۲ مرکز جدید پرورش ماهی خاویار در خراسان رضوی بهره‌برداری می‌شود

زمان مطالعه: 2 دقیقه

مرین‌پرس/خراسان رضوی مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: ۲ مرکز جدید پرورش ماهی خاویار در استان در دست احداث است که به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

مجید طاهرپور در گفت‌گو با مرین‌پرس در خصوص تولید خاویار در استان اظهار کرد: در حال حاضر ۶ مزرعه پرورش خاویار در خراسان رضوی ثبت شده که یک مزرعه غیرفعال و پنج مزرعه دیگر فعال است. 

وی با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای راه‌اندازی ۲ مجموعه پرورش خاویار علاوه بر مراکز قبلی تصریح کرد: یکی از این مراکز مجتمع بسیار عظیم پرورش ماهیان خاویاری در منطقه کال‌شور سبزاور است. بخش دولتی چهار میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت‌های این پروژه هزینه کرده است. با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این پروژه به زودی شاهد راه‌اندازی این مجموعه عظیم در خراسان رضوی خواهیم بود.

طاهرپور با اشاره به قدمت تولید خاویار در استان گفت: طرح تولید خاویار در خراسان رضوی از سال ۱۳۹۵ آغاز شد و اولین بهره‌برداری و استحصال آن سال ۱۳۹۹ و به مقدار ۱۱ کیلوگرم در شهرستان سبزوار صورت گرفت.

وی درباره مدت زمان استحصال خاویار افزود: با توجه به نوع گونه‌ پرورش این ماهی بین ۶ تا ۱۰ سال زمان لازم دارد. با تولید این ماهی در استان علاوه بر ۱۱ کیلوگرم خاویار استحصال شده، ۵۰ تن گوشت خاویار نیز تولید شد.

وی به مقایسه جایگاه خراسان رضوی در تولید خاویار نسبت با سایر شهرهای تولیدکننده این محصول در کشور پرداخت و بیان کرد: در مقایسه با استان‌های ساحلی تولید خاویار در استان جای کار بیشتری دارد اما در رابطه با استان‌های داخلی و مرکزی که دور از مناطق ساحلی است، در خراسان رضوی تولید خاویار تقریبا روند مطلوبی طی این سال‌ها پشت سر گذاشته است. قطعا خراسان رضوی در تولید خاویار نسبت به سایر استان‌ها عقب نیست.

تبلیغات

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی درباره برنامه‌های آینده خراسان در زمینه تولید خاویار گفت: برای سال‌های آینده افزایش مزارع پرورش خاویار، افزایش کیفیت و ارتقای بهره‌برداری خاویار در استان در دستور کار است. افزون بر این تمایل مدیریت جهاد کشاورزی استان این است که تولید خاویار را از شهرستان‌های داورزن و سبزوار به سایر شهرستان‌های استان تسری دهیم تا به جایگاه مناسبی در زمینه تولید خاویار دست پیدا کنیم.

طاهرپور درباره موانع تولید خاویار در خراسان رضوی‌ بیان کرد: زمان‌بر بودن پروژه‌های تولید ماهیان خاویاری، هزینه بالای نگهداری و پرداخت هزینه‌های گزاف توسط سرمایه‌گذار از جمله موانع تولید خاویار است. برای حل این مشکلات ارائه کمک‌هایی در قالب تسهلات بسیار کم‌بهره به عنوان سرمایه در گردش بسیار اثربخش خواهد بود.

وی ادامه داد: قطعا فرهنگ مصرف آبزیان و ماهیان خاویاری در خراسان رضوی ظرفیت ارتقا را دارد. در تلاش برای حل‌وفصل موانع تولید خاویار در استان هستیم تا بتوانیم پرورش این گونه در خراسان رضوی را به جایگاه مطلوب برسانیم.

انتهای پیام

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

پیش‌بینی صید ۹۵۰ تن میگوی تجاری تا انتهای فصل صید در میناب

ی آبان 23 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه خلیل حیدری در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: بر اساس مطالعات پژوهشکده مطالعات خلیج فارس و دریای عمان، صید میگو از دهم مهرماه با توجه به اندازه میگوها آغاز شد و تا کنون ادامه دارد. وی با ذکر این نکته که طی مدت ۴۰ تا […]
آغاز فصل صید میگو در هرمزگان به تعویق افتاد