح واگذارى اپراتورى ریلى بنادر به بخش خصوصى/ احداث دو خط آهن توسط سازمان بنادر

چ شهریور 10 , 1400
زمان مطالعه: 1 دقیقه عضو هیأت عامل و معاون امور بندرى و اقتصادى سازمان بنادر و دریانوردى گفت: برای واگذارى اپراتورى ریلى به بخش خصوصى اقدامات مختلفى از سوى سازمان بنادر و دریانوردى انجام شده است. فرهاد منتصر کوهسارى در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانى […]
فرهاد منتصر کوهسارى،معاون امور بندرى سازمان بنادر،بخش خصوصى،اپراتورى ریلى بنادر ، سازمان بنادر و دریانوردی