علاقه‌مندی قرقیزستان برای سرمایه‌گذاری در بندر شهید رجایی/ مذاکره با ازبکستان و ترکمنستان برای تبادل تجاری از مسیر بندرشهید رجایی

زمان مطالعه: 2 دقیقهمعاون اول نخست وزیر جمهوری قرقیزستان با بیان اینکه به دنبال سرمایه‌گذاری در بندرشهید رجایی هستیم، گفت: مذاکره با ازبکستان و ترکمنستان برای تبادل تجاری از مسیر بندرعباس آغاز شده و امیدواریم این مذاکرات زودتر به نتیجه مطلوب برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، دنیر امان گلدی‌یف در نشست با مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با بیان اینکه روابط ایران با جمهوری قیرقیزستان از دیرباز تاکنون دوستانه و صمیمانه بوده است، تصریح کرد: ایران ظرفیت‌ عظیمی در حوزه حمل و نقل و ترانزیت کالا دارد؛ این درحالی است که قیرقیزستان به دریا دسترسی ندارد اما می‌توان با استفاده از ظرفیت ترانزیت ریلی و دریایی بندرشهید رجایی و با استفاده از توافقات موجود با چین، ترکمنستان و کشورهای آسیای میانه، این ظرفیت را توسعه داد.

معاون اول نخست وزیر جمهوری قرقیزستان با اشاره به عضویت قرقیزستان در اتحادیه گمرکات و منطقه مشترک اقتصادی متشکل از بلاروس، قزاقستان و روسیه، بیان داشت: این اتحادیه فرصت مناسبی است تا طرف ایرانی در راستای تعاملات تجاری خود از آن استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: درحال مذاکره با ازبکستان و ترکمنستان برای تبادل تجاری از مسیر بندرعباس هستیم و امیدواریم این مذاکرات زودتر به نتیجه برسد. 

معاون اول نخست وزیر جمهوری قرقیزستان با بیان اینکه نقاط مشترک همکاری دو کشور بسیار زیاد است، افزود: پیشنهاد شده است که صندوق مشترک توسعه اقتصادی به منظور حمایت از پروژه‌های مشترک دو کشور قرقیزستان و ایران تاسیس شود. 

علیرضا محمدی کرجی‌ران؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز در این نشست با اشاره به مزیت های بندر شهیدرجایی که شامل 53 کیلومتر شبکه ریلی، ظرفیت تخلیه و بارگیری بیش از 140 میلیون تن کالا در سال و وجود بیش از 50 محوطه خدمات کانتینر و کالا است، بیان کرد: در این بندر انواع کالاهای تجاری تخلیه و بارگیری می‌شود اما بیشترین علت شهرت این بندرتجاری به توانمندی های ترابری کالاهای کانتینری است.

وی با اشاره به مزایا و قابلیت‌های این بندر در پهلودهی کشتی‌ها با بالاترین آبخور نسبت به سایر بنادر کشور، گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون، افزون بر 2 میلیون و 800 تن کالا از گمرک شهید رجایی از طریق امارات، هند، کره جنوبی و چین به قیرقیزستان ترانزیت خارجی شده که عمده این کالاها شامل دارو، لوازم یدکی و لوازم التحریر بوده است. 

گفتنی است معاون اول نخست وزیر و وزیر اقتصاد و داریی جمهوری قیرقیزستان و هیات همراه از امکانات و زیرساخت‌ها و محوطه‌های بندر شهید رجایی بازدید و در نشستی جداگانه پیرامون در اختیار گذاشتن زمین برای سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی کشور قیرقیزستان در این بندر با مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان مذاکره کردند.

منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با قرار گیری در منطقه غرب شهر بندرعباس به عنوان دروازه طلایی اقتصاد ایران شناخته می‌شود و در سال های اخیر، پذیرای خیل گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در بخش های مختلف بوده است. این بندر با داشتن روابط دریایی و مبادله کالا با بیش از 80 بندر معروف بین‌المللی جهان، یک سوم تجارت دریایی ایران را پشتیبانی می‌کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

برقراری خطوط منظم دریایی به مقاصد بنادر روسیه و قزاقستان

ی آبان 23 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه مرین‌پرس رئیس کل سازمان توسعه تجارت بااشاره به برقراری خطوط منظم دریایی در حوزه دریای خزر به مقاصد بنادر روسیه و قزاقستان، گفت: از ابتدای آبان‌ تا نیمه آبان ۲۵ هزار تن کالا از بنادر شمالی بارگیری شد. به گزارش تین نیوز به نقل از سازمان […]