بحران جهانی زنجیره تامین هزینه انرژی‌های پاک را افزایش می‌دهد

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بحرانی که زنجیره تامین جهانی گرفتار آن شده است تهدیدی است علیه برق تجدیدپذیر، چون هزینه های انرژی های پاک را افزایش می دهد و در نتیجه یک دهه روند رو به رشد توسعه انرژی های بادی و خورشیدی را عکس می کند.

به گزارش «مرین‌پرس» از بلومبرگ، جورج بلیک از شرکت لازارد، می‌گوید: این اختلال حاصل از شیوع پاندمی کرونا باعث خواهد شد کارگر و مواد گران‌تر شود.

بر اساس گزارش سالانه لازارد، هزینه مزارع خورشیدی از سال 2009 تا 90 درصد و هزینه مزارع بادی تا 72 درصد کاهش یافته است. بنابراین در بسیاری از مناطق این نوع تولید برق کم هزینه بود و راه را برای گذار به انرژی های سبز هموار می کرد.

اما با رخ‌داد بحران انرژی این هزینه ها در حال افزایش است.

مشکل زنجیره تامین به ویژه در ایالات متحده احتمالا روند توسعه پروژه های تجدیدپذیر را عقب خواهد انداخت.

بر اساس این گزارش هزینه های ایجاد مزارع خورشیدی غیریارانه ای با کاهش یک دلار، به 28 دلار در هر مگاوات ساعت برای صفحات خورشیدی نازک در سال 2021 رسیده است. برای مزارع بادی فراساحلی هم شاهد کاهش 3 دلار و رسیدن قیمت آنها به 83 دلار در هر مگاوات ساعت بوده ایم.

تبلیغات

اما این گزارش می گوید سال 2022 می تواند سال متفاوتی باشد. امسال با بحران زنجیره تامین مواجه بوده است. به گفته بلیک گذار انرژی نیازمند سرمایه گذاری‌های اساسی است که البته این سرمایه گذاری ها در ایالات متحده با مشکل مواجه شده است.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

فراخوان فعالان صنعت آبزیان برای مشارکت در زنجیره تولید مواد غذایی

ش آبان 8 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، مدیرعامل شرکت تعاونی ۲۱ بیضا تاکید کرد: در صورت اصلاح فرایندهای تولید مواد غذایی بر پایه آبزیان در کشور، نه تنها هزینه تمام‌شدۀ تولید ماهی و میگو کاهش پیدا می‌کند بلکه الگوی مصرف غذاهای دریایی نیز تغییر می‌کند و میزان مصرف […]
فراخوان فعالان صنعت آبزیان برای مشارکت در زنجیره تولید مواد غذایی