بارها ارتقاء توانایی دریایی خود را به استکبار جهانی نشان دادیم

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش خبرنگار مهر، امیر دریادار شهرام ایرانی در آئین افتتاحیه پنجمین کنفرانس بین‌المللی اقیانوس‌شناسی خلیج فارس با بیان اینکه ما با عبور از مسیر ۴۵ هزار کیلومتری توانستیم در تنگه‌های راهبردی جهان حضور داشته باشیم و نماد مقدس جمهوری اسلامی ایران را به اهتزاز درآوریم، گفت: این اقدام، ناشی از اتکا بر توانایی داخلی، شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشمندان بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: سیاست ما حضور در صحنه بین‌الملل است و در رخدادها تا حدود زیادی نقش ایفا می‌کنیم.

وی با اشاره به برگزاری موفق رزمایش اخیر با دو کشور روسیه و چین اظهار کرد: ما سه کشوری هستیم که در حوزه اقیانوسی امنیت دریانوردی کشتی‌های خود را مستقلاً تامین می‌کنیم و در جایی که لازم است در کنار هم قرار می‌گیریم و به‌صورت مشترک عملیات و تمرین انجام می‌دهیم.

ایرانی با بیان اینکه اقتصاد دریایی در مثلث دریایی شمال اقیانوس هند اتفاق می‌افتد، گفت: ما در خلیج عدن، دریای سرخ و شرق اقیانوس هند حضور فعال داریم و اینکه پرچم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برافراشته باشد برای ما بسیار اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه زمانی که ناوگان ما به دریا می‌رود قطعه‌ای از خاک ایران زمین محسوب می‌شود، گفت: ۴۳ سال در مثلث شوم تحریم، تهدید و توطئه بر پای خود ایستادیم و ادامه مسیر دادیم و به‌زودی سعی می‌کنیم که حضور جدی‌تری در اقیانوس‌های جهان داشته باشیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به اینکه ۳۷ کشور در کنار اقیانوس هند وجود دارد و ۱۷ کشور از آبراه‌های کوچک آن استفاده می کنند، اظهار کرد: این اقیانوس از لحاظ اقتصادی قلب اقیانوس‌های جهان محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در حاشیه اقیانوس هند ۵۷۷ بندر فعال داریم و در این زمینه سهم خوبی نداریم و باید بیشتر در این حوزه تلاش کنیم.

ایرانی تصریح کرد: رویکرد کشورها این است که از منطقه اقیانوسی بیش از پیش استفاده کنند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به اهمیت امنیت دریایی برای کشورهایی که سواحل دریایی دارند، گفت: اقیانوس هند دروازه هفت دریاست و ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران پل ارتباطی چهار قاره هستیم و مزیت دسترسی گویای آن است.

وی با بیان اینکه کشورهایی که به دریا راه ندارند در زندان هستند، عنوان کرد: در زمینه مشخصه‌های امنیتی بالاترین ترافیک دریایی جهان در اقیانوس هند است و بهشت دزدان دریایی است.

ایرانی تعدد بازیگران فرامنطقه‌ای، حضور قلدرمابانه نیروهای منطقه‌ای، تحدید حدود فلات قاره توسط برخی کشورها و تهدید منافع دریایی جمهوری اسلامی ایران، غارت منابع دریایی در قالب شرکت‌های چند ملیتی را از مهم‌ترین چالش‌های موجود در اقیانوس هند دانست.

فرمانده نیروی دریایی ارتش بازیگران اصلی حاضر در اقیانوس هند را ایران، آمریکا، روسیه، چین و هند اعلام کرد و گفت: آنچه که هدف کلان است و دنبال می‌کنیم ارتقاء توانایی دریایی است و بارها در دریا این را به استکبار جهانی نشان دادیم.

وی در پایان از ارسال ناوگروه جدیدی به اقیانوس هند در دو روز آتی خبر داد.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

برگزاری رویداد فنّاوری محور در حوزه دریا با مشارکت کلیه ارگان‌های دریایی کشور

د بهمن 4 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه به گزارش مرین‌پرس، رویداد فنّاوری و کارآفرینی دریایی کشور به میزبانی آکادمی دریایی سیراف و همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی و با حضور شورای عالی صنایع دریایی کشور، سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست […]

همچنین بخوانید: