صیادان مازندران به صف شدند/ ۱۵ مهر آغاز فصل صید در مازندران

زمان مطالعه: 2 دقیقه

مرین‌پرس/مازندران مدیرکل شیلات مازندران از آمادگی صیادان این استان خبر داد و گفت: براساس تصمیم کمیته مدیریت صید کشور، آغاز فصل صید از ۱۵ مهرماه در منطقه میانکاله و ۲۰ مهرماه در مابقی نقاط سطح مازندران خواهد بود.

حسن اسحاقی در گفت وگو با مرین‌پرس، اظهار کرد: با توجه به رهاسازی بچه ماهیان، امیدواریم نسبت به سال گذشته، شاهد افزایش صید در مازندران باشیم، چرا که هر چقدر صید بیشتر باشد باعث بهتر شدن وضعیت معیشت، صیدگاه‌ها و تثبیت شغل صیادی می شود و علاوه بر آن اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت سازمان شیلات در مورد صید ماهیان استخوانی و شیوه ای پره به وقوع می پیوندد.

مدیرکل شیلات مازندران، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شرایط روردخانه های شاخص شیلاتی و مابقی رودخانه های مازندران مناسب نیست و تا زمانی که این شرایط از عوامل زیستی محیطی، سد معبرهای رودخانه‌ای و غیره پاکیزه و به سمت ایده‌آل پیش نرود، نمی‌توان انتظار مناسبی از صید و بهره برداری داشت و ماهیان با کیفیت و به صورت طبیعی برای تخم ریزی به رودخانه ها نمی آیند. 

اسحاقی با بیان اینکه چند رودخانه مهم شاخص شیلاتی به عنوان رودخانه های حفاظت شده انتخاب شده است، گفت: تا زمانی که بستر پاکسازی و لایروبی مناسب و به شرایط محیطی خود بر نگردد تکثیر و صید خوبی صورت نمی گیرد.

افزایش ۵۰ درصدی صید کلیکاماهی در مازندران نسبت به سال گذشته

وی با اشاره به گونه معروف کفال، کپور و سفید، افزود: هم اکنون فصل صید ماهیان کفال است و هر چه به پایان صید نزدیک می شویم گونه کپور و سفید هم در سبد بهره برداری بیشتر می‌شود.

مدیرکل شیلات مازندران، یادآور شد: سال گذشته بیش از ۲۰ درصد کاهش صید را نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ داشتیم.

اسحاقی در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر تا پایان شهریور ۱۴۰۰، حدود ۵۰ درصد صید کیلکا ماهیان نسبت به سال گذشته افزایش یافته و تا پایان مرداد بیش از ۲۴۰ درصد افزایش صید کیلکا ماهیان را نسبت به مدت مشابه شاهد بودیم.

آبان ماه؛ بهترین زمان آغاز فصل صیادی در مازندران

وی بیان کرد: در جلسه کمیته صید کشور مطرح شد که اعتقاد ما براین است، فصل صید در دریای خزر و سه استان شمالی باید از ابتدای آبان ماه آغاز و تا پایان اسفند ماه به اتمام برسد و با توجه به اینکه پایان اسفند فصل کوچ مولدین گونه های مختلف دریای خزر و بازسازی این ذخایر است، امیدواریم جامعه صیادی پره در این زمینه به وحدت نظر برسند.

مدیرکل شیلات مازندران در پایان گفت: با توجه به تحقیقات انجام شده، بهترین تصمیم برای بازسازی این گونه های مهم این است که آغاز فصل صید از ابتدای آبان ماه باشد و در پایان اسفند، صید و صیادی به پایان برسد.

انتهای پیام

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

عملیات موفقیت آمیز امداد رسانی به دوبه در حال غرق در بندر بوشهر

چ مهر 14 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه با اقدام به موقع تیم های عملیاتی بندر بوشهر ، امداد رسانی به دوبه(شناور بدون موتور که برای حمل کالاهای سنگین بر روی آب است) رامش با موفقیت انجام شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، براساس اعلام اضطرار مبنی […]
عملیات،موفقیت آمیز امداد رسانی،بندر بوشهر،سازمان بنادر و دریانوردی