هشدار درباره سرانه پایین مصرف ماهی در آذربایجان‌شرقی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

قاسم جعفروند روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: در این راستا صدور و ساماندهی مجوزهای مراکز عرضه ماهی زنده به جهت استقبال مصرف کنندگان به دلیل قیمت مناسب و کیفیت بالای ماهی و همچنین سود بیشتر ناشی از عرضه مستقیم برای تولید کنندگان به خاطر حذف واسطه ها و نیز اصلاح سیاست های بهبود در زنجیره ارزش از مزرعه تا سفره، در دستور کار مدیریت شیلات استان قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته با تسهیل جهت سرمایه گذاری و رفع برخی از موانع تولید و نیز با اصلاح و بهبود در زنجیره ارزش از مزرعه تا سفره و همراهی متولیان دولتی و خصوصی و تولید کنندگان، با وجود مشکلات فراوان، تولید آبزیان به خصوص در زمینه ماهیان سردآبی، شتابی قابل قبول داشت و در تولید قزل آلا ۲۱درصد افزایش تولید ثبت شد.

جعفروند گفت: پرورش دهندگان با توجه به شرایط فعلی باید الگوهای مدیریتی و تولیدی مزارع خود را تغییر دهند و در کنار آن اصلاح ساختار بازار و تهیه و بکارگیری نهاده ها انجام شود.

مدیر شیلات و امور آبزیان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی افزود: در حال حاضر برای بازاریابی محصولات تولیدی بی واسطه و جهت افزایش حاشیه سود بیشتر برای تولید کنندگان برنامه ریزی کرده و در استان اجرا می کنیم.

وی گفت: ارتقای آبزی مصرفی تنها درصورتی ممکن است که یک الگوی مناسب برای تولید کنندگان و عرضه کنندگان محصولات آبزیان داشته باشیم و با بکار بستن آنها بتوانیم نارسائی های عرضه محصولات در بازار را اصلاح نماییم.

جعفروند ادامه داد: از آنجا که استخرهای پرورشی در مسافت های کوتاه نسبت به مرکز زنده فروشی ماهی قرار دارند هزینه کمی صرف حمل ونقل شده و ماهی زنده باقیمت مناسب و با کیفیت بالا عرضه می شود و در همین راستا پروانه عرضه زنده فروشی ماهی قزل آلا طی سالیان اخیر در آذربایجان شرقی صادر شده است.

به گزارش ایرنا،  ظرفیت سالیانه تولید شیلات و آبزیان در آذربایجان شرقی ۳۵ هزار تن است که تنها ۲۵ درصد آن تا به امروز محقق شده است.

منبع


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

کاندیداهای معاونت های وزارت راه برنامه خود را منتشر کنند

د شهریور 29 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه مرین‌پرس  موضوع انتصاب معاونان وزیر راه و شهرسازی و روسای سازمان ها و شرکت های تخصصی زیر مجموعه این وزارتخانه به بحث داغ محافل حمل و نقلی تبدیل شده است. به گزارش تین نیوز، در این زمینه اسامی برخی افراد نیز به عنوان گزینه های احتمالی […]