نگاه سازمان بنادر در ارتباط با همسایه ها موجب پویایی اقتصاد ایران خواهد شد/ ضرورت توسعه روابط دریایی و بندری و تردد خطوط منظم کشتیرانی با کشورهای همسایه

زمان مطالعه: 2 دقیقهرئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه توسعه روابط اقتصادی با همسایگان با استفاده از ظرفیت دریایی و بندری را ضروری دانست و گفت: نگاه سازمان بنادر و دریانوردی در ارتباط با همکاری ها با کشورهای همسایه، موجب رونق و پویایی اقتصاد ایران خواهد شد.

هادی تیزهوش تابان در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، در رابطه با ضرورت توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه و رویکرد سازمان بنادر مبنی بر استفاده از ظرفیت دریایی و بندری ایران در این راستا، اظهار داشت: خوشبختانه کشور ما از ظرفیت های دریایی و بندری بسیار مناسبی برخوردار است و می تواند به دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی و قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال-جنوب توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای حاشیه دریای خزر را تجربه کند.

 

وی ادامه داد: در راستای روابط تجاری با کشورهایی نظیر روسیه، آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان، قزاقستان، ازبکستان و…باید نقشه راه تجاری و اقتصادی داشته باشیم چرا که رقبای ما بیکار نخواهند ماند و به طور حتم به دنبال توسعه روابط و همکاری های مشترک با کشورهایی هستند که ایران می تواند از بازار اقتصادی آن ها بهره مند شود.

 

نباید از بازار مالی ۳۰۰ میلیون نفری حاشیه دریای خزر غافل شویم

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با اشاره به اینکه جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ میلیون نفر در شمال دریای خزر زندگی می کنند و نباید از وجود چنین بازاری غافل شویم، عنوان کرد: نوع نگاه دولت به مقوله ترانزیت کالا باید ویژه باشد و در عین حال باید صادرات محور عمل کنیم و در راستای تسهیل قوانین صادراتی گام برداریم تا اینگونه بتوانیم بخشی از نیاز بازار کشورهای شمالی دریای خزر را برطرف سازیم.

 

تیزهوش با بیان اینکه در حال حاضر از مسیر دریایی ایران شاهد جابجایی کالا به کشورهای حاشیه دریای خزر هستیم، گفت: باید شاهد فعالیت خطوط منظم کشتیرانی باشیم و در این راستا از ظرفیت بخش خصوصی به شکلی مطلوب بهره ببریم.

 

سه مزیت اقتصادی ایران برای کشورهای همسایه

وی افزود: ایران از مزیت کوتاه شدن مسیر، کاهش هزینه حمل و نقل و تسریع در جابجایی کالا برای کشورهای همسایه برخوردار است، گفت: این امکان وجود دارد که ایران به عنوان پل ترانزیتی از مسیر کشورهای حاشیه دریایی خزر به خلیج فارس و آب های آزاد عمل کند، بنابراین باید از این ظرفیت فوق العاده استراتژیک کشور به نحو مطلوب استفاده کنیم.

 

باید از رویکرد سازمان بنادر حمایت کرد

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با اشاره به اینکه رویکرد سازمان بنادر و دریانوردی در توسعه همکاری های اقتصادی با کشورهای همسایه با استفاده از ظرفیت های دریایی و بندری کشور باید مورد حمایت واقع شود، اظهار داشت: این نگاه برای اقتصاد ایران سازنده است و موجب پویایی اقتصاد ایران خواهد شد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

بازدید سفیر ژاپن در ایران از بندر امام(ره)

س بهمن 5 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه سفیر ژاپن در ایران، مجتمع بندری امام خمینی(ره) را از مهمترین بنادر ایران دانست و گفت: بازدید از این مجتمع بندری در ارزیابی ژاپن و برنامه ریزی های آتی این کشور سودمند خواهد بود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادرو دریانوردی، کازو […]
سفیر ژاپن در ایران، کازو توشی آیکاو،سازمان بنادر و دریانوردی