بزرگترین بنادر عمان کدامند؟ | سازمان بنادر و دریانوردی

زمان مطالعه: 3 دقیقهبیش از نیمی از تجارت دریایی عمان را نفت و محصولات پتروشیمی تشکیل می دهد که از طریق بنادر این کشور در خلیج عمان و دریای عرب انجام می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی به نقل از مرین اینسایت، با توجه به موقعیت جغرافیایی عمان، این کشور دسترسی مستقیم به سراسر خلیج عمان و دریای عرب دارد. بسیاری از خطوط کشتیرانی از دریای عرب برای تردد عمده کانتینر و نفتکش در بنادر اصلی عمان استفاده می کند.

۵۳درصد تجارت دریایی عمان را نفت، فرآورده های نفتی و پتروشیمی تشکیل می دهد. سالانه در حدود 5400-6200 کشتی در بنادر سواحل عمان تردد می کنند، همچنین بخش قابل توجهی از تجارت دریایی عمان با همسایه این کشور یعنی امارات متحده عربی انجام می شود. در ادامه این مطلب با بزرگترین بنادر کشور عمان آشنا می شویم.

 

1. بندر صلاله (استان ظفار)

بندر صلاله؛ در مجموع 6 اسکله بزرگ برای عملیات کالاهای های کانتینری و نفتی دارد. تأسیس آن به سال 1998 برمی گردد. در حال حاضر این تأسیسات تحت نظارت شرکت خدمات بندری صلاله فعالیت می کند. تعداد زیادی از گروه ها و شرکت های بزرگ نفتی به همراه بخش دولتی در این پروژه مشارکت دارند. عمان دارای شاخص حمل و نقل باری بالایی است و همین امر بندر صلاله را بین سریعترین پایانه های حمل و نقل کانتینر در جهان قرار می دهد. این ترمینال همچنین در لیست کارآمدترین تأسیسات بندری در جهان در جایگاه ششم قرار دارد. عمق پای اسکله در این بندر بین 16 تا 18.5 متر بوده و سالانه در حدود 4 میلیون TEU عملیات بندری ثبت می کند.

رسانه جدید

2. بندر سلطان قابوس (مسقط)

بندر سلطان قابوس؛ در حال حاضر تحت تغییرات جدید برای تبدیل شدن به یک مرکز جهت تردد کشتی های کروز و مسافری قرار دارد. با این حال این بندر دارای سابقه طولانی در حمل و نقل بار به عنوان بزرگترین بندر در منطقه مسقط است. در زمان اوج فعالیت بندر سلطان قابوس، عملیات بندری در 14 اسکله این بندر انجام می شود. در اوایل دهه 2000، این بندر ظرفیت 820،000 تن محموله با 250،000 TEU را ثبت کرده است. طولانی ترین اسکله چند منظوره این بندر در حدود 458 متر است. 

رسانه جدید

3. بندر دوقم (منطقه الوستا)

بندر دوقم؛ یک بندر جدید و در عین حال سودآور در منطقه برای عمان است. تأسیس آن تنها به سال 2013 برمی گردد و دارای امکانات تعمیر و تجهیز کشتی و حمل بار است. آمار و ارقام در این بندر در سال 2019، درآمد 1 میلیارد دلاری بندر دوقم را نشان می دهد. دوقم؛ همچنین یکی از بنادر اصلی عمان است که در منطقه ویژه اقتصادی فعالیت می کند. اداره و عملیات آن نیز تحت نظارت منطقه برای ارتقاء تجارت در عمان قرار دارد با این حال، حقوق مالکیت این تسهیلات متعلق به دولت عمان است. بندر دوقم دارای 3 اسکله یکسره برای جابجایی بار و کالای چند منظوره است. تاسیسات تعمیرات کشتی این بندر، سالانه به بیش از 150 کشتی خدمات می دهد.

رسانه جدید

4. بندر سوهار (منطقه البطینه)

بندر سوهار؛ از نظر حجم بار به عنوان دومین بندر بزرگ در میان بنادر مهم عمان شناخته می شود. هر ساله  تأسیسات این بندر بیش از 60 میلیون تن کالا با ماهیت های مختلف را جابجا می کنند. ترمینال سوهار از سال 2002 با توسعه نسبتاً مدرن فعالیت خود را آغاز کرده است. علاوه بر این، این بندر یک سرمایه گذاری مشترک بین مقامات عمان و بندر روتردام است و جزیی از منطقه آزاد تجاری محسوب می شود. سالانه بیش از ۳ هزار کشتی در اندازه های مختلف برای عملیات تخلیه و بارگیری به سوهار تردد می گیرند.

رسانه جدید

منبع

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بندرامیرآباد؛ رتبه برتر جشنواره شهیدرجایی در مازندران شد

پ شهریور 25 , 1400
زمان مطالعه: 3 دقیقه اداره کل بنادر و دریانوردی امیرآباد برای دومین سال متوالی، موفق به کسب عنوان اول استان مازندران در جشنواره شهیدرجایی سال 1400 شد. جشنواره شهید رجایی با هدف شناسایی و معرفی تلاشگران عرصه خدمت به مردم در راستای برنامه های توسعه و تحول […]
بندرامیرآباد،رتبه برتر جشنواره شهیدرجایی،سازمان بنادر و دریانوردی

همچنین بخوانید: