اجرای طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروز ۱۴۰۱ منوط به تصویب ستاد ملی کرونا/ تشریح ‌اقدامات و تدابیر هرمزگان برای گردشگری دریایی

زمان مطالعه: 3 دقیقهمدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان اجرای طرح تسهیل سفرهای دریایی در این استان را منوط به تصویب و ابلاغ ستاد ملی کرونا عنوان کرد و گفت: اقدامات لازم به منظور آمادگی کامل در این راستا در حال انجام است.

علیرضا محمدی کرجی‌ران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، با تاکید بر اهمیت طرح تسهیل سفرهای دریایی، به اهداف اجرای این طرح ویژه نوروز در استان هرمزگان اشاره کرد و گفت: هدف از اجرای این طرح که همه ساله به شکل مداوم مدنظر قرار گرفته، تأمین ایمنی سفرهای دریایی، افزایش ایمنی پایانه‌ها، شناورها و مسیرهای تردد، هم افزایی ارگان‌های همکار و تیم‌های عملیاتی و نیز پیش بینی‌های لازم برای پاسخ‌گویی به شرایط اضطرار در مسیرهای دریایی است.

وی ادامه داد: طی سال های ۹۸ و ۹۹ به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا، طرح گردشگری دریایی دچار وقفه شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان درباره اقدامات و تدابیر اندیشیده در نیمه دوم سال جاری در راستای طرح تسهیل سفرهای دریایی ویژه نوروز ۱۴۰۱ در استان هرمزگان، بیان کرد: با توجه به افزایش تردد شناورها در ایام مذکور تدابیر و اقدامات گسترده‌ای انجام می‌شود که به منظور تأمین و ارتقاء ایمنی سفرهایی دریایی گردشگران تاکنون چندین جلسه با ارگان‌های همکار و بنادر زیرمجموعه، بازرسان اجرای طرح، همیاران ناجی و برج‌های کنترل برگزار شده است.   

کرجی ران افزود: از دیگر اقدامات انجام شده در اجرای هرچه بهتر طرح مذکور در صورت تأیید ستاد ملی کرونا، بازرسی فنی و ایمنی متمرکز به صورت ویژه از شناورهای مسافری متردد به بنادر تابعه از آبان ماه سال جاری تا فروردین ۱۴۰۱ است.

وی همچنین به ظرفیت شناورهای مسافری در شهر بندرعباس اشاره کرد و گفت: درحال حاضر ۴۰ فروند شناور با ظرفیت ۴هزار و ۹۲ صندلی موجود است که با رعایت فاصله گذاری اجتماعی به ۲ هزار و ۴۵۵ صندلی کاهش پیدا می کند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در خصوص اقدامات صورت گرفته در راستای ارتقا ایمنی بنادر مسافری، اظهار داشت: پیگیری و انجام اقدامات لازم جهت استقرار سیستم اطفاء حریق در بنادر مسافربری، برنامه ریزی حضور ۲۴ ساعته تیم های غواصی، هلال احمر، آتش نشانی و اورژانس در بنادر مسافری، برنامه ریزی جهت تأمین امکانات رفاهی، بهداشتی و امدادی، جذب همیاران ایمنی در بنادر از نفرات بومی دریایی مناطق شرق و غرب استان به صورت خرید خدمت جهت ساماندهی و کنترل تردد شناورها و اطمینان از فراهم شدن امکانات ویژه مسافران توانخواه از جمله اقدامات صورت گرفته است.

به گفته وی در صورت اجرا شدن طرح تسهیل سفرهای دریایی ویژه نوروز ۱۴۰۱، ۳۸ فروند شناور شامل ۱۶ فروند شناور خدماتی، ۲۲ فروند شناور همیار ناجی با تیم ۲ نفره، ۱۵ تیم غواصی در کل بنادر استان به همراه آمبولانس، آتش نشانی و هلال احمر و ۱۲ تیم بازرسی در بنادر استان مستقر خواهند شد.  

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با تأکید بر هشدارهای مکرر حوزه سلامت مبنی بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و سویه‌های جدید، بیان کرد: به رغم آمادگی و اتخاذ تدابیر لازم برای اجرای طرح تسهیل سفرهایی دریایی ویژه نوروز ۱۴۰۱، برگزاری طرح مذکور منوط به تصمیم ستاد ملی کرونا است.

کرجی ران در پایان خاطرنشان کرد: استان هرمزگان با دارا بودن بیش از نیمی از آب‌های تحت حاکمیت ایران که حدود ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز دریایی از سواحل شرق استان در دریای عمان تا سواحل خلیج فارس است و دارا بودن جاذبه‌های دریایی در جزایر ۱۴ گانه خلیج فارس، پایتخت گردشگری دریایی ایران محسوب می‌شود و طرح تسهیل سفرهای دریایی ویژه نوروز نیز همه ساله از ۲۵ اسفند تا ۱۵ فروردین مدنظر قرار می گیرد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

باید از نسل جوان در برابر جنگ رسانه‌ای دشمن محافظت کنیم

ش دی 11 , 1400
زمان مطالعه: 3 دقیقه به گزارش خبرنگار مهر، امیر حمید واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش در مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره میثاق که صبح امروز (شنبه) در ستاد فرماندهی نهاجا برگزار شد با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: دشمن برای مبارزه با احیای هویت اسلامی با ابزار امپراطوری […]