تولید ماهی و میگو از آب های نامتعارف با موفقیت در خوزستان اجرا شد

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش خبرنگار مهر، فتح‌الله ابوعلی عصر امروز سه‌شنبه در مراسم برداشت میگو از طرح پایلوت پرورش میگو با استفاده از زه آب کشاورزی در شهرستان خرمشهر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در خوزستان با توجه به توسعه زراعت و شبکه‌های آبیاری و زهکشی‌های موجود و میزان آب مصرفی، سالیانه بیش از ۳ میلیارد مترمکعب آب نامتعارف وجود دارد.

مدیرکل شیلات خوزستان اضافه کرد: از سویی دیگر زه آب کشت و صنعت‌های بزرگ استان نیز به‌صورت متمرکز خارج شده و قابلیت مدیریت و استفاده دارند.

وی، به‌کارگیری آب‌های نامتعارف در مزارع پرورش آبزیان را بسیار حائز اهمیت دانست و بیان کرد: در همین راستا پروژه‌ای در ۲ سال متوالی با همکاری اداره کل دامپزشکی استان، پژوهشکده آبزی‌پروری جنوب کشور و این اداره کل به‌منظور بررسی سلامت ماهی و میگوی تولیدی تعریف و نتایج تحقیقات و آزمایشات به‌عمل‌آمده مثبت ارزیابی شد.

ابوعلی با یادآوری اینکه خوزستان اکنون مقام نخست آبزی‌پروری را در کشور دارد، افزود: این امر یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب مصرف می‌کند و این در حالی است که زه آب موجود در استان بالغ‌بر ۳ میلیارد مترمکعب است که اگر از این ظرفیت به‌درستی استفاده شود، ۳ برابر میزان تولیدات شیلات خواهیم داشت.

وی اظهار کرد: هم اکنون و به‌صورت پایلوت در برخی مناطق استان این طرح با موفقیت در حال انجام است به‌گونه‌ای که ماهی و میگوی برداشت شده از نظر کیفی قابلیت رقابت را در سطح بازارهای بین‌المللی دارد.

ابوعلی اضافه کرد: همچنین یک طرح ۵ هزار و ۲۰۰ هکتاری با بهره‌مند شدن از زه آب شرکت کشت و صنعت نیشکر در شهرستان خرمشهر نیز پیش‌بینی و مطالعه شده است.

مدیرکل شیلات خوزستان در ادامه سطح زیر کشت این مزرعه پرورش میگو را ۷۵ هکتار اعلام کرد و گفت: این مزرعه پرورش میگو که متشکل از ۴۵ استخر پرورشی است از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۹۰ تن میگو از آن برداشت شده و علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم برای ۲۳ نفر از اهالی بومی منطقه، ۸۰۰ هزار دلار نیز برای کشور ارزآوری داشته است.

منبع


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تولید موفقیت آمیز ماهی و میگو از آب‌های نامتعارف در خوزستان

س مهر 27 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه مرین‌پرس/خوزستان مدیرکل شیلات خوزستان، در مراسم برداشت میگو از طرح پایلوت “پرورش میگو با استفاده از زه آب کشاورزی در شهرستان خرمشهر” استفاده از آب های نامتعارف یا زه آب‌ها در تولید آبزیان به ویژه پرورش میگو را الگوی بسیار خوبی در سطح منطقه خواند و […]