با تست ادراك رنگ، از ملزومات دريانورد شدن آشنا شويد

در يك سفر دريايي، دريانوردان ملزم به انجام طيف وسيعي از وظايف و آشنايي با انواع نمادها، نشانگرها، نقشه ها و سيگنال هاي ناوبري هستند؛ بنابراين داشتن بينايي خوب در اين حرفه بسيار مهم است.

افزایش روند واکسیناسیون،بهبود وضعیت دریانوردان، همه گیری کرونا،سازمان بنادر و دریانوردی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس به نقل از سی تایم، حرفه دریانوردی با شگفتی های بیشماری همراه است. این صنعت رو به رشد و رو به گسترش فرصت های متنوعی را برای افراد علاقه مند فراهم می کند. یکی از پیش شرط های وارد شدن به این حرفه این است که متقاضیان برای آزمون های متعددی که صلاحیت آنها را تأیید می کند، اقدام کنند.

یکی از این آزمایش ها  تست ادراک رنگ(کوری رنگ) Ishihara است که عملکرد بینایی فرد را مشخص می کند. ایشیهارا یک تست قابل اعتماد است که دریانوردان باید در طول مراحل استخدام آن را انجام دهند.حوادث در دریا به دلیل نقص بینایی یک مساله جدی است و می تواند عواقب ناگواری را به دنبال داشته باشد. 

یک فرد کور رنگ نمی تواند به عنوان افسر دریایی فعالیت کند چرا که باید بتواند انواع رنگ ها به درستی از هم تشخیص دهد. در یک موتورخانه استاندارد کشتی، همه تجهیزات دارای کدهای رنگی هستند و بر اساس رنگ آن ارزیابی، کنترل و مدیریت می شوند. از شعله مشعل، خطوط لوله و رنگ روغن کاری گرفته تا سیم کشی در پنل ها همگی دارای رنگ استاندارد و متمایز هستند؛ به همین دلیل افرادی که مشکل بینایی و تشخیص رنگ دارند، امکان فعالیت درچنین مشاغلی را ندارند.

آزمایش کوری رنگ Ishihara توسط پزشک ژاپنی، دکتر Shinobu Ishihara در سال ۱۹۱۷ طراحی شد. او استاد دانشگاه توکیو بود و از آن زمان این آزمایش به عنوان یک پیش نیاز برای دریانوردان در صنعت دریانوردی تبدیل شده است.این آزمایش به پزشکان اجازه می دهد تعیین کنند که آیا فرد می تواند رنگ های مختلف را تشخیص داده و آنها را تمیز دهد یا خیر. برخی از افراد کاملاً کور رنگ هستند، به این معنی که نمی توانند هیچ رنگی را تشخیص دهند، در حالی که برخی دیگر فقط چند رنگ را تشخیص می دهند. 

هدف آزمایش Ishihara این است که ببیند آیا افرادی که مایل به حرفه دریانوردی هستند می توانند رنگ های زرد، سبز و قرمز را تشخیص داده و تمیز دهند.کوررنگی مشکل چندان شایعی نیست؛ با این حال، از آنجا که دریانوردان باید بینایی کاملی داشته باشند، وجود این اختلال در دریانوردان قبل از ورود به این حرفه باید تشخیص داده شود.در تست استاندارد ایشیهارا در مجموع ۳۸ صفحه وجود دارد. اعداد و ارقام به صورت تصادفی و پراکنده به صورت نقطه های رنگی بر روی این صفحات قرار دارند که تشخیص آنها تا حدودی مشکل است. اگر فردی نتواند تفاوت رنگ در صفحات و اعداد رنگی را تشخیص دهد، کور رنگ نامیده می شود.

نقاط روی صفحه مدور ممکن است دارای رنگ های زرد و سبز باشند. اعدادی که در امتداد نقاط رنگی قرار دارند نیز می توانند قرمز یا قهوه ای باشند.شما نیز می توانید نمونه ای از این تست را به صورت آنلاین از طریق لینک https://colormax.org/color-blind-test/ انجام دهید. کافی است در صفحه باز شده، اعداد موجود بر روی هر دایره را در زیر تصویر وارد کنید و در نهایت نتیجه تست خود را مشاهده کنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آغاز به کار دبیرخانه هیات رسیدگی‌ به تخلفات انضباطی دریانوردان

پ مهر 1 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه در راستای حمایت سازنده تر از حقوق دریانوردان در چالش ها و اختلافات در محیط کاری و اطمینان از اجرای دقیق قوانین و استانداردهای بین المللی در رابطه با فضای کسب و کار در دریا، هیات رسیدگی به تخلفات انضباطی دریانوردان در سازمان بنادر، تشکیل شد. […]
آغاز به کار دبیرخانه هیات رسیدگی‌ به تخلفات انضباطی دریانوردان