آغاز کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی تا پایان جایزه ادبی کیش

زمان مطالعه: 6 دقیقه

به گزارش ایرنا، جزیره کیش از چهارم تا دهم دی ماه رویدادهای مختلف فرهنگی و اجتماعی به خود دید که میزبانی از آغاز سومین کنگره بین المللی شعر خاتم به عنوان تنها رویداد مرجع شعر شهید حاج قاسم سلیمانی از جمله آنها بود.

آیین آغاز بکار این کنگره با حضو شاعران برگزیده در مرکز همایش های بین المللی جزیره کیش برگزار و در آن برترین های بخش اقوام و معلولان سومین کنگره شعر خاتم سلیمانی نیز معرفی شدند.

آیین اختتامیه این کنگره ۱۳ دی همزمان با سالروز شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی در شیراز برگزار می شود و بیش از یک هزار و ۲۰۰ قطعه شعر از شاعران پارسی گوی ایران و برخی کشورهای مختلف از جمله هند، پاکستان، روسیه، افغانستان، پرتغال و سوئد به دبیرخانه آن ارسال شده است.

در اختتامیه سومین کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی علاوه بر برگزیدگان اقوام و معلولان ۲۰ نفر از شاعران ایرانی و بین المللی نیز تجلیل خواهند شد.

برگزاری آیین گرامیداشت حماسه ۹ دی در پردیس بین الملل کیش دانشگاه صنعتی شریف از دیگر رویدادهای این جزیره هر هفته گذشته بود.

محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران در این آیین با بیان اینکه فتنه شرایطی است که بصیرت انسان ها در آن به آزمایش گذاشته می شود تا جامعه بتواند دربی نظمی به حقیقت دست پیدا کند افزود: با وجود اینکه خواستگاه های فتنه عمدتا ناپیدا است اما خاصیت گردباد گونه، شبهه ناکی فضا، شایعه پراکنی و ابهام از جمله مولفه های آن است.

آغاز کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی تا پایان جایزه ادبی کیش

سلامت و کرونا

هم اکنون به واسطه ورود سوش اومیکرون کرونا هشدارهای متعددی از سوی منابع بهداشت و درمان ارایه می شود که هفته گذشته رییس مرکز توسعه سلامت کیش در این باره گفت: ۲ هفته آینده روزهای سرنوشت سازی برای این جزیره به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به ویژه سوش اومیکرون است.

محمدرضا رضانیا اضافه کرد: هم اکنون جزیره کیش در وضعیت آبی شیوع ویروس کرونا قرار گرفته و روند شناسایی بیماری تا حدود کنترل شده بوده و لازم است برای تداوم این وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی و تداوم واکسیناسیون از سوی کیشوندان و مسافران برای جلوگیری از شیوع سویه اومیکرون به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد.

وی همچنین گفت: تا کنون بیش از ۱۵ درصد از کیشوندان نوبت سوم واکسن کرونا را به منظور ارتقای سطح ایمنی جامعه برابر همه گیری این ویروس دریافت کردند و تمام افراد بالای ۱۸ سال واجد شرایط دریافت دُز سوم هستند.

حضور دانش آموزان در مدارس برای امتحانات پایان ترم از دیگر موارد پر بحث بود که پرویز حیدری راد رییس اداره آموزش و پرورش کیش گفت: امتحانات این جزیره به منظور بررسی بیشتر جوانب همه گیری یه ویژه سویه اومیکرون به مدت یک هفته تا ۱۱ دی به تعویق افتاد.

اجتماعی

نشست تخصصی آشنایی با رویه های قضایی دیوان عدالت اداری در روابط کارگری – کارفرمایی مناطق آزاد تجاری نیز از جمله رویدادهای اجتماعی جزیره در این مدت بود که محمد مرادیان رییس شعبه ۶۴ دیوان عدالت اداری در این نشست گفت: ۹۰ درصد پرونده های بررسی شد در مراجع حل اختلافات کارگری و کارفرمایی کیش توسط این دیوان به تایید رسید.

سرهنگ علی اصغر جمالی فرمانده انتظامی جزیره کیش نیز از کشف ۱۹ کیلوگرم مواد مخدر توسط خبر داد و گفت:  ماموران پلیس کیش با انجام ۲ ماموریت در داخل و خارج از جزیره کیش موفق به کشف هفت کیلو موادمخدر از نوع گل را کشف و ۱۲ کیلوگرم حشیش از چهار قاچاقچی شدند.

آغاز کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی تا پایان جایزه ادبی کیش

فرهنگی

بخش فرهنگ کیش نیز در هفته گذشته شاهد رسیدن دومین جایزه ادبی کیش (داستان کوتاه جنوب) به ایستگاه پایانی بود که این رویداد با شناخت برترین ها از بین ۳۸۷ اثر ارسال شده به دبیرخانه به ایستگاه پایانی خود رسید.

این جایزه که در ۲ بخش ملی و منطقه ای برگزار شد و مقام اول بخش ملی به غلامرضا فولادوندی از تهران برای داستان آن دوتا  زنبور سرخ، مقام دوم به سعید احمد زاده از شیراز برای داستان مردان غروب و مقام سوم عماد عبادی از شاهرود برای داستان مثل نخل الفارعه رسید.

حدیث ناظری از بندرعباس برای داستان کاغذهای باطله، سیده اکرم شاروبند آزاد از دشتستان برای داستان پیچ و سارا خادمی پور از اندیمشک برای داستان رستاخیز نیز به ترتیب به عنوان مقام های اول تا سوم این جایزه شناخته شدند.

تداوم اجرای نمایش رینارد روباهه دیگر رویداد فرهنگی در جزیره کیش بود که در مدت حضور پنج روزه خود حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر از جامعه هدف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از آن بهره مند شدند.

لیلا شویدی مسوول تماشاخانه های سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حاشیه یکی از اجراهای این نمایش به ایرنا گفت: با بهبود شرایط همه گیری ویروس کرونا و وضعیت آب و هوایی کشور تعداد تماشاخانه های سیار این کانون در کشور به ۶ مورد می رسد.

آغاز کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی تا پایان جایزه ادبی کیش

اقتصادی

سه شنبه هفته گذشته هفدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان و صنایع وابسته در محل نمایشگاه بین المللی کیش با حضور  ۱۲۰ شرکت کننده و از اقصی نقاط کشور گشایش یافت و جمعه شب به کار خود پایان داد.

۸۰ درصد از  شرکت کنندگان در این نمایشگاه در عرصه تولید ابزارآلات و لوازم صنعت ساختمان و ۲۰ درصد دیگر نیز در روند اجرا  و احداث این صنعت مشغول هستند.

محمدرضا نوایی لواسانی سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش در بازدید از اولین موسسه کاریابی جزیره گفت: بخش قابل‌توجهی از حل مشکلات اشتغال جزیره مدیریتی بوده و با توجه به جنب و جوش فعالیت های اقتصادی ۴۰ درصد مشکلات اشتغال این جزیره با کاریابی قابل حل است.

پرویز محبی معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران نیز در دیدار با صیادان کیش گفت: طرح ساماندهی مجوزهای صیادی به منظور حل مشکلات صیادان جنوب کشور به زودی اجرا می شود.

آغاز کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی تا پایان جایزه ادبی کیش

محیط زیست

هفته گذشته پویش کاشت ۱۲ هزار اصله نهال کهور ایرانی با مشارکت بومیان و دوست‌داران محیط زیست در جزیره کیش آغاز شد و به گفته عبدالنبی شرفی مدیرعامل شرکت عمران آب و خدمات جزیره کیش، این شرکت در سال جاری توسعه فضای سبز را بر مبنای کاشت گونه های بومی و سازگار با اقلیم جزیره قرار داده است.

سعید پورزادی سرپرست معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش هم در شورای محیط زیست گفت: این جزیره با مدیریت پسماند شهری و ساختمانی نخستین گام را برای ایجاد زیرساخت های نخستین شهر اکولوژیک کشور گام بر می دارد.

آغاز کنگره بین المللی شعر خاتم سلیمانی تا پایان جایزه ادبی کیش

ورزش

ورزش این جزیره نیز هفته گذشته شاهد اعلام میزبانی مسابقه فوتبال قطع عضو  قهرمانی غرب آسیا و آخرین اردوی آماده سازی بانوان ملی پوش فوتبال  و برگزاری رقابت های والیبال ساحلی بود.

رقابت های فوتبال قطع عضو  قهرمانی غرب آسیا ( مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ترکیه ) از ۱۴ اسفند برابر با پنجم مارس در کیش آغاز می شود که این مسابقات  صبح و بعد از ظهر ۱۵ و ۱۶ اسفند در مجموعه المپیک کیش برگزار می شود.

آخرین اردوی آماده‌سازی تیم ملی فوتبال بانوان نیز از ۱۴ تا ۲۴ دی در کیش برگزار می شود و شاگردان مریم ایراندوست با یک پرواز اختصاصی از کیش به هند سفر می کنند.

رقابت های والیبال ساحلی مردان پس از مدتها که به دلیل شیوع کرونا تعطیل شده بود ، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، با حضور ۱۱ تیم در ۴ گروه از عصر دوشنبه در محل پلاژ آقایان و مجموعه ورزش های ساحلی برگزار شد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

رشد ۱۲ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بنادر گیلان در ۹ ماهه سال جاری/ انجام ۱۴ سفر دریایی توسط کشتی رو-رو در مجتمع بندری انزلی

ش دی 11 , 1400
زمان مطالعه: 6 دقیقه مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اعلام رشد ۳۲۴ درصدی بندر آستارا در تخلیه و بارگیری کانتینر، گفت: در ۹ ماهه نخست سال جاری تخلیه و بارگیری کالا در بنادر گیلان ۱۲ درصد رشد یافته است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر […]
حمیدرضا آبایی،مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان،تخلیه و بارگیری کالا،سازمان بنادر و دریانوردی